Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Hasan Cemal'e Soruşturma

 > 
17PAYLAŞIM

Gazeteci Hasan Cemal'e "Akan kanın bir numaralı sorumlusu Saray’daki Sultan’dır, nokta!" başlıklı yazısı nedeniyle soruşturma açıldı. İfadeye çağrılan Cemal, Hürriyet'e yaptığı açıklamada "12 Mart’tan sonra hakkımda açılan ilk dava" dedi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, T24 yazarı ve Bağımsız Gazetecilik Platformu P24'ün Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Cemal hakkında, "Akan kanın bir numaralı sorumlusu Saray'daki Sultan'dır, nokta!" başlıklı yazısı nedeniyle soruşturma başlattı. T24'te yayımlanan yazısı için "şüpheli" olarak ifade vermeye davet edilen Cemal'e, aksi halde "zorla getirileceği" bildirildi.

Hasan Cemal, ilk açıklamasını hurriyet.com.tr'ye yaptı ve şunları söyledi:

“Cuntalar, askeri darbeler, olağanüstü haller, sıkıyönetimler gazeteciler olarak çok zor dönemlerden geçtik. Ama acı olan şu ki 12 Mart’tan sonra hakkımda açılan ilk dava!"

Hasan Cemal kimdir?

1944 yılında İstanbul’da dünyaya gelen Hasan Cemal, 1965 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden mezun oldu.

1969 yılında Ankara’da haftalık basılan “Devrim” adlı dergide yazarak gazeteciliğe başladı. “Yeni Ortam” dergisi, “Anka Ajansı” ve “Günaydın” gazetelerinde çalıştı. 1973 yılında “Cumhuriyet” Gazetesi'nde yazmaya başladı. 1979 senesinde Cumhuriyet Gazetesi Ankara temsilciliğine başladı. 1981-1992 yılları arasında Cumhuriyet Gazetesi'nde Genel Yayın Yönetmeni oldu. 1992-1998 yılları arasında “Sabah” Gazetesi yazarlığı yaptı. “Nokta” dergisiyle 1989 “Doruktakiler ve Gazeteciler Cemiyeti Fıkra Ödülü”nü kazandı. 1986’da “Sedat Simavi Ödülü”nü kazandı.

2013 yılında yazdığı yazılarından dolayı 15 yıldır çalıştığı Milliyet Gazetesi ile yollarını ayırdı.
Milliyet’ten ayrıldıktan sonra T24 sitesinde yazmaya başladı. Harvard Üniversitesi Nieman Gazetecilik Vakfı'nın her yıl verdiği "Louis M. Lyons Gazetecilikte Vicdan ve Dürüstlük Ödülü" de bu sene Hasan Cemal'e verilmişti.

Hürriyet ve T24

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir