Görüş Bildir
Haberler
Harvard'da Türkçe Öğretiyorlar

Harvard'da Türkçe Öğretiyorlar

Ulaş
16.08.2014 - 12:15 Son Güncelleme: 26.04.2022 - 14:43

AYVALIK'taki Cunda (Alibey) Adası'nda, Harvard Üniversitesi'ne bağlı kurulan Osmanlı Türkçesi Yaz Okulu (Intensive Ottoman and Turkish Summer School) 17 yıldan bu yana dünyanın farklı ülkelerinden gelen eğitmen ve öğrencileri buluşturmaya devam ediyor. Yaz okulunda doktora düzeyinde eğitim gören öğrenciler Osmanlı Türkçesi öğrenerek Osmanlı kültürünü tanıyor.

Harvard Üniversitesi'nde dersler veren Prof.Dr. Şinasi Tekin ve Prof.Dr. Gönül Tekin çifti tarafından 17 yıl önce Cunda Adası'nda kurulan Osmanlı Türkçesi Yaz Okulu, Osmanlıca'nın öğrenilmesini sağlayarak ülke tanıtımına katkı sağlıyor. Bu yıl, 3 Türk öğrenci ile birlikte 19 yabancı öğrenciye yoğunlaştırılmış Osmanlı Türkçesi eğitimi verildiğini söyleyen Okul Müdürü Doç.Dr. Selim Kuru, okulun Cunda Adası'nın ününü yurt dışına taşıdığını belirterek, şöyle dedi:

'Temmuz ayının ilk pazartesi gününden Ağustos ayının ikinci hafta sonuna kadar gerçekleşen eğitimlerde, iki ana ders ve iki destek dersi veriliyor. Ana dersler; 'Erken Dönem Osmanlı Türkçesi' ve 'Geç Dönem Osmanlı Türkçesi' ismiyle gerçekleşirken, destek derslerinden biri Farsça-Arapça bir diğeri de Türkçe olarak düzenleniyor. Okulumuz bu yıl, 3 Türk öğrenci ile birlikte 19 yabancı öğrenciye yoğunlaştırılmış Osmanlı Türkçesi eğitimi veriyor.'

Bu yıl yaz okuluna ABD'nin, Harvard, Yale, Berkeley, Arizona, Chicago, Nort Carolina ve Georgetown üniversitelerinden öğrenci almaya başladıklarını kaydeden Doç.Dr. Kuru, Norveç, İngiltere ve Almanya'daki üniversiteler ile beraber Türkiye'den de Koç Üniversitesi öğrencilerinin yaz okulunu tercih ettiğini belirtti.

'OSMANLICA EN İYİ TÜRKİYE'DE ÖĞRENİLİR'

Yaz okulunu 2004 yılında vefat eden eşi Prof.Dr. Şinasi Tekin ile birlikte yoğun çaba harcayarak kurduklarını anlatan Prof.Dr. Gönül Tekin, ABD Eğitim Bakanlığı'nın, Osmanlıca Yaz Okulu ile, ilk kez yaşayan bir dilin değil klasik bir dilin eğitimini veren bir okulu tanıdığını dile getirdi. ABD'nin en ünlü üniversitesinin Türkiye'de gerçekleştirilen bir programı desteklemesinin de övünç kaynağı olduğunu ifade eden Tekin, şöyle devam etti:

'Modern Türkçe ile Osmanlıca arasında kelime ve alfabe farklılıkları dışında hiçbir fark yok. Nasıl yabancı bir dil en iyi o ülkede öğreniliyorsa Osmanlıca-Türkçe de doğal olarak Türkiye'de öğrenilmeli diye düşündük ve okulun Türkiye'de açılmasına karar verdik.'

'ÖĞRENCİLER, TÜRKİYE'Yİ TANIYOR'

Okulun Türk kültürünün tanıtımı yolunda önemli bir misyon üstlendiğini söyleyen Prof. Dr. Gönül Tekin, Cunda'daki kendilerine ait evi okul binası olarak kullanmaya başladıklarını bildirdi. 2003 yılında Koç Üniversitesi Vakfı tarafından adadan alınan bir binanın Osmanlıca Yaz Okulu'nun hizmetine sunulduğunu hatırlatan Prof. Dr. Tekin, şöyle konuştu:

'Şimdi bu iki binada birden eğitim yapıyoruz. Programın temel amacı Osmanlı Türkçesi öğrenimi olmakla birlikte, bir yanı da yurt dışında Türkiye'yi tanıtacak konuma gelebilecek yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin bir buçuk aylık bir dönem içinde Türkiye'de ve bu cennet Cunda Adası'nda bulunmalarını sağlamaktı. Bunu başardık. Öğrenciler Türkiye'yi tanıyor. Kendi adıma, öğretmenlerimiz ve öğrencilerimiz adına çok mutluyum.'

  • DHA
Kaynak: http://www.dha.com.tr/harvardda-turkc...
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın