Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Harry Potter Serisindeki En Sevilen 10 Büyü

 > -

J.K. Rowling'in çok satan serisi Harry Potter'da geçen ve en çok sevilen 10 büyüyü derledik!

1.STUPEFY

mimg.ugo.com

Türkçe dublajlı filmlerde ve kitaplarda "Sersemlet" olarak geçen bu büyüyü elbette hepiniz biliyorsunuz. Hatta ihtiyaç odasındaki o sahnede Ron Weasley'in Hermione'ye "bilerek" yenildiğini de hepimiz biliyoruz! 

Bu büyü bazen sersemletmekten çok uygulanan kişiyi birkaç metre ileri uçurur. Ölümyiyenlere karşı oldukça fazla kullanıldı.

2.ACCIO

encrypted-tbn2.gstatic.com

Asayla gösterilen nesneyi yanına getirir. Hortkuluklarda işe yaramaz.

Harry bu büyüyle 3 Büyücü Turnuvası'nda süpürgesini çook çok uzaklardan çağırabilmişti.

3.EXPELLIARMUS

Karşındaki kişinin elindeki nesneyi fırlatır.Karşındaki kişiyi geri püskürtür.Gelen büyüyü yapan kişiye gönderir.Geri Tepebilir!

Az mı ölümyiyeni asasız bıraktı Harry! Hatta Voldemort'u hangi büyüyle yendi? Tabiki Expelliarmus!

4.LUMOS

Asadan bir ışık hüzmesi saçarak aydınlatma büyüsü. Bir diğer türü ise Lumos Maxima'dır.Lumos Maxima yüksek bir ışık çakmasını sağlayan büyüdür.

Dumbledore mağarada hortkuluk ararken bu büyüyü kullandı ayrıca Harry Azkaban Tutsağı filminin başında yorganın altında kullanmıştı.

5.PETRIFICUS TOTALUS

Kişiyi dondurarak hareketsiz bırakan büyüdür. İlk olarak Neville'a kullanılırken gördük. Sonra ise ohoo önünü alamadık.

6.EXPECTO PATRONUM

Vee en favorilerden birisi! Ruh Emicilere karşı kalkan yaratır. Büyünün işe yaraması için çok mutlu bir anıya odaklanılması ve büyünün kalkması istenene kadar dikkatin büyüden uzaklaşmaması gerekir. Bu sayede Ruh Emici mutluluklarınızla değil kalkanınızla beslenir. Güçlü bir Patronus Ruh Emiciyi def edebilir.

Bu büyü ile Azkaban Tutsağı'nda karşılaştık ve Remus Lupin Harry'e bu büyüyü yapmayı öğretti.

7.WINGARDIUM LEVIOSA

Herhangi bir eşyayı uçurma büyüsüdür. Felsefe Taşı filminde Ron'un beceriksizliği üzerine Hermione'nin "Wingardium Leviosa! Levioosaaar değil!" çıkışını unutmamışsınızdır.

8.AVADA KEDAVRA

Okurken bile etkileyici değil mi? Hepiniz Voldemort gibi okudunuz sanırım!

Kişiye doğrudan öldüren tek lanettir ve karşı büyüsü yoktur. Uygulanması yasak olan ve cezası çok ağır olan 3 Affedilmez Lanetten biri olmakla birlikte bu lanetten sağ çıkabilen sadece bir kişi vardır. O kişi de Harry Potter'dır.

9.CRUCIO

Bir insan üzerinde kullanan büyücü ömür boyu Azkaban'da kalma cezası alır. Cruciatus laneti işkence lanetidir. Lanetlenen kişi sağa, sola yuvarlanmaya, kasılmaya başlar. Kemikleri tutulmuş gibi olur, gözleri yuvalarında döner ve insan sona ermesi için ölmeyi bile ister hale gelir. Korkunç acılar çeker. Uygulanması yasak olan ve cezası çok ağır olan 3 Affedilmez Lanetten birisidir. Yapan kişi Azkaban'da ömür boyu hapse girer. Harry Potter Ve Ölüm Yadigarları kitabında bir Ölüm Yiyen'in Minerva McGonagall'a tükürmesi üzerine Harry tarafından o Ölüm Yiyen'e uygulanmıştır.

Bu büyüyü ilk olarak Ateş Kadehi'nde Deli Göz'den öğrendik.

10.IMPERIO

Uygulanması büyü bakanlığı tarafından yasak olan 3 Affedilmez Lanet'ten biridir. Bu laneti yapan büyücü, ömür boyu Azkaban'da tutsak kalır. Lanet kurbanın beyninde bir tür morfin etkisi yaratarak kurbanın muhakeme yetisini dondurur ve sadece laneti yapanın komutlarının uygulanmasını sağlar. Uzun süre aynı kişiye uygulanırsa kurban lanete karşı direnç gelistirir ve büyünün etkisi kaybolur. Voldemort bu büyü ile birçok yandaş toplamıştır. Harry Potter 7. kitapta Gringotts bankasına girerken bu büyüyü kullanmıştır.

Bu büyüyü de ilk kez Ateş Kadehi'nde Deli Göz sayesinde öğrendik.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
yusuf-kiremitci

Sersemleş yok

baran-senturk

Sectumsempra unutulmuş.

talha-iyidogan

alahomora eksik

huseyin-pesenoglu

Yalnız avada kedavra ile başa çıkılabilen iki yol var biri de expelliarmus büyüsü bunu nasıl atlarsınız. Avada kedavra kullanıldığında yeşil bir ışık hüzmesi çıkar ve karşı rakip expelliarmus kullanırsa da kırmızı ışık çıkar tabi ki bunu yapmak ustalık istiyor o ayrı.

gulsev-makarnaci

expelliarmus büyüsü avada kedavra büyüsünü alt edemez ki

kissadan-hisse

ölüm yadigarları part 2 filminde lord voldemortun avada kedavra lanetine karşı harry expelliarmus büyüsü ile gard almış ve sonunda karanlık lordun asasını elinden almıştır. Yani expelliarmus lanete karşı savunma büyüsü olarak kullanılıyor.

gulsev-makarnaci

bunun nedeni harry potterın özel birisi olması şimdi onu neville yapsa ölürdü. bu durum herkes için aynı ama harry nin yanında mesela dumbledore gibi çok iyi büyücüler yapabilir.

kissadan-hisse

Daha kitapların hepsini okumadım ama filmleri baz alarak söylemek istiyorum. Filmlerde Harry'nin büyük bir büyücü olmasının altında bir hortkuluk olması yatıyor gibi görünüyor. Tabi bu benim yorumun Karanlık Lord'un ruhunun bir parçası onda yaşadığı için diğer çocuklardan daha yetenekli olduğu lanse ediliyordu. Yalnız o son çarpışmada Harry'nin içinde artık Karanlık Lord yoktu yani bence diğer öğrencilerden bir farkı da yoktu. Harry Potter'ı özel yapan şey içinde çok büyük bir büyücünün ruhunun bir parçasını taşıyor olmasıydı. Ben böyle düşünüyorum. Madalyon gibi içinde ruhun bir parçası varken o kadar güçlü bir etkisi vardı ki insanların düşüncelerini bile etkiliyordu ancak kılıç darbesinden sonra bir maden parçasından farkı kalmadı.

gulsev-makarnaci

tabii işin içinde harry in hortkuluk olması da var ama onun dışında harry bi hortkuluk olmasaydı yine çok iyi ve yetenekli bir büyücü olur

umut-yedidag

bence hepsi harika özellikle patronus büyüsü ve reducto bana göre tabi

Başlıklar

Harry PotterJ. K. Rowling
Görüş Bildir