Hamilelik ve Doğumla İlgili Daha Önce Kimseden Duymadıklarını Deneyimleyen 15 Kadın

959PAYLAŞIM

Kadınlara doğum yaptıktan sonra 'Doğumdan önce neleri bilmek isterdiniz?'  diye sorulmuş, onlar da bu cevapları vermiş...

Kaynak: https://www.quora.com/What-are-some-thin...

1. "Kimse bana hiçbir şey söylemedi, çocuk sahibi olmak istediğimi söylediğimde bana tek verdikleri cevap 'Kesinlikle yapmalısın, eğlenceli olur.'"

"Kimse size 9 ay boyunca taşıyacağınız ağırlıktan ve iğrenç hissettiğinizden bahsetmiyor. Hormonlarınızın tamamen bozulacağından da kimse bahsetmiyor... Bir an deli gibi mutluyken 5 dakika sonra durup dururken ağlamaya başlıyorsunuz. Arkadaşlarınızın ciltleri harika bir şekildeyken sizinki sivilcelerle ve lekelerle dolu oluyor..."

2. "Bebek doğana kadar zor olduğunu ancak sonrasında her şeyin güzel olacağını söylediler ama bu tamamen yanlış."

"Gebe kalmadan önce dokuz ay sonra bir bebek doğuracağımı ve yaşadığım mide bulantısı, aşerme ve kiloların yok olacağını düşünmüştüm. Bu tamamen yanlış... Kimse bana mide bulantısının bu kadar kötü olabileceğini söylemedi. Eşim işten eve gelene kadar mide bulantımdan dolayı apartmanın dışında oturuyordum. İçeride oturunca bir anda ağlamaya başlıyordum. Ayrıca kimse bana sevdiğim yiyeceklerden bile midemin bulanacağını söylemedi. Çok acı bir durumdu..."

3. "Doğumdan sonra herkes sizi tebrik etmeye geliyor ancak sonrasında tamamen yalnızsınız."

"İnsanlar bebeğiniz doğduğunda sizi ziyarete ve tebrik etmeye gelirler ancak sonra bebeğe tek başınıza, hemşireler, ebeveynler ve kocanız olmadan tek başınıza bakarsınız. Hepsini bir arada yürütmek çok zor...

4. "Kimse beni minik kanamalar hakkında uyarmadı..."

"Kimse beni lekelenme konusunda uyarmadı. Hamileliğimin 12. haftasında bir lekelenme yaşadım ve korkudan bayılacaktım. Yalnızdım ve ne yapacağım konusunda hiçbir fikrim yoktu. Bir arkadaşımı aradım ve beni hastaneye yönlendirdi. Biraz kan olduğu için muhtemelen hiçbir şey olmadığını söylediler,.."

5. "Mahremiyet diye bir şeyin kalmayacağından haberim yoktu..."

"Doktorlar, stajyerler hepsi cinsel organlarınızı görecekler. Hayatınızda bir daha görmeyeceğiniz insanlar her yerinizi görüyor. Tuvalette işerken herkes sizi izliyor, tahliller için içinize bir şeyler sokuyorlar ve dışkınız hakkında bile konuşuyorlar. Ayrıca binin önünde hiç kusmadıysanız bu tamamen değişecek..."

6. "Etrafımdaki herkesin bu kadar bilmiş olacağını tahmin bile etmezdim."

"Yeni ebeveyn olacağınız için çevrenizde çocuğu olan herkes bir anda profesör oluyor. Yanlış yaptığınızı ya da bildiğinizi düşündükleri şeyleri direkt yüzünüze vuruyorlar. Bu çok bilmiş insanları fazla takmamaya çalışın, ve kimseyi boğmamaya çalışın..."

7. "Seks hayatı mı? Hahaha bunu unutun..."

"Ben de herkes gibi doğum sonrasında iyileşince partnerimle en kısa sürede tekrar cinsel ilişki yaşayabileceğimi düşünenler arasındaydım. Kimse bana bunun olmayacağını söylemedi... Özellikle küçük çocuklar büyüyüp kapıları açabildiklerinde seks hayatınız (ne kadarı kaldıysa) tamamen yok oluyor..."

8. "Uykumu alamayacağımı biliyordum ama kimse bana hiç uyuyamayacağımı söylemedi."

Uykumu alamayacağımı biliyordum ama kimse bana hiç uyuyamayacağımı söylemedi. Neredeyse her gece bebeğimi saatlerce farklı pozisyonlarda emmesi için uğraştım, meme uçlarım bebeğim düzgün kavrayamadığı için aşırı acıyordu. Herkes dinlenmek için ara veriyor ama ben veremiyordum."

9. "Doğum sonrası iyileşme sürecinin bu kadar hassas ve karmaşık olacağını kimse bana söylemedi."

"Ne olacağını bilmiyordum ve evet zor olacağını tahmin ediyordum ama kimse bana bu kadar savunmasız hissedeceğimi ve bu kadar karışık bir süreç olduğundan bahsetmedi. Ayrıca kimse bana emzirmenin bu kadar zor olduğundan da bahsetmedi... Bu bebekten bebeğe değişiyormuş, sevgili kızım beni oldukça zorlamıştı."

10. "Hamilelik sürecinde vücudumu bebeğin kontrol edeceğini bilmiyordum."

"Hamilelik sırasında vücudunuz artık size ait değil... Ruh haliniz durup dururken değişiyor, bir anda ağlayıp sinirlenebilirsiniz, 5 dakika sonra durup dururken kahkaha atabilirsiniz. Bebek ciğerlerinize ve mesanenizle sanki top oynuyormuş gibi tekmeler atacak, hamile kalan her kadın herkesin bahsettiği 'hamilelik ışıltısı'na sahip olmuyor...

11. "Sabah bulantılarının sadece sabah olmadığını bilmiyordum."

"Evet, bulantıların olacağını biliyordum ve çoğu insan bunun bana sadece sabahları uyandığımda olacağını söylemişti ancak midem her geçen gün her dakika bulanıyordu."

12. "Hamilelik harika bir deneyim ama çevrenizdekiler bunun harika olmasına izin vermiyor... Bunu bilmiyordum."

"Bazen bebeğin cinsiyetini öğrenmek için sürekli baskı yapabilirler, bazen karnınızın çok küçük olduğu için bebeğinizin sağlıklı olmadığını söyleyenler ya da sizi bir balinaya benzetenler olacak..."

13. "Kimse bana doğum yaptıktan sonra bu kadar hastalanabileceğimi söylemedi."

"Doğum iyi gitti ancak doğum sonrası o kadar da iyi değildi. Plasentam sıkışmıştı ve neredeyse 1 saat olacaktı (1 saat geçince ameliyat yapmak gerekiyormuş). Karnıma bastırdılar ve herkes panik olmaya başladı. Doktor elini sokarak plasentamı söktü. Yaklaşık 1 litre kan kaybetmiştim."

14. "İnsanların bu kadar yargılayıcı olacağını bilmiyordum açıkçası."

"Yarım bardak kahve bile içseniz insanlar sizi yargılıyor, durup dururken karnınıza dokunmak istiyor... Doğumdan sonra bir inek gibi hissediyorsunuz. Çocuğunuz her dakika üstünüze kusacak bu arada..."

15. "Bu kadar yalnız kalacağımı bilmiyordum."

"Hiç kimse beni ne kadar yalnız kalacağım ve korkacağım konusunda uyarmadı. Etrafımdaki herkes için hamilelik çok mutlu ve neşeli görünüyordu. Bana göre bir süreye kadar mutlu ve neşeliydi ama aynı zamanda üzgün, yalnız ve sefil bir haldeydim."

Bu içerikler de ilginizi çekebilir;

Eşinden Aldığı İlhamla Hamile Kadınların Günlük Yaşantısını Çizgilerine Döken İllüstratör - onedio.com
Eşinden Aldığı İlhamla Hamile Kadınların Günlük Yaşantısını Çizgilerine Döken İllüstratör - onedio.com
Hamile Kadınlarla Olan Doğaüstü Duygusal Bağlarıyla Kalbinizde Taht Kuracak Tüylü Dostlarımız - onedio.com
Hamile Kadınlarla Olan Doğaüstü Duygusal Bağlarıyla Kalbinizde Taht Kuracak Tüylü Dostlarımız - onedio.com
Bu Kadarını da Beklemiyorduk! Akla Hayale Sığmayacak Şekillerde Hamile Kalan 13 Talihsiz Kadın - onedio.com
Bu Kadarını da Beklemiyorduk! Akla Hayale Sığmayacak Şekillerde Hamile Kalan 13 Talihsiz Kadın - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
babasi-kilikli

İçeriğin amacı içerikten beter.

gollum

#10 bunu bilmiyorsan zaten çocuk yapma. #11 bunu kimse söylemez çünkü herkeste farklılık gösterir. 6 ay hiç durmadan kusan arkadaşım da oldu, 9 ay 1-2 kere kusup hiç hamile değilmiş gibi geze geze doğuran arkadaşım da oldu. Bizde süreç az daha sıkıntılıydı ama çok sürmedi çok şükür. #13 doğum yapıyorsun. Basit bişey değil. Tabiki bir çok istenmeyen durumla karşılaşılabiliyor. Önemli olan sonrasında çocuk ve annenin sağlıklı olması. Gelip geçici şeyler elbet olacak. #14 her çocuk sürekli kusmaz.

gollum

Ve bence en önemlilerinden #15 bu tamamen hormonların getirdiği bir ruhsal durum. Doğum öncesi ve sonrasındaki 6'a kadar uzayabilen hormonal değişiklikler sebebiyle anneler aşırı duygusal olabiliyor. Aile desteği bu dönemde çok önemli. Eğer sağlam bir aile bağınız yoksa, eşinizin tolerans aralığı yüksek değilse ve anlayışlı değilse aranız bir daha hiç düzelmeyecek şekilde bozulabilir. Hatta çevremden gördüğüm kadarıyla aldatmaların büyük çoğunluğu hamilelik bitimine yakın ve/veya doğum sonrasında yaşanıyor. Çünkü bireyler birbirine anlayış göstermedikleri için ve çeşitli sebeplerle boşanmadıkları için birbirinden uzaklaşıyorlar.

rickkorick

Bunlardan kimse bahsetmiyor çünkü kimse korkutmak istemiyor. Çünkü bu kötü şeylerden konuşulunca tepki şu oluyor: -Gebelikte sorunlar ortaya çıkabilir ... doğumda komplikasyon oluşabilir...lohusalık zor geçebilir... -Yaa niye öyle konuşup moralimi bozuyorsun... insanlar ne kadar düşüncesiz ... Herkeste böyle olacak diye bişey yok çok abartıyosun...

ml13

Ya bu hamile kadın acitasyonunu bırakın artık, ne güzel birsey bir can dünyaya getirmek... Tabi ki zorlukları var, çok emek ve özveri isteyen bir süreç ama bu kadar acitasyon da yani ne biliim... Dünyanın en güzel duygusu bu, biraz zahmet çeksek ne olacak yaniii!!! Emek olmadan yemek olur mu? 2 çocuk annesiyim, yukarda bahsedildiği kadar ağır birşey olsaydı ikinciyi yapar mıydım??? kimse de yapmazdı... Bırakın bu işleri... Asıl acınası olan evlat sahibi olmak isteyip olamamak, o insanlarla empati kurun biraz... Gebelik insan oğlunun doğal bir süreci ve kadınlara bahşedilen en güzel şey... Anne olamayan ne yapsın...

lifegoeson

Ne boş bir hayat görüşün var. Yazık!

kbrdbg

Ya yok böyle bişey ne kdar saçma insanların yaşam koşulları,bütçeleri, eş seçimleri ve çevrelerinde ki insanlarla ilgili. Şimdi bir tane bana uyan bir duygu yok çevrenin baskısı ya da lafıyla hareket eden insanların çocuk yapması bu yazıların hepsi 👏🏻eşimle çocuklarımız olmasına rağmen istediğimiz gibi yaşayabiliyoruz. Sizin yaşantınız ve mutluluğunuzun parçası niye yaşayış biçiminize ve zevklerinize mani olsun?! bence yaşam ve koşullarla ilgili herşey... Yaşam tarzı koşulu diyeyim kısaca :))) yine nereden örneklemeler ve alıntılarla düzenlenmiş belli olmayan bir içerik :)

Görüş Bildir