Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Hakkında Birçok Kişinin Pek Bilgisi Olmayan 5 Ülke

 > -

1. Mozambik

Güney Afrika'da bulunan önceden Portekiz sömürgesi olan küçük bir ülkedir. Bantu halkının duvara asılan işli örtüleri bulunur ve ülkede Portekiz ve Hindistan'ın dil ve kültürleri devam etmektedir.

1975 yılındaki bağımsızlıktan sonra Maputo başkent oldu. Sokak ve cadde adları ise özgürlük savaşçılarının adları ve Sovyetlerle olan ilişkilerini yansıtacak şekilde adlandırıldı. Ho Chi Minh, Robert Mugabe, Patrice Lumumba ve Karl Marx adlarını taşıyan caddeleri vardır.

Bir vurmalı çalgı olan Marimba geleneksel çalgılarıdır. Mozambikli müzisyenler, yerel ve Portekiz müziklerinin etkisi ile geleneksel müzik olan "marrabenta"yı meydana getirirler.

Ekonomik bir tatil için birebirdir. Ülkede bulunan Maputo Rezervinde ve Gorongosa Parkları'nda bir çok su aygırı, fil, antilop ve Samango maymunu görebilirsiniz.

Bazarut Takımadaları, Hint rezervindeki en büyük deniz rezervidir ve 1200 balık çeşidine ev sahipliği yapar.

Mozambik bayrağı, dünyada modern bir silahı içerisinde bulunduran ve savunmada ve tetikte bulunduklarını diğer ülkelere gösteren tek bayraktır. AK-47'nin ülkenin özgürlüğü kazanmasına büyük bir faydası olduğu düşünüldüğünde bayraklarına bu silahı koymaları çok mantıklı.

Niassa Rezervinde 8000 yıllık mağara çizimleri bulunmaktadır. Niassa 42 bin km karelik el değmemiş bir arazidir. 1970 ve 80'lerdeki sivil savaştan etkilenmiş olan vahşi hayvanlar tekrardan eski popülasyonlarına kavuşuyorlar.

2. Curaçao

Tam ortasında parlak mavi bir su birikintisi olan, kıyı şeridi ise Napoliten dondurma gibi boyanmış evleri ile bir ada düşünün. İşte Venezuela açıklarındaki ABC Adaları'ndan biri olan Curaçao tam böyle bir yer.

Başkent olan Willemstad'da, Hollanda, İspanya ve Portekiz'in mimarisine ve sömürge planlamasına uygun rengarenk evler bulunmaktadır. UNESCO Dünya Mirası olan şehrin tropik ikliminden dolayı Avrupalılardan türeyen çok kültürlü bir yapısı vardır.

İlk önce Hollandalılar tarafından sahip olunan adada birçok dil konuşulmaktadır. İngilizce, Flemenkçe, İspanyolca ve yerel dil olan Papiamentu dili adada kullanılmaktadır.

Meyvesi acı narenciye olan Laraha bitkisinden üretilen Curaçao alkolü burada geliştirilmiştir.

Yerel mutfakları, Hollanda, İspanya, Sefarad Yahudi ve Afro-Karayip mutfaklarının etkilerinin karışımı ile muhteşem lezzetleri meydana getirmektedir.

2015 yılında, Curaçao'da uzay turizm uçuşlarını destekleyecek ve araştırma uçuşlarının yapılması için bir uzay istasyonu açılacaktır. Bu iş için Curaçao'nun seçilmesinde ülkenin dostane tavrı, turizm faaliyetleri için imkanlarda bulunması ve Hollanda'nın iş yapısı etkili olmuştur.

3. Kanada

Amerikalıların çoğu Kanada'nın kuzeylerindeki komşu ülke olduğu bilmiyor. Ülke Birleşmiş Milletler tarafından yaşanabilecek en iyi ülke olarak seçilmiştir.

Başkent Ottowa fay hattı üzerinde yer almaktadır ve bu fayda her an deprem olma şansı vardır. Bir Kanada sözü der ki; "Eğer onları duymuyorsan, onlar hakkında mızmızlanma!"

Kanada'nın çok güzel bir şehri olan Churchill'de kimse araçlarının kapısını kilitlemez fakat araçlara kutup ayılarının zarar vermesini önlemek için onları gizlerler.

Ülkedeki eğitim oranı dünya ortalamasına göre çok yukarıdadır. Ülke nüfusunun yarısından çoğu üniversite mezunudur.

Yeryüzündeki diğer bölgelere kıyasla Hudson Körfezi'ndeki yer çekimi kuvveti daha düşüktür. Bilim insanları bunun 10 bin yıl önceki Laurentide Buz Formu'nun yaptığı baskının ve Dünya'nın dış katmanının ısı yayımı sonucu olduğunu düşünüyor.

4. Bosna-Hersek

Doğu Avrupa'nın bu küçük bölgesi birçok kanlı çatışmalı geçmişe sahiptir, fakat şu an parlayan bir turizm merkezidir. Ülke küçüktür fakat yapacak birçok şey vardır, eğer 1990 yılından sonra doğmuşsanız bu ülke hakkında çok az şey biliyorsunuzdur.

1885 yılında ülkenin başkenti Saraybosna'da elektrikli tramvay bulunuyordu. O zamandan günümüze hala çalışıyordur.

Ülkede her etnik grup için birer cumhurbaşkanı vardır: Boşnak, Hırvat, Sırp. Birlikte 4 yıllık bir dönemde hizmet vermektedirler. Milletvekilleri ise 8 aylık periyotlarla değişmektedir.

Bosna'da bulunan Kravica Şelalesi 120 metre genişliğindedir ve 25 metrelik düşüş yapar. Yüzmek için harika bir mekandır.

Karadağ sınırının yakınında Perucica Ormanı bulunur ve Avrupa'nın kalan son ilkel ormanlarındandır. En uzun Norveç Ladinleri bu ormanda bulunur.

16. Yüzyılda padişahın emriyle yapılan Tekija Derviş Manastırı 182 metrelik bir uçurumun tepesine konuşlanmıştır. Şu an aktif olmayan mekan, turistik aktiviteler için kullanılmaktadır.

5. Vanuatu

Güney Pasifik Okyanusu'nda bulunan ülkenin nüfusu sadece 220 bin kişidir. 1980'deki bağımsızlığından önceki adı New Hebrides'di.

Başkenti Port Vila'dır.

Tanna adasındaki Yaohnanen kabilesi Prens Phillip'i tanrı olarak kabul eder.

Yerel hikayeleri tanrının volkanda yaşadığını ve İngiltere Kraliçesi ile evlenmek için adadan ayrıldığını anlatır. Adayı ziyarete gelen Kraliçe ve Prens Phillip'i gören yerel halk efsanelerindeki tanrının Phillip olduğuna karar verirler.

Ülke 82 adet volkanik adadan meydana gelir ve içerisinde 113 yerli dil vardır.

Hamsin Adası'nda halk kara dalıcılığı yapar. Kara dalıcılığı Bungee Jumping'e benzer. Ayak bileklerine üzüm dalı bağlı olan erkekler 30 metrelik tahta kulelerden aşağı atlarlar ve genellikle zemine çarpmaktan son anda kurtulurlar.

Kaynak: 5 Amazing Countries You Know Nothing About

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
hsyilmaz

orayı yazmamışsınız

hsyilmaz

ben moritanyada yaşıyorumm.

okan-caliskan-oo1

moritanya'da yaşanır mı?

aminabahar

doğduğum ülke de var BOSNA - HERSEK :) ;)

rize

hemen gidiyorum uçağımı hazırlayın

rize

harika

Görüş Bildir