Görüş Bildir
Haberler
Gurur Tablosu! Cerrahpaşa'daki Ameliyatı Canlı Yayınla Tüm Dünyadan 900 Nöroradyolog Takip Etti

etiket Gurur Tablosu! Cerrahpaşa'daki Ameliyatı Canlı Yayınla Tüm Dünyadan 900 Nöroradyolog Takip Etti

Batuhan
27.04.2018 - 13:16 Son Güncelleme: 27.04.2018 - 16:10

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi’nde nöroradyoloji uzmanlarının kasık damarından girerek yaptığı kansız beyin anevrizması ameliyatını Japonya Kobe’de düzenlenen Dünya Canlı Nörovasküler Konferansı’ndaki meslektaşları canlı olarak izledi.

Hürriyet'ten Mesude Erşan'ın haberine göre, Kobe’de 25 Nisan’da başlayan WLNC’de (Dünya Canlı Nörovasküler Konferansı) Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi Nöroradyoloji Bilim Dalı Kliniği’nden 10, Ankara Koru Hastanesi’nden de 3 ameliyat, dünyanın farklı ülkelerinden gelen 900 nöroradyolog tarafından ilgiyle takip edildi.

Ameliyatları Prof. Dr. Osman Kızılkılıç, Prof. Dr. Naci Koçer, Prof. Dr. Saruhan Çekirge ve ekipleri gerçekleştirdi.

Ameliyatları Prof. Dr. Osman Kızılkılıç, Prof. Dr. Naci Koçer, Prof. Dr. Saruhan Çekirge ve ekipleri gerçekleştirdi.

Kobe’de bulunan Prof. Dr. Civan Işlak ile Prof. Dr. Işıl Saatçi Çekirge ise ilgili oturumları yöneterek, koordinasyonu kurdu. Konferansta Türkiye’nin yanı sıra Amerika, Japonya, Çin ve Arjantin’den de canlı ameliyat bağlantısı yapıldı. Ancak en çok vakayı Türkiye’deki uzmanlar gerçekleştirdi. Hastaları anestezi uzmanı Prof. Dr. Ercan Türeci ve ekibi genel anesteziyle uyuttu.

'Türkiye nöroradyolojide lider'

'Türkiye nöroradyolojide lider'

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde önceki gün canlı ameliyatları yapan Prof. Dr. Osman Kızılkılıç, “Yıllardır bizim bu konferanslarda canlı vakalarla eğitim vermemiz, Türkiye’nin nöroradyoloji konusunda çok gelişmiş, lider bir ülke olduğumuzu gösteriyor. Bu işlemler dünyanın her yerinde yapılamıyor. Türkiye’de yaklaşık 20 merkezde nöroradyoloji merkezi bulunuyor. Ancak hasta yoğunluğu en yüksek olan biziz” dedi.

Farklı ülkelerden gelen 20 doktora eğitim veriliyor

Farklı ülkelerden gelen 20 doktora eğitim veriliyor

Kliniklerinde Danimarka, Kanada, Çin, Japonya, Yunanistan, Suudi Arabistan gibi farklı ülkelerden gelen 20 doktora eğitim verdiklerini anlatan Prof. Dr. Kızılkılıç, “Burası uluslararası tanınan, saygınlığı olan bir yer. Bizden öğrenenler verdiğimiz sertifikalar, referans mektuplarıyla Avrupa’da iş bulabiliyorlar. Örneğin Stockholm, Zürih’de çalışan uzmanlar var” diye konuştu.

10 özel vaka

10 özel vaka

Kobe’de izlenen 10 vakanın da özellikli olduğunu ve açık ameliyat imkânı bulunmadığını anlatan Prof. Dr. Kızılkılıç, “Hastanın kasığından kataterle girerek, beyin damarına ulaşıp, örneğin anevrizmaya (damarda balonlaşma) müdahale ediyoruz” dedi. Cerrahpaşa’daki nöroradyoloji merkezini Prof. Dr. Civan Işlak kurdu. Prof. Dr. Işlak yöntemin geliştirildiği Fransa’da eğitim alabilmek için önce Fransızca öğrendi, sonra Türkiye’de merkez kurdu. Merkezde iki anjiyo ünitesi bulunuyor. Hasta yoğunluğu ve hayat kurtaran, acil müdahalelere öncelik verilmesi nedeniyle 3 yıl sonrasına varan randevular veriliyor.

Cerahpaşa Tıp Fakültesi geçtiğimiz günlerde kurulacak yeni üniversiteler nedeniyle bölünmeye karşı yaptığı protestoyla gündeme gelmişti 👇

Sosyal medyada da bu başarıyı kutlayan ve üniversitenin köklerinden ayrılmaması gerektiğini düşünenler var...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
750
308
40
5
4
3
2
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Can Lokmacı

Konuyla alakasız, af buyrun ama şöyle zeki türk insanlarını gördükce, potansiyeli olan ülkede tıp mühendislik mimarlık( hatta nerdeyse coğu bölüme yeterince ... Devamını Gör

kasık damarından girerek yaptığı kansız beyin anevrizması ameliyatı okurken titredim anasını satayım bu ne lan böyle cerrahlar gerçekten özel yetenekli insanlar

Mastani

Bilim ve sanatta gurur verici bir cok örnek ile ümidi ile, mükemmel 👏

Mastani

karşılaşmak ümidi ile *