Güneş Enerjisiyle Çalışan Solar Impulse 2'nin Dünya Turu Tamam

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Solar Impulse Abu Dabi'ye inerek dünya turunu tamamlayan ilk güneş enerjisiyle çalışan uçak oldu. Pilot Bertrand Piccard ve Andre Borschberg uçağı sırayla uçurarak geçen yıl 9 Mart'ta Abu Dabi'de başlayan turu böylece sonlandırmış oldular.

Abu Dabi'de alkışlarla karşılanan Piccard, "Gelecek temiz. Gelecek sizsiniz. Gelecek şimdi. İlerleyelim" dedi.

Turun en uzun yolculuğunda pilot Borschberg, Japonya'nın Nagoya şehrinden ABD'de Hawaii'ye 118 saatte giderek duraksız en uzun solo uçuşu gerçekleştirdi. Bu, turda kazanılan 19 uçuş rekorundan yalnızca bir tanesi oldu.

Projeye 10 yıldan fazla süredir çalışılıyor

Piccard ve Borschberg Solar Impulse projesinde 10 yıldan fazla süredir çalışıyorlardı. Haziran 2015'te Pasifik Okyanusunun batısından gerçekleştirdikleri 5 gün 5 gecelik inanılmaz uçuştan sonra projenin hedefi 10 aylık bir dünya turu oldu.

Uçağın modeli henüz her türlü hava koşuluna hazır değil

Solar Impulse yalnızca bir araba ağırlığında ve 17 bin güneş pili ile çalışıyor. Ancak uçağın modeli henüz her türlü hava koşuluna hazır değil ve bu da bazı teknik sorunlara yol açıyor. Piccard Kaire'den geçerken çölde oldukça tehlikeli bir türbülans atlatmış.

Pilotlar yolculuk boyunca yalnızca 20 dakika aralıklarla uyuyabildi

Pilotlar inişi gerçekleştirdikten sonra birbirlerine sarıldılar.

Yolculuğun en zor yanları ayrıca; uçuş kabininin bir telefon kulübesi kadar küçük olması, pilotların yüksek irtifada oksijen maskesi takmak zorunda olması ve yalnızca 20 dakika aralıklarla uyuyabilmeleriydi.

BBC Türkçe

Onedio Gündem'i Facebook'tan takip etmeyi unutmayın!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriJaponya
Görüş Bildir