Görüş Bildir
Haberler
'Gül'ü Sevmek Ayrı Konu, Partinin Geleceği Ayrı Konu'

'Gül'ü Sevmek Ayrı Konu, Partinin Geleceği Ayrı Konu'

Ulaş
31.08.2014 - 20:51
İçeriğin Devamı Aşağıda

Başbakan Yardımcısı Bülent ArınçAKP Bursa il örgütü tarafından düzenlenen 34′üncü İl Danışma Meclisi toplantısına katıldı. Arınç, partilere ülke gündemine ilişkin uzun bir konuşma yaptı.

Bülent Arınç, başbakan yardımcılığı görevine getirilen Yalçın Akdoğan’ın ¨Kimseye diyet borcumuz yok¨ sözlerine değindi. Abdullah Gül’ün AKP yönetiminin dışında kalmasıyla ilgili bireylerden önce partinin geleceğini düşündüklerini vurgulayan Arınç, Ahmet Davutoğlu’nun herkesin gönlünden geçen isim olduğunu ileri sürdü. Arınç konuşmasında şunları söyledi:

“‘ YALANCIYDI, YEDİ İÇTİ’ DENMESİN. Bana 3 sene evvelinden beri ‘ben 2015′te ömrüm olursa aktif siyasi hayatta olmayacağım’ dediğimiz zaman kızanlar oldu. Akıl, işin sonunu görmektir. Siyaset de biraz böyledir. İşin nasıl gelişeceğini, nasıl sonuçlanacağını az çok bilirseniz, siz siyasetçi olursunuz. Ben 3 sene evvel bir hedef koydum. 3 yıl-5 yıl içinde de Bursa milletvekili olarak, bakanlıkta bakan olarak sadece hizmet edeceğimi söyledim: arkadaşlardan kızanlar, üzülenler oldu. ‘Sen böyle deme. Yeniler iştahlanıyor sonra’ diyenler de çıktı tabi. İki taraflı bu iş. Bir, kendin için böyle bir bağlantıya girme. İkincisi ‘zar zor düzelttin şu Bursa’yı. Böyle konuşursan başkalarının iştahı kabarır sonra tepelerin arkasından kafalarını uzatmaya başlarlar’ diyen çıktı. Ne garip şey. Bizim sözümüz, söz kardeşim. Allah’a bin şükür 40 sene oldu. Benim gibi yüzlerce, binlerce Bülent Arınç var ki Bursa’dan da çıkar. Artık bayrağı onlar devralsın. Biz onlar için dua edelim. Ama sokağa çıktığınız zaman hiç kimse bizim arkamızdan kötü bir söz söylemesin. Yalancıydı, yedi içti demesin.

PEKİ ABDULLAH GÜL NE OLACAK? 15 günlük süreyi düşünerek, 27′sinde büyük kongreyi yapmaya karar verdik. Peki Abdullah Gül ne olacak? ‘Abdullah Gül ne olacak’ diye bir şey yok. Abdullah Gül bizim kardeşimiz. Partimizi kurduğumuz, başbakan yaptığımız 7 sene de onurla Türkiye’yi cumhurbaşkanı olarak temsil etmiş bir büyük insan. Hiçbir şey olmaz. Ama partinin geleceği Türkiye’nin geleceği bakımından bu 15 gün içinde kongre yapmamız lazım. Buna ittifakla karar verdik. Siyaset boşluk kabul etmez. Arada 10-15 gün olmasa bile, Hz Peygamberimiz’in vefatından sonra yaşananları hatırlayın. Boşluk olmaması lazım. Dağılma olur. İnsanların dedikodular gıybetler içinde koşarlar. Herkesin nefsi kabarabilir. Bugün kongre yarın devir teslim. Böyle olursa parti daha güç kazanacak. Sayın Abdullah Gül’ü sevmek, Cumhurbaşkanımızı sevmek ayrı bir konu partimizin geleceği ayrı bir konu. Dolaysıyla biz önce davamızı partimizi sonra şahısları bu hesabın içerisine koymak zorundaydık. Kongreyi yaparken genel bakan olacak kişinin milletvekili olması lazım. Sayın Abdullah Gül’e ‘gel genel başkan yapıyoruz seni’ desek bile 2015′e kadar başbakan olması mümkün değildir. Kimseyi kırmamak ve vefasızlık yapamamak lazım. Bizim sistemimizde bir köyde 2 muhtar olmaz. Bizim sistemimizde seçilen bir kişi olur, yetki ve sorumluluk onda olur. Gerçekleri kabul etmemiz lazım. Bu şartlar içinde sayın Davutoğlu’nun ismi hepimizin de gönlünden geçen bir isim oldu. Sayın Davutoğlu da güçlü bir başbakan olmayı hak ediyor.

KİMSEYE DİYET BORCUMUZ YOK. Birisi bir yazı yazdı. birisi bir söz söyledi. Belki de bizi kastetti, tam bilemiyorum. ‘Bizim şuna buna bir diyet borcumuz yoktur’ dedi. Bu çok doğru bir söz ama bu sözü şöyle açmak lazım. Bizim, ben de dahil, Tayyip Erdoğan da dahil hiç kimseye diyet borcumuz yok. Bizim iki şeye karşı vefa borcumuz var. Şükür borcumuz var. Allah’a şükür ve dua borcumuz var. Bize izzet veren, bize cesaret veren, önümüzdeki bütün barajları yıkıp bizi ayakta tutan tek güç Allah’ın bize verdiği güç ve kuvvettir. Her yaptığımız işin arkasından Rabbimiz’e şükretmemiz lazım. Tevekkül etmemiz lazım. İkincisi fani şahıslara bir diyet borumuz yok bizim. Ama millete karşı, milletin şahsi manevisine karşı teşekkür borcumuz var. Bu millet hiç görmeden bize inandı bizi seçti, her türlü zorluğa rağmen bizim arkamızda durdu. Başbakanımız 3 dönem şartına uyacağız dediği zaman, cumhurbaşkanı olmasaydı aktif siyasete veda edecekti. ‘Siz giderseniz bu parti ne olur’ deyince ‘fani şahıslar üzerine bina etmeyin’ dedi. ‘Farz edin ki liderimiz ölmüş desinler’ dedi. Allah geçinden versin. Ama takdiri ilahi bir gün kendisini gösterecek. İnsanları teskin etmemiz lazım. Farz edin ki liderimiz öldü desinler. Bunu herkesin düşünmesi lazım. Bu nedenle bu dava kimseye diyet borcu taşımaz. Ben dahil. Bana göre doğrusu bir Allah’a sürekli şükür noktasında borcumuz var. İkincisi bizi güçlü kılan, bizi yüzde 50′lere çıkaran, 52 ile cumhurbaşkanı yapan 70 milyon insanımıza diyet borcumuz var.”

  • ZETE
Kaynak: http://zete.com/arinc-gulu-sevmek-ayr...
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın