Gözler CHP'nin Cumhurbaşkanı Adayında: Peki Kulislerde Kimin Adı Öne Geçti?

 > -

CHP'nin cumhurbaşkanı adayı kim olacak? Partinin sözcüsü Tezcan, CHP'nin cumhurbaşkanı adayını 4 Mayıs Cuma günü saat 10.00'da Ahmet Taner Kışlalı Spor Salonu'nda açıklayacaklarını duyurmuştu. 

Peki cumhurbaşkanlığı adaylığı için kimlerin adı geçiyor? Kulislerde kimin adı öne çıkıyor? 

'Büyük bir şölen ile açıklayacağız' 📹

Partisinin genel merkezinde basın toplantısı düzenleyen Tezcan, şunları söyledi:

"Cumhurbaşkanı adayımız Türkiye'de yeni dönemde yeni bir başlangıç olacak. Cumhurbaşkanı adayımızı cuma günü saat 10.00'da Ahmet Taner Kışlalı Spor Salonu'nda büyük bir şölen ile açıklayacağız. Cuma gününü bekleyin. Daha erken ya da daha geç değil. Hayırlı uğurlu olsun Türkiye için."

Kulis: 'Duyduğumuz bir isim, ekonomist, sakin bir profili var. Herkesi kucaklayacak'

CNN Türk’te yayınlanan Parametre programında konuşan Hürriyet yazarı Deniz Zeyrek, CHP’nin cumhurbaşkanı adayına ilişkin şöyle konuştu:

"Kılıçdaroğlu’nun kafasında aday net. Cuma günü o ismi açıklayacak. Duyduğumuz bir isim ama son günlerde ismi çıkan o iki isim değil. Duyulan bir isim ama favori adaylardan biri değil. Kılıçdaroğlu’nun tarifine uyuyor. Sakin, ekonomist.” 

Zeyrek adayı isim vermeden şöyle tarif etti: 

“Duyduğumuz bir isim, ekonomist, sakin bir profili var. Herkesi kucaklayacak, AK Parti tabanından da oy alabilecek, Saadet Partisi tabanından da… İkinci tura kaldığında ikileme düşmenin önüne geçecek gibi görünüyor.”

Programın sunucusu Ebru Baki’nin “Abdüllatif Şener mi?” sorusuna Zeyrek, “Ben isim vermiyorum, tarif ettim sadece. Bakalım izleyicilerimiz tahmin etmiş midir? Bugün yarın açıklanır zaten” yanıtını verdi.

📌 CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce, öne çıkan isimlerden biri.

Partisinin genel başkanının aday olması gerektiği açıklayan İnce, kendisinin aday gösterilmesiyle ilgili “Ben partimin yetkili organlarının kararına saygı gösteririm” açıklamasını yapmıştı.

Abdullah Gül'ün olası adaylığına ilişkin ilk ve en sert açıklama İnce'den gelmişti. 👇

İtiraz, Yalanlama ve Bir İsyan: CHP'den Peşi Sıra 'Abdullah Gül' Açıklaması Geldi - onedio.com
İtiraz, Yalanlama ve Bir İsyan: CHP'den Peşi Sıra 'Abdullah Gül' Açıklaması Geldi - onedio.com

📌 Seçim kararının alındığı günden bu yana CHP'de en çok gündeme gelen isimlerden biri de Yılmaz Büyükerşen.

Kulislerde  Eskişehir Belediye Başkanlığı görevini yürüten Büyükerşen’in hem sağ hem de sol seçmenden oy alabileceği vurgulanıyor.

📌 Kulislerde konuşulan bir diğer isim ise Kılıçdaroğlu’nun, ‘ekonomiyi iyi bilen, kavga etmeyen bir isim olacak’ sözleri sonrası İlhan Kesici oldu.

Milliyet Gazetesi yazarı Mehmet Tezkan, CHP İstanbul Milletvekili İlhan Kesici’nin aday olması durumunda 24 Haziran'ın, 1994 seçimlerinin rövanşı olacağını ifade etti. 

Kesici o dönem Refah Partisi'nin adayı Tayyip Erdoğan'a karşı ANAP’tan aday olmuş, Erdoğan'ın yüzde 25.1 oyunu karşı yüzde 22.1 oy alarak seçim yarışını kaybetmişti.

Geçtiğimiz günlerde gündeme gelen ve sosyal medyada da ses getiren diğer isim: Özgür Demirtaş.

Kemal Derviş tarafından CHP'ye önerilen Demirtaş için 'Çıldırtacak aday' ifadeleri kullanılsa da en büyük sorun parti tabanı tarafından pek tanınmaması.

Bomba İddia: 'CHP’nin Cumhurbaşkanlığı İçin Adaylarından Biri Prof. Dr. Özgür Demirtaş' - onedio.com
Bomba İddia: 'CHP’nin Cumhurbaşkanlığı İçin Adaylarından Biri Prof. Dr. Özgür Demirtaş' - onedio.com

📌 CHP kulislerinde, bir dönem Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanlığı görevlerini üstlenmiş Abdüllatif Şener adı da aday olarak geçiyor.

Kılıçdaroğlu’nun aday tarifinde “Her kesimden oy alabilecek, her kesimi kucaklayabilecek” gibi tanımlar yapması ve tanımında “partili” vurgusunun olmaması da kulislerde Abdüllatif Şener’in adını öne çıkartıyor. Şener’in muhafazakarlardan da oy alabileceği konuşuluyor.

Hürriyet yazarı Deniz Zeyrek'in kulislerden aktardığı bilgilere ve isim vermeden verdiği tarife göre, CHP'nin cumhurbaşkanı adayı olarak göstereceği ismin Abdüllatif Şener olacağı düşünülüyor.

Tabii bunlar kulislere yansıyan bilgiler, CHP'nin cumhurbaşkanı adayını  4 Mayıs Cuma günü hep birlikte öğreneceğiz.

Peki sizce CHP'nin adayı kim olacak?

Muharrem İnce
Abdüllatif Şener
İlhan Kesici
Yılmaz Büyükerşen
Özgür Demirtaş
Diğer

Bu Haber ile İlgili Linkler

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir