Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Goethe'nin 'İdeal Şehir' Dediği, Almanya'nın Romantik ve Şiirsel Güzeli: Heidelberg

924PAYLAŞIM

Heidelberg Almanya'nın hatta Avrupa'nın en güzel kentlerinden biri olarak kabul ediliyor. Romantik edebiyatçılara ve sanatçılara ilham veren bu şehrin şiir gibi bir güzelliği olduğunu söyleyebilirim...

1. Heidelberg'in geçmişi Antik Roma'ya kadar uzanmaktadır. Kentin orta çağ tarihinin izleri ise 12. yüzyıla kadar sürülebilmektedir.

Heidelberg değindiğimiz gibi köklü bir geçmişe sahiptir. Heidelberg ismi ise ilk kez 1196 yılında "Heidelberch" olarak geçmektedir. 

Şehirde 2. Dünya Savaşı sırasında bir Amerikan birliği yerleşmiştir. Aynı zamanda savaş sırasında bombalanmayan birkaç Alman kentinden biridir.

2. Heidelberg coğrafi açıdan, Güney-Batı Almanya'da Ren Vadisi'nde, Neckar Nehri üzerinde yer alan bir şehirdir.

3. Heidelberg Almanya'nın "romantik şehri" olarak bilinir. Dünyaca ünlü Alman yazar Goethe'nin "ideal şehir" olarak tanımladığı bir yerdir Heidelberg!

Heidelberg, Almanya'nın en güzel şehirlerinden biri olarak kabul edilir. Sadece Goethe'ye değil, birçok ünlü edebiyatçıya ve sanatçıya ilham vermiştir ve romantizm akımının gelişiminde rol oynamıştır.

4. Kışları ise kentin romantizmi daha da katlanır. Kar altındaki güzelliği, görenleri büyüleyen gerçek bir tablo niteliğindedir.

Ama romantizm daha Heidelberg daha fazlası var.

5. Elverişli iklimi ve uygun kırsal koşullar sayesinde Heidelberg gerçekten "yeşil" bir şehir. Ayrıca şehir modern kent yaşamı ile ekolojik dengeyi kurabildiği için birçok çevre ve mimari ödülüne sahip.

6. 2011 yılında gerçekleştirilen nüfus sayımına göre, Heidelberg'de yaklaşık olarak 150 bin kişi yaşıyor.

Bunlardan 38 bini üniversite öğrencisi.

7. Heidelberg küçük olmasına karşın uluslararası bir kenttir aslında. Her yıl dünyanın dört bir yanından yaklaşık 11,8 milyon ziyaretçi şehre gelmektedir.

8. Kentin meşhur kalesi Kuzey Alpleri'ndeki en önemli Rönesans eserlerinden biri kabul edilmektedir.

Kalenin ilk inşa süreci 1214 yılından öncesine uzanıyor. 1249 yılında ise ilk genişletme çalışmaları yapılıyor. 1537 yılında yıldırım düşmesi sonucunda kalenin üst bölümü yıkılıyor. 

Kale 1650 yılına kadar genişletilmeye devam ediliyor. Bu tarihten sonra savaşlar ve top atışları sebebiyle kimi bölümleri yıkılıyor. 1764 yılında bir kez daha yıldırım düşüyor!

Bu tarihten sonra yıkılan yerler kısmi olarak yeniden inşa ediliyor ve kale günümüze ulaşıyor...

9. Kale sis altındayken, kendinizi sanki fantastik bir filmin parçası gibi hissediyorsunuz. Biraz ürpertici ancak çok etkileyici...

Fotoğraf: Taner Bayram

10. Şehir, 1386'de kurulmuş Almanya'nın en eski, Avrupa'nın da en eskilerinden biri olan Heidelberg Üniversitesi'ne ev sahipliği yapmaktadır.

Heidelberg aynı zamanda bir bilim şehridir. Heidelberg, Almanya'nın ve Avrupa'nın en başarılılarından biri kabul edilen üniversitesinin yanı sıra çok sayıda uluslararası üne sahip araştırma enstitülerine ve araştırma temelli şirketlere ev sahipliği yapıyor.

11. Heidelberg'in eski kenti (Altstadt) birçok tarihi yapıyı barındırıyor.

Bu bakımdan tarihi niteliği olan binalar ve kiliseler görmeye değer. Görselde Heiliggeistkirche'yi (Kutsal Ruh Kilisesi) görüyorsunuz.

12. Görülmesi gereken yerlerden olan Philosophenweg (Filozoflar Yolu) adını kentin meşhur üniversitesinin profesörleri ile Goethe ve Hölderlin gibi büyük edebiyatçıların bir yandan yürüyüş yapıp bir yandan da entelektüel tartışmalar yapmalarından alıyor.

13. Görülmesi gereken yerlerden biri de Neckar Nehri üzerinde bulunan ve 1248 yılında inşa edilmiş olan, halk arasında Eski Köprü (Alte Brücke) diye anılan Carl-Theodor Köprüsü'dür.

14. Eğer alkol tüketiyorsanız, eski kentteki kahvelerde Almanların çeşit çeşit biralarını yudumlayabilirsiniz.

15. Füniküler ile Heidelberg'in muhteşem manzarasına tanık olma şansını yakalamak da mümkün.

Bu arada şehrin epey küçük olduğunu söylemiştik. Ben kenti günü birlik ziyaret ettim. Büyük ölçüde yeterli de oldu. Ancak tadını çıkara çıkara gezmek için bir hafta sonu tatilinin ideal olduğunu söyleyebilirim.

Heidelberg için siz ne düşünüyorsunuz?

Aşık oldum, tam bana göre!
Görmek isterim ama yaşamak istemem.
Sıkıcı, bana göre değil.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
streetkedisi

Kesinlikle fırsatınız olursa görün, zaten Almanya'nın büyük şehirlerinden ziyade küçük şehirlerini daha çok beğenmişimdir hep.2.dünya savaşında bombalanmayan bir şehir olduğu için tarihi dokusunu güzel bir şekilde koruyabilmiş, o yüzden ekstra çekici gelmişti bana.

ozer-yasar

I'm from Heidelberg ;)

_orca_

yazamadım ama neyse ki duygularıma tercüman bir bideo var. :))))

dedemu

gittim gördüm ciddi anlamda çok güzel bir şehir..

cakobey

Burası Türkiye'de olsa AVMlerden otellerden ''Goethe'' gelmişti..

Görüş Bildir