Görüş Bildir
Haberler
Göçmen Vurgunu Ortaya Çıktı: 'Türkiye Vatandaşlığı İçin Bin 500 Dolar Aldılar'

Göçmen Vurgunu Ortaya Çıktı: 'Türkiye Vatandaşlığı İçin Bin 500 Dolar Aldılar'

Batuhan
29.07.2021 - 09:25

Ankara’da yürütülen bir soruşturmada göçmen ve sığınmacılar üzerinden yapılan vurgun ortaya çıkarıldı. Bir çetenin, Türk vatandaşlığına geçme, oturma ve çalışma izni ile ikamet süresini uzatma gibi işlemler için yabancılardan milyonlarca lira para aldığı belirlendi.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Hürriyet’ten Fevzi Kızılkoyun’un haberine göre, Suriye, Afganistan, Irak ve Çin gibi ülkelerden kaçarak Türkiye’ye sığınan göçmen-sığınmacıları dolandıran çete, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturma kapsamında Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’nün 1 yıllık teknik-fiziki takibinin ardından ortaya çıkarıldı.

Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’nde görevli özel güvenlikçi şefi Cenk Akpunar’ın yönlendirdiği çetenin içinde avukatlar E.B ve M.P., Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın eski danışmanlarından Doç. Dr. D.E., yatırım ofisi sahibi M.S.T., eski belediye başkanı H.Ö., Ankara İl Göç İdaresi’nde mühendis olarak çalışan A.S.S., İstanbul İl Göç İdaresi’nde göç uzmanı olarak çalışan E.Ş. ile Göç İdaresi’nde görevli teknisyen, göç uzmanı ve güvenlikçiler bulunuyor.

Sahte belgeler düzenlendi

Sahte belgeler düzenlendi

Çetenin, İstanbul, İzmir, Ankara, Yozgat, Kırıkkale ve Kırşehir gibi illerde yüzlerce göçmen-sığınmacıyı dolandırdığı belirlendi.

Çetenin, Türk vatandaşlığına geçmek isteyenlerden 1.500 dolar alarak işlemleri başlattıkları , sahte belgeler ve işlemlerle bu kişilerin Türk vatandaşlığına geçmesinin önünü açtıkları ortaya çıktı.

Türk vatandaşlığı için şartları uymayanlardan da 1.500 dolar para aldıkları, sonradan vatandaşlığa geçemeyen bu kişilerden aldıkları paraları geri ödemedikleri belirlendi. Çetenin, Türk vatandaşlığı almak isteyen yabancılara 100 bin dolarlık gayrimenkulün değerini ekspertiz aracılığıyla 250 bin dolara çıkarttıkları da öğrenildi.

11 kişi tutuklandı

11 kişi tutuklandı

Çetenin 11 üyesi tutuklandı. Bazı çete üyeleri adli kontrol kararıyla serbest bırakılırken, bazılarına ev hapsi verildi.

Türkiye’de oturum ve çalışma izni almak isteyen yabancı uyruklu kişilerle bağlantı kuran çetenin, çocuk ve yaşlı bakıcılık işlerinde çalışıyor gibi gösterdikleri bu kişilere oturma ve çalışma izni aldıkları belirlendi.

Çetenin, bu işlemler için göçmen ve sığınmacılardan 150 ile 200 dolar arasında ücret aldıkları ortaya çıktı. Çetenin, mezarlık ve metruk binaları adres olarak göstererek, yüzlerce göçmen ve sığınmacıya kısa ve uzun süreli oturma ikamet izni aldıkları kaydedildi.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
59
23
7
6
3
1
1
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Yetemely 1

YAKINDA HEPSİ BİZDEN FAZLA SÖZ SAHİBİ OLUR! BEN HASTANEDE ORDA BURDA SIRA BEKLERKEN. ARAPLARA ÖZEL SAĞLIK MERKEZİ KURULDU BU MEMLEKETTE. HEYY GİDİ HEYY.

cem

Dün yaşadım bu dediğini

endividualist

Bu adamlar vatan hainidir sadece kaçakçılıktan yargılanmamalı. Bu hainlere en az 10/20 yıl hapis verilmeli. Hatta vatandaşlıktan atılmalı kendileri gitsin af... Devamını Gör

Caner Bey

Ülke Gotham'a döndü aq bir penguen eksik.