Gezmeyi Sevenler Keşke Bu Pasaportlara Sahip Olsam Diyecek! İşte Dünyanın En Geçerli Pasaportları

-

Avrupa'ya vizesiz seyahat tartışmaları devam ederken, dünya üzerindeki vize kısıtlamaları açısından en değerli pasaportlar, her yıl Henley ve Ortakları firması tarafından sıralanıyor. Bu senelik araştırmaya göre ülkeler vizesiz girebildikleri ülkeler ne kadar fazlaysa, o kadar üst sıralara tırmanıyor. 2016 verileri ile düzenlenen listeden satır başlarını derledik.

Almanya

Alman vatandaşları dünyadaki tam 177 ülkeye vizesiz seyahat edebiliyor. Hali hazırda dünya üzerinde 195 ülke olduğunu hatırlatmakta fayda var.

İsveç

İşveç vatandaşları sahip oldukları pasaport ile tam 176 ülkeye sınırlama olmadan seyahat edebiliyorlar. İsveçliler ülkemizi de elektronik ön kayıt ile serbestçe ziyaret edebiliyorlar.

175'likler

Fransa, Finlandiya, İtalya, İspanya ve Birleşik Krallık pasaportlarına sahip olanlar 175 farklı ülkeye sorunsuz bir şekilde ziyaretçi olabiliyorlar. Tabii ki buradaki Avrupa Birliği ülkeleri kendi aralarında serbest dolaşım hakkına sahipler.

Belçika, Danimarka, Hollanda ve Birleşik Amerika

Bu dört ülke vatandaşları 174 farklı ülkeye vize kısıtlaması olmadan gidebilirken, pasaportları bu açıdan dünyanın en değerli dördüncü pasaportu oluyor.

173 ülkeye vizesiz seyahat edebilen pasaportlar

Singapur, Japonya ve Avusturya pasaportuna sahipseniz sizlere 173 ülkenin kapısı sonuna kadar açık.

Kanada, İrlanda, Kore, Lüksemburg, Norveç, Portekiz ve İsviçre

Konuda geçen ülkelerin sakinleri 172 ülkenin sınır kapılarında pasaport görevlileri ile hiç sorun yaşamıyorlar. Vize kısıtlamaları indeksi açısından da altıncı sırada kendilerine yer buluyorlar.

Yunanistan ve Yeni Zelanda

Komşumuz ve okyanusyadan Zelanda vatandaşları 171 ülkede sorunsuz karşılanıyor. Ek bir bilgi olarak Yunanistan'ın nüfusu 11 milyon, Yeni Zelanda'nın ise 5 milyon civarında.

Avustralya

Avustralya vatandaşları 169 ülkeye sınırsız seyahat edebiliyor. Brezilya, Rusya, Çin gibi ülkeler Avustralya'ya vize uyguluyor. Ülkemiz ise elektronik vize uygulayarak serbest seyahat edilebilen ülke statüsünde bulunuyor.

Malta

Bu şirin ada ülkesinin vatandaşları 168 ülkeye serbest bir şekilde ziyarette bulunabiliyor. 650 bin Euro yatırım karşılığında bu sakin ülkenin vatandaşı olup, bu pasaportu almak mümkün.

İzlanda, Macaristan ve Çek Cumhuriyeti

Bu güzel ülkelerin vatandaşları 167 ülkeye vizesiz gidebiliyor. İzlanda pasaportunun bedeli ise ülkedeki ortalama ücretler göz önüne alındığında 5 saatlik çalışma ücretine denk geliyor.

Türkiye

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları gün itibari ile 102 ülkeye serbest seyahat edebilmekte. Listede üstümüzdeki ülkelerden bazıları; Polonya, Brezilya, Romanya, Barbados, Bahamalar, Trinidad ve Tobago, Maritus, Granada, Honduras, Nikaragua, El Salvador, Samoa ve Rusya Federasyonu. Pasaportumuzun bir diğer özelliği de ortalama 95 saatlik çalışma ücreti ile satın alınabilmesi ki, bu konuda dünyada birinci sırayı kimseye bırakmıyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
senaozdemir

hava atmayi sevmem ama alman pasaportum var:D

ekinoks

Kalkın gidek la bu ülkeden biz sefasını süremesekte çoluğumuz çocuğumuz rahat eder.

ayhan-kabasakal

gezmeyi seven demişşinde keşke parası olan var mı deseydin bro

tekiner-taha-tayfur

Allah'tan Hollanda pasaportum var :D

notsosecret

illihtin hillindi pisipirtim vir :')

fenrken

Pasaportlarımız cidden aşırı derecede ve gereksiz yere pahalı. Sırf miluon tane bürokrasi var diye her yerden ücret kesiyorlar.

Görüş Bildir