Görüş Bildir
Haberler
Genco Erkal Hakim Karşısında: 'O Diplomayı Görmek İstiyoruz'

Genco Erkal Hakim Karşısında: 'O Diplomayı Görmek İstiyoruz'

Tiyatro sanatçısı Genco Erkal, 5 yıl önceki paylaşımları nedeniyle 'Cumhurbaşkanı'na hakaret' iddiasıyla hakim karşısına çıktı. Erdoğan'un diplomasının özel hayatın gizliliği kapsamında ele alınmasının yanlış olduğunu vurgulayan Erkal, 'Diplomayı görmek istiyoruz' dedi. 

İçeriğin Devamı Aşağıda

Tiyatro sanatçısı Genco Erkal hakkında, 'Cumhurbaşkanı'na hakaret' iddiasıyla 4 yıla kadar hapis istemiyle açılan davanın ilk duruşması bugün İstanbul 16. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü. 

Erkal 19 Kasım'da yaptığı paylaşımda, '25 Kasım günü Cumhurbaşkanı'na hakaretten yargılanıyorum. Suçum, Twitter paylaşımlarımda, 1-Cumhurbaşkanı'nın diplomasını sorgulamak. 2-Kaç çocuk yapılacağına karışmasın demek. 3-Ayder Yaylası'ndaki yapılaşma girişimine karşı çıkmak. 4-Türk usulü başkanlık sistemini eleştirmek' demişti.

Duruşmayı sanatçı Fazıl Say, eşi Ece Dağıstan, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, TİP Milletvekili Ahmet Şık, Erkal'ın dostları ve hukukçular takip ediyor. Gazeteciler salona alınmazken Erkal alkışlar eşliğinde duruşma salona girdi.

"Diplomanın özel hayatın gizliliği olarak ele alınması yanlış"

"Diplomanın özel hayatın gizliliği olarak ele alınması yanlış"

Cumhuriyet'in haberine göre, Erkal savunmasında, yaptığı paylaşımlarda hakaret unsuru olmadığını dile getirerek, 'Cumhurbaşkanı zaman zaman bizzat özeleştiri yaparak biz bu şehre ihanet ettik. İstanbul'un kıymetini bilemedik. Bundan ben de sorumluyum' demiştir. Aynı zamanda Ayder yaylası için de 'Biz burayı kirlettik' demesine rağmen yayla turizme ve imara açılmıştır. 'Benim tweetim parmağını değdiği yeri kurutuyor' şeklindeki söylemim yapmış olduğum bu açıklamalar neticesinde ortaya koyduğum bir tespitten ibarettir. Tweet konusu cumhurbaşkanının diploması ile ilgilidir. Yıllardır bu konu kamuoyunda tartışılmaktadır. Orijinali ortada yoktur. Konu yakın zamanda AİHM'e kadar gitmiştir. Bu konuda kitap da yazılmıştır. Biz bu diplomayı görmek istiyoruz. Bu konunun özel hayatın gizliliği ile ele alınması yanlıştır. Bunun gizlisi özeli olamaz. Bugüne  kadar hiçbir cumhurbaşkanının diploması eleştiri konusu olmamıştır' dedi.

"Sistem ülkemize hayırlı olmamıştır"

"Sistem ülkemize hayırlı olmamıştır"
İçeriğin Devamı Aşağıda

Erkal devamındaki paylaşımının çocuk konusunda olduğunu dile getirerek, 'Bundan rahatsızım yapmış olduğum paylaşım eleştiridir. Çünkü tweetimdeki çobanlık meselesine gelince Cumhurbaşkanı çobanlık felsefesini anlamadan insan yönetemez söylemine ithafen benim söylemimden ibarettir. Cumhurbaşkanının çobanlık ile ilgili yapmış olduğu açıklamaya kesinlikle katılmıyorum. Türk usulü başkanlık konusuna gelince benim asıl eleştirmek istediğim konu budur. Bu sistem Bizim ülkemize hiç hayırlı olmamıştır. Tüm yetkiler tek kişinin iki dudağı arasındadır. Bundan sağlıklı bir sonuç alınamaz' ifadelerini kullandı. 

'Ekonomi çöktü'

Ekonominin çöktüğünü belirten Erkal, 'Paramız değer kaybetmiştir enflasyon şaha kalkmıştır. İşsizlik artmıştır, bu sistem bize yaramıyor. Yoksul kesim daha yoksul olmuştur. Dilerim ilk seçimde yeniden parlamenter sisteme dönülür. Burada suskun bir toplum istenmektedir. Kimse eleştirmesin kimse karşı çıkmasın istiyorlar' diye konuştu. Avukat savunmalarının ardından duruşma Mart ayına ertelendi. Erkal salondan çıkarken 'Genco Erkal yanlız değildir' sloganı atılarak alkışlandı.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
30
5
3
3
2
2
1
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın