'13 Reasons Why' - 'Ölmek İçin 13 Sebep' Dizisi Hakkında Bilmeniz Gereken 13 Şey

-

13 Reasons Why ya da Türkçesi ile Ölmek İçin 13 Sebep. Gençliği etkisi altına alan ve bir anda trendi yükselen bu dizi hakkında bir içerik hazırladık. 13 Reasons Why konusu itibariyle de bir hayli ilginç. Hadi gelin hep birlikte oyuncuları ile birlikte inceleyelim.

Son günlerin adından en fazla bahsettiren Amerikan dizisi 13 Reasons Why'ı izlemiş, izliyor ya da izlemeyi düşünüyorsanız bilmeniz gereken tüm detayları bir arada sizin için topladık. Dünyada ve ülkemizde büyük etki yaratan bu drama hakkında daha çok konuşacağımız kesin.

İzlemeyenler için konu özeti: 17 yaşındaki lise öğrencisi Hannah Baker intihar etmiştir. Lisenin parlak öğrencilerinden Clay Jensen bir süre sonra kapısının önünde bir kutu bulur. Bu kutuda eski kasetler vardır. Hannah'ın sesiyle kaydedilen bu kasetler onu ölüme adım adım götüren sebepleri sıralamaktadır.

1. Dizi öncelikle tecrübesiz başrol oyuncusu ve cast yöntemiyle dikkat çekici.

Dizinin başrol oyuncusu Hannah Baker rolüne can veren Katherine Langford. Genç oyuncunun bir önceki tecrübesi olan bir kısa filmi saymazsak, 13 Reasons Why onun ilk ve ciddi işi. Dizinin cast görüşmelerini Skype üzerinden yapmış; çünkü kendisi bir Avustralyalı. İşler ciddileştikten sonra Amerika'ya çekimler için gelmiş. Avustralyalı olmasına rağmen dizide cidden kusursuz bir Amerikan aksanı ile oynuyor.

2. Katherine Langford'un hayali aslında oyuncu olmak değilmiş.

Katherine Langford'ın iki sene önceye, yani liseyi bitirene kadar oyuncu olmakla ilgili planları yokmuş. Ona liseden sonra ne yapacaksın diye sorduklarında verdiği yanıt tıp ya da siyasal bilgiler fakültesinde okumak oluyormuş.

3. 13 Reasons Why bir "teenager", yani ergen dizisi ama oyuncular öyle değil.

Dizide oyuncular arasında sadece bir tane "teenager" var. O da Hannah'ın stalker'ı, lisenin fotoğrafçısı Tyler Down rolündeki Devin Druid. Genç oyuncu 1998 doğumlu. Kalan oyuncular 20'lerinin başında. Aralarındaki en yaşlı Zach rolündeki Ross Butler; o da 26 yaşında. Dizinin konusu da ergen işi gibi görünse de, izleyince öyle olmadığını anlıyorsunuz.

4. Dizi bir kitap uyarlaması ve önceden kitabı okumuş olanlar diziden çok da memnun değil.

13 Reasons Why, ülkemizdeki çeviri adıyla Ölmek İçin On Üç Sebep aslında Jay Asher'ın yazdığı, 2007 tarihli bir kitap. Önceden kitabı okuyanlar dizide gördükleri bazı şeylerden rahatsız. Çünkü olayın merkezinde bulunan kasetler başrol oyuncusu Clay tarafından zamana yayılarak dinleniyor. Oysa ki kitapta kasetler bir gecede dinleniyordu. Ayrıca dizide ebeveynler, konuya çok dahiller; buna karşılık kitapta ebeveynlerden fazla söz edilmiyor.

5. İntihar sahnesi de dizide farklı yansıtılıyor.

Hannah'nın intiharı yürekleri parçalıyor. Kitapta hap içerek intihar ettiği bilinen Hannah, dizi versiyonunda bileğini keserek intihar ediyor. Bu tercihin görsellikle ilgili bir tercih olduğunu söylemek gerekiyor. Zira o sahne cidden çok etkileyici.

6. Skye'nin gerçek anne ve babası çok tanıdık.

Değişik tarzı ile dikkatleri çeken Skye, gerçek adı ile Sosie Bacon'ın babası Kevin Bacon'ı The Following başta olmak üzere farklı başarılı yapımlardan hatırlıyoruz. Genç oyuncunun annesi de The Closer'dan tanıdığımız Kyra Sedgwick. Hal böyle olunca o da ebeveyn mesleğini devam ettiriyor.

7. Dizinin duygusal yoğunluğundan çıkabilmek için köpek terapisi uygulanmış.

Dizinin setinden alınan haberlere göre; oyuncular rol gereği aşırı duygusal bir ruh haline büründükleri için, boş zamanlarında sete getirilen köpeklerle uyguladıkları terapilerle kendilerine gelmişler.

8. Grey's Anatomy'den tanıdığımız birçok isim bu dizide de yer alıyor.

13 Reasons Why'ın oyuncu kadrosunda Grey's Anatomy'de oynamış 5 kişi var. Bunların içinde Clay rolündeki başrol oyuncusu Dylan Minnette ve Hannah'nın annesi Olive rolündeki Kate Walsh da var.

9. Küçük detaylarda Arcade Fire hayranlığı dikkat çekiyor.

Hem Clay, hem de Hannah'ın odalarının aynı Arcade Fire posterini asmaları güzel bir detay olarak aktarılmış. Duvardaki poster Arcade Fire'ın 2014'te gerçekleştirdiği bir turneye ait.

10. Dizinin yapımcılarından biri Selena Gomez.

Diziyi yakından takip edenler biliyor ki Selena Gomez, dizinin yapımcılarından birisi. Ancak daha fazlası da var. Selena Gomez dizi ile arasında kişisel bir bağın olduğunu söylüyor. Lise döneminde geçirdiği panik atak ve anksiyete bozukluğu gibi sorunlarla kitap ve dizi arasında ilişkiler kuruyormuş. Kitabın dizi olması için öneren de oymuş. Aslında 2012'de başrolünde onun oynayacaı bir sinema filmi olacakken zamanla dizi projesine dönüşmüş.

11. Katherine Langford diziden önce kitabı bilmiyormuş.

Hannah başrolünü oynayan Katherine Langford'un projeye dahil olmadan önce dizinin çıkış noktası olan orijinal kitap hakkında hiçbir bilgisi yokmuş. Aslında onun kitabı okumaması rolü almasında ona avantaj sağlamış.

12. Jessica rolündeki melez güzel Alisha Boe de diziyle hayatımıza giren geleceği parlak yıldızlardan.

Jessica rolünü oynayan bir diğer başrol oyuncusu Alisha Boe, 2004 yılında Amerika'ya taşınmış bir Norveçli. Melezliği Somalili babasından geliyor. Dizinin gözde yıldızının Instagram hesabı 1 milyona ulaştı bile. 

https://www.instagram.com/alishaboe/

13. Çekimlerde değişen renkler çok şey ifade ediyor.

Diziyi izleyenler hemen bu detayın ne olduğunu anladı. Dizide Hannah hayattayken kullanılan renkler ve Hannah öldükten sonra geçen sahnelerde kullanılan renkler çok farklı. Ölümün soğuk yüzü, Hannah yokken çok net bir biçimde yansıtılmış. Bu da dizinin ne kadar etkileyici olduğunu gösteren küçük detaylardan biri.

İnsanların basit sandıkları davranışlarının bazen başkaları üzerinde büyük izler bırakabileceğini düşünen biriyseniz, 13 Reasons Why'a bir şans vermelisiniz.

"ve geriye bakıp da her şeyin nasıl olduğunu nihayet anladığımda, bir daha kimsenin beni incitemeyeceğine karar verdim..."

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
isimsiz-yorumcu

İntiharı bir intikam fantezisi olarak kullanan, zaten yeterince deneyimsiz olan gençlere intihar edince herkesin onları bir anda fark edeceği mesajını veren, intiharı hayatta karşılaştığın zorluklara verebileceğin haklı bir tepki olarak gösteren, güya yardım almanın önemini anlatacakken hiçbir karaktere yardım aldırtmayan, beyindeki kimyasal dengesizliklerle ilgili olan mental disorder (depresyon, anksiyete vs.) terimini herkesin karşılaştığı aptal lise draması seviyesine indiren, hatta intiharla ilgili bir seride mental disorder terimine hiç değinmeyen, rehber öğretmeni gibi ruhsal sağlık görevlilerini ve yetişkinleri hiçbir şey anlamayan deneyimsiz cahiller gibi gösteren, uzman uyarılarına kulak vermeyip fazlasıyla triggering bir intihar sahnesini gösteren, umutsuzlukta boğulması gereken Hannah'yı 13 kaset kaydedecek ve insanları suçlayabilecek kadar sağlıklı yazan, başkasının ruhsal sağlığından başkalarını sorumlu tutan, bilinç altına intiharı güzel ve havalı olarak işleyen bu zehirli çöplük serisinden NEFRET EDİYORUM!!!

perihell

ölüm, kesme-biçme-kan gibi vahşete her ne kadar saw gibi filmlerden aşina olsak da bileklerini kestiği sahne çok iç acıtıcı ve gerçekti... yaşadığı korku ve adrenalin başarılı bir şekilde aktarılmış.

merve_yildiiz

İnsana gerçekten çok şey kattığını düşünüyorum bitireli 1 hafta oldu ama ben hala etkisindeyim her şeyin

sinemis-koc

hannahnın dizide kullandığı ojenin markasını öğrenmeye çalışıyorum bilen biri varsa el atabilir mi dskfsdflqwsdoışwqa

dilara-korkmaz1

china glaze

dilara-korkmaz1

Fakat, sinful colors Endless Blue olma olasılığı daha yüksek

helin-ozdemir5

ben cumartesi 2 de başladım pazar bitirdim ve süperdi 2 . sezonunu bekliyorum

hasan-hkl

bu durumda olan tek ben olmadığımı gösterdiğin için sağol

Görüş Bildir