Geleneksel Bir Ailenin Kabuğundan Çıkıp Dünyaya Açılan Amatör Fotoğrafçı Zeynep Şimşek!

3.9bPAYLAŞIM

Zeynep Şimşek amatör bir fotoğrafçı. Ancak onun fotoğraflarını gördükten sonra pek de öyle olduğunu düşünmeyebilirsiniz. 

Mardinli geleneksel bir ailede büyüyüp, ailesine karşı gelerek çıktığı macera dolu yaşamı sizi etkileyecek! Sözü fazla uzatmayalım ve sizi içeriğimizle baş başa bırakalım!

İşte karşınızda hayallerinin peşinden koşan güzel kadın: Zeynep Şimşek!

1984 İstanbul doğumlu Zeynep. Aslen Mardinli ve oldukça kalabalık bir aileden geliyor. "8 kardeşten en aykırı olanıyım" diye tanımlıyor kendisini. Çünkü diğer kardeşleri küçük yaşta evlendirilmiş, kendisi ailesine karşı gelerek ilkokulu, liseyi dışarıdan bitirmiş. Şu anda da sosyoloji son sınıf ve felsefe 3. sınıf öğrencisi.

Öğrenmekten ve kendini geliştirmekten asla vazgeçmeyen bir yapısı olduğunu belirtiyor gururla.

Yaklaşık 7-8 yıl önce erkek arkadaşının kendisine dijital fotoğraf makinesi hediye etmesiyle başlıyor macerası.

Elinde makinesiyle Türkiye'nin dört bir yanını gezip, fotoğraflar çekmeye başlıyor Zeynep.

Öylesine seviyor ki fotoğraf çekmeyi, daha profesyonel bir makine alıyor ve işinden istifa edip tek başına Avrupa turuna çıkıyor!

Ailesinin ona "Bu kapıdan çıkabilirsin; ancak buradan başka bir dünya yok!" demesine aldırış etmeden, cesurca geziyor Avrupa'yı.

17 ülkede, her gittiği yeri karış karış geziyor. Metropol şehirleri değil, daha az bilinen şehirleri ve köyleri tercih ediyor gezmek için.

Avrupa turu bittikten sonra para biriktirip yeni turlara çıkabilmek için tekrardan çalışma hayatına dönüyor.

"Tek başına gezmek bu kadar zor olmadı mı?" sorusuna "Hayır" dedi, "Çünkü yanımda biri olsaydı bu kadar gezemezdim." 

Mesela bu fotoğrafı çekmek için 5,5 saat beklemiş. Yanında biri olsaydı, muhtemelen beklemeyecek bu harika fotoğrafı da çekememiş olacaktı.

Çektiği fotoğrafları Instagram hesabından paylaşmaya başlıyor sonra.

Kısa zamanda takipçi sayısı artıyor, insanların dikkatini çekiyor.

Fotoğrafçı Mustafa Gezen, Hayko Bağdat, Ahmet Aslan, Mehmet Özgür ve Işıl Ulusoy gibi isimlerin dikkatini de çekmeyi başarıyor.

Bir fotoğrafa her şeyi sığdırmak yerine, özel olanı ön plana çıkarmayı tercih ediyor daha çok.

İşinden vakit buldukça ve maddi durumu da el verdikçe gezmeye devam edeceğini, daha çok yer görmek için sabırsızlandığını da ekliyor.

En büyük hayali ise bir sergi açmak!

Geçtiğimiz aylarda Van'ın Gürpınar köyüne gitmiş, o yörenin kadınlarını izlemiş ve fotoğraflarını çekmiş. Dikkatini çeken şey ise kadınların inekleri sağdıktan sonra büyük süt bidonlarını yanlarında eşleri olmasına rağmen büyük zorluklarla tek başlarına taşımaları olmuş. Erkekler önden yürüyor, kadınlarsa arkalarından sütleri taşıyor.

Eğer fırsatı olursa Güneydoğu'ya gidip birkaç ay kalmak ve orada yaşayan kadınların fotoğraflarını çekmek istiyor.

Bu fotoğraflardan da "Güneydoğu'da Erkek Olmak" isimli bir sergi açmak istiyor.

Zeynep umarız hayallerine kavuşur ve çok daha güzel işler başarır!

Biz de kendisine buradan bol şans diliyoruz!

Ömrüm hep yollarda hep aramakla geçse keşke
Kışkırtıyor beni, bir hain kıl kaçmış damarlarıma...
Basit bir türkü öğrenip köylünün birisinden,
Yollar boyunca hep onu, durmadan onu söylesem.
Issız tepelerde güneşe bakıp saati tahmin etsem
Haberim olmasa hiç perşembeden, pazartesiden...
Irgatlık etsem, çobanlık yapsam dağ başlarında.
Karnımı ben de doyururdum çökelekle, zeytin tanesiyle.
Yıldızlara baka baka dertleşerek yanımdakiyle
Ben de ısınsam güz akşamları meydan ateşlerinde.
Serseriliğe, insanlara, toprağa meylim var.
Amma gel gör ki bir masa başındayım akşama kadar
Halbuki böyle perişan ve serazat yaşamak istiyor gönlüm…

Turgut Uyar

Hayallerinden asla vazgeçme Zeynep!

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ipek98

Merhaba yorumları okudum da çoğunda olumsuz yorumlar gördüm bu da beni çok üzdü.Evet çoğumuzun dünyanın bu yerlerini görme gibi bir imkanımız yok ama arkadaşlar saygı duyun lütfen ( editörün bahsettiği geleneksel aile yapısı evet yanlış olmuş) ve Zeynep Şimşek adlı arkadaşımız da ailesinin koyduğu o hükümleri yapardı okumazdı ve iyi bir yaşam hakkı belkide olamazdı ve asıl konu bu içerikten alınması gereken en güzel mesaj(çünkü ben bu mesajı aldım)çıkın gidin dünyayı gezin değil de elinizden geldiğince kendi imkanlarınızla kendi dünyanızı güzelleştirmeye çalışın bu arada bu da kendinizi geliştirmelisiniz anlamında bir cümle çünkü kendi dünyamızı değiştirebildiğimiz ölçüde bulunduğumuz dünyayı da güzelleştirebiliriz umarım herkes kendi dünyasını kendi imkanlarıyla,amaçlarıyla en güzel şekilde değiştirebilir.

ilhan-aydin

Bende tüm dünyayı gezip fotoğraf çekip paylaşmak istiyorum fakat euro olmuş 4 lira anasını satim nereye gideceksin. Hadi gittin maksimum 10 gün. sonra mecbur işe dön. Bide 10 gün gez sonra onun parasını 3 kuruşluk aldığımız maaşla 1 yıl da ödemeye çalış. Onunda bizim gibi çalışma ve para kazanma stresi olsaydı her yeri böyle rahat gezebiliyor muydu bakalım.

murat-sanli

kimse kusura bakmasın, emeğine saygım sonsuz ama bu kadından milyar kat daha yetenekli fotoğrafçılar tanıyorum. çok gereksiz bir başlık olmuş.

alonsobsr

bizim de hayallerimiz var ama işimizden istifa edip koşamıyoruz peşinden o ülke senin bu ülke benim. çünkü güvendiğimiz bir şey yok arkamızda işi gücü bırakıp hayalimizin peşinden koşacak. görende olağan dışı bir yeteneği var sanır zevkine yapmış yapıyor bir bk var gibi alıp buraya taşımışsınız.

Gizli Kullanıcı

Herkeslerde fotoğrafçı oluveriyor ..Daha öncede abidik gubidik tanıdığa kıyak gibi yayınlamıştınız başka bir arkadaşı ..devam ..dejavuuu...

Görüş Bildir