Gelecek Neredeyse Geldi: Yapay Zekânın Önümüzdeki 40 Yılda Başarması Beklenen İnsanlara Özgü 8 Şey

-
Abone ol

Yapay zekâ ile bizlerin sahip olduğu, doğal diyebileceğimiz zekâ arasındaki fark kapandıkça teknoloji adına bir heyecan duymaya, gelecek adına da ufak endişeler beslemeye başlıyoruz. Kimisi mantıklı kimisi yersiz bu endişeleri bir kenara bırakırsak yapay zekâya devredeceğimiz bazı işler olabileceğini şimdiden kabul edelim.

Yakın dönemde Watson adı verilen bilgisayar, bir otomobil markası için reklam metni hazırladı.

İnsanların sadece detaylarında yer aldığı bu metin ve senaryo, yapay zekânın diğer reklamları analiz etmesi ve bu konuda vurgulanması gerekenleri bir arada ele almasıyla ortaya çıktı.

Ayrıca insanlara atfedilen yaratıcı üretimde artık makinelerin de söz sahibi olacağı düşüncesi de bu haberin beraberinde geldi.

Hayal gücünün öneminden hep bahsederiz, özellikle insana özgü oluşundan. Bu yeni haberle hayal gücü konusunda insanlığın tekelinin sona erip ermeyeceği tartışılmaya başlandı.

Kas gücüne bağlı ve otomatiğe edilmiş işleri robotlara devretmeye içten içe hazır olsak da yakın gelecekte yapay zekâdan beklenen birçok şey var, biz 40 yıl içerisinde olabileceklere şöyle bir göz atalım.

Yıl 2020: Dünya Poker Turnuvası'nda mücadele etmek ve belki de kazanmak.

50 yıldan uzun bir süredir Las Vegas'ta gerçekleştirilen dünyanın en önemli poker etkinliğinde 2 yıl sonra servete sahip olması beklenen yapay zekânın imzasını görebiliriz.

Yıl 2024: Kendi başına bir yazılım kodlamak.

6 yıl içerisinde insanlardan öğrendiklerini işleyen yapay zekânın sıfırdan başlayarak tüm süreçleri yönetip bir yazılım, uygulama ortaya çıkarması bekleniyor. Belki de 2024 yılından itibaren kullandığımız mobil uygulamalar bizim elimizden çıkmayacak.

Yıl 2026: En az lise seviyesinde bir kompozisyon hazırlamak.

İşte bu işleri değiştirir. Sanatsal hamleler gibi edebi üretimde de yapay zekânın etkisini göreceğimiz günler çok yakın olabilir.

Yıl 2027: Pop müziğin en iyi 40 eserini yazmak.

Popüler müziğin belirli kodlardan ibaret olduğunu ve bunları dikkatlice birleştirdiğinizde başarılı olamasanız bile popüler olabileceğinizi göz önüne alırsak, 2027 bu tahmin için geç bile olabilir.

Yıl 2028: Yaratıcı bir video oluşturmak.

Geçtiğimiz günlerde yayınlanan reklam yaratıcı bir video sayılır mı bilemeyiz fakat sinema sektöründe yapay zekânın eserlerini görme fikri size de hayli ilginç gelmiyor mu?

2049: Dünyanın en çok satan romanlarından birini kaleme almak.

Bir gün kitapçıların çok satanlar rafında 'gerçek' bilim kurgu eserlerin yapay zekâ marifetiyle üretilecek olması imkansız gibi gelebilir. Böyle bir roman mümkünse hep birlikte göreceğiz.

Yıl 2050: Putnam Matematik Yarışması'nda insanlara karşı mücadele vermek.

90 yıldır düzenlenen bu yarışmada öyle bildiğimiz matematik soruları yok. Her biri 10 puanı temsil eden 12 sorudan oluşan testte ortalama puan 120 üzerinden 2! 

Bizim bile çözümlerinde kafamızı karıştıran bu sorular, insan eliyle oluşturulan bir yapay zekâ tarafından çözülebildiğinde endişelenmemiz gerekebilir.

Yıl 2059: Matematik alanında bir projeyi yürütmek.

Gelecek tahminleri eğer doğru çıkarsa yapay zekâ bilginin çözümlenmesinin ardından üretiminde de büyük bir pay sahibi olacak, belki de insanların yer alacağı çalışma grubunun yöneticisi bir robot olacak. 

Aslında filmlerde olduğu gibi robotlarla yakın temasta olduğumuz bir gelecekten korkmakta acele etmemeliyiz, insanlığın robotların kölesi olacağını düşünmek bir distopyadan ibaret olabilir, tüm bu süreçler bizim faydamıza da gelişebilir. 

Bekleyip, geliştirip, göreceğiz.

Bu içerikler de ilginizi çekebilir:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
thesivasli

Yapay zeka eğitmeni nasıl olunuyor?

bykzlt

Dennett, yapılacak şey sadece insan beyninin bir kopyasını yaratmak olmayacak demişti. Asıl söylenen; insan beynini anladığımız anda yapay zekayı gerçekleştirebilecek konuma geleceğiz diye bir kaide yok, ama yapay zeka çalışmaları ile beyni de daha iyi anlıyoruz. Karşılıklı bir faydalanma var. Yapay zeka adıyla hedeflenen, bu zekayı canlının sınırlarından alıp çıkarabilmek ve onu istendiği şekilde manipüle edebilmek. Bunu yapmak için canlıyı taklit etmek gerekirse buna başvururlar. Zekanın kapsadığı bir takım yeteneklerin söz gelimi görüntüdeki nesneleri ayırt etmenin matematiksel olarak ifade edilebilmesi, modellenebilmesi zekayı sadece hesaplayan bir olgu yapmaz. Adı üstünde o bir modeldir. İnsan beynini model alan sinir ağları metodunun başarısızlığı üzerinden böyle bir merkezlendirme yapmanın yanlış olacağı da savunulamaz. İnsan ve makine arasındaki farkın anlaşılması için turing testi kavramı ele alınmıştı.Bilgisayarların veya robotların herhangi bir yapıdan bağımsız olarak düşünme, karar verme, yorumlama yeteneği korkutucu gelebilir, gelmelide. İnsan önemini ve ihtiyacını azaltacak. Bilgisayar üzerinden insan komutlarıyla kontrol edilen otonomlar insana ihtiyaç duyulmadan işlevini yerine getirecek. Mesela insansız fabrikalar.

psychocrisis

yapay zeka hiç bir zaman insanlık için tehlike olmayacak. tabi savaş bakımından olmayacak. yoksa daralan iş imkanlarıyla insanlığı zora sokabilir. ancak şu bilim kurgu filmlerinin etkisinden çıkın artık, dünyamızı terminatörler falan istila etmeyecek.

good_old_rep

if-else'den mi korkacaz salın gelsin

annekaz

ne zaman ütü yapıp bulaşık yıkayacak?

Görüş Bildir