Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Geçtiğimiz Yılın En Yaratıcı 10 Pazarlama Kampanyası

 > 
115PAYLAŞIM

Zekice yapılan reklam demek düşük maliyetle etkileşim sağlayan ve hedef kitlenin ilgisini çeken demek. Yenilikçi ve yaratıcı oluşu da cabası.

Dünya çapında etki ve strateji alanında ödül alan kampanyalar arasından seçim yaparak “En zeki 10 pazarlama kampanyası” belirlendi.

İşte dünyanın en zeki 10 pazarlama kampanyası…

1. Vodafone Fakka

Marka: Vodafone

Ajans: JWT Cairo

Mısır’da bozuk para anlayışını değiştiren Vodefone hareketi ülke çapındaki her müşterisinden sağladığı geliri yüzde 7 arttırmasını sağladı.

2. Küçük İşletmeleri Kalkındırmak - Small Business Saturday

Marka: American Express

Ajans: Digitas & Crispin Porter + Bogusky

Facebook ve New York Uluslararası Ödül Festivali tarafından ödül alan bu kampanya yerel ve küçük işletmelerden alışveriş yapmaya teşvik ediyor.

3. Filipinler’de Daha Eğlenceli - It’s more fun in the Phillippines

Marka: Filipin Turizm Bakanlığı

Ajans: BBDO Guerrero

Uluslararası bir turizm kampanyası yapmak için yeterli imkanı olmayan Filipin Turizm Bakanlığı bir kampanya düzenledi ve “It’s more fun in the Phillippines” (Filipinler’de daha eğlenceli) hashtag’iyle Twitter’da yapılan paylaşımlar Trend Topic oldu. Ayrıca kampanya sonrası ülkeye gelen turist sayısında yüzde 16 oranında artış olduğu belirtiliyor. Gerçekten çok neşeli :)

4. Teşekkürler Anne - Thank You Mom - Olympics P&G

Marka: Procter & Gamble

Ajans: Wieden + Kennedy Portland

P&G için 2012 Londra Olimpiyatları sırasında hazırlanan bu kampanya 2014 kış olimpiyatlarında da etkisini sürdürmeye devam etti.

5. En Geç Check Out Yapabileceğiniz Otel - Overstay Checkout

Marka: Art Series Hotels

Ajans: Naked Communications Melbourne

Otel konaklamalarında müşterileri en rahatsız eden uygulamalardan biri, otelden ayrılacağınız gün, en geç sabah saat 11.00’de check out yapma zorunluluğudur. Art Series Hotels bu kampanyayla istediğiniz saatte check-out yapabilme özgürlüğü getiriyor. Tabi odanızı başka bir müşteri kiralayıncaya kadar…

6. 100 yaşındaki Oreo için 100 günde 100 ayrı tasarım- Daily Twist Oreo

Marka: Oreo

Ajans: FCB/360i

100 gün boyunca kullanıcıların internette en çok konuştukları konulara uygun bisküvi tasarımı yapan Oreo bu kampanya ile haberlere ve vaka çalışmalarına konu oldu. Ayrıca Facebook’taki paylaşımlarını yüzde 280 artırdı.

7. Sigara içen çocuk- Smoking Kid

Marka: Thai Health Promotion Foundation

Ajans: Ogilvy & Mather Bangkok

Sigaranın zararlarını herkes biliyor ama sigara içerken kimse bunları düşünmüyor. Peki bir çocuk yanınızda sigara içse ne hissedersiniz? Onu ikna etmek için söylediklerinize “O zaman sen neden içiyorsun?” diye karşılık verdiğinde ne düşünürsünüz?

8. Uçan Bir Göz Hastanesi - Old Parts for New

Marka: ORBIS International

Ajans: Ogilvy & Mather Hong Kong

Gelişmekte olan ülkelerdeki görme engelli kişilere yardımcı olmak ve tedavilerini gerçekleştirmek için bir uçağı hastaneye dönüştürmek ve bunu eski uçak parçalarından yapılan rozetleri satarak yapmak. Belki de “gördüğümüz” en zeki yardım kampanyası….

9. Gerçek Güzelliğin Resmi - Real Beauty Sketches

Marka: Dove

Ajans: Ogilvy & Mather São Paulo

Aynada gördüğünüz kişi aslında düşündüğünüzden çok daha güzel olabilir mi? Güzellik kavramı hakkında tekrar düşünmemezi sağlayan bir reklam.

10. Araba Üretmenin En İlginç Yolu - Car Creation

Marka: NRMA Insurance

Ajans: WHYBIN\TBWA Sydney

Araba sigortası sektöründe yaşayan rekabet NRMA firmasını farklı bir kampanya yapmaya itmiş. Diğer şirketler tarafından sigortalanmayan parçalardan yeni bir araba yaratan firmanın 8 ay içinde sağladığı yatırım geri dönüşü oranı yüzde 129

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
argeseajans

İlginç reklamlar gerçekten..

Görüş Bildir