Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Gazeteci Leyla Umar'ı Kaybettik

 > -
Abone ol

Duayen gazeteci Leyla Umar 87 yaşında hayatını kaybetti.

Leyla Umar kimdir?

Refika Leyla Umar, 6 Temmuz 1928 tarihinde Ankara’da doğdu.

Aile önce Samsun, ardından Zonguldak, daha sonra İstanbul‘a taşındılar. İlkokuldan önceki yılları Zonguldak’ta geçmiştir. İstanbul Nişantaşı Nilüfer Hatun İlkokulu’nda okudu. Üsküdar’daki Amerikan Kız Koleji’ne devam etti. Burada yedi yıl yatılı okudu. Arnavutköy Kız Koleji’ne geçti.

Mithat Alam'ın torunu olan Umar, 1950 senesinde mühendis Mehmet Ali Ekşigil'le evlendi. 1955'te biten evliliğinin ardından Milliyet Gazetesi'ndeki 'İngilizce bilen muhabir aranıyor' ilanına başvurup, uzun yıllar Milliyet Gazetesinde tek kadın gazeteci olarak çalıştı.

www.bbc.co.uk

1958'de de gazeteci— ve oyun yazarı Refik Erduran'la ikinci evliliğini yapan Umar, Londra ve Amerika'da uzun yıllar yaşadıktan sonra 1977 yılında Türkiye'ye döndü.

Milliyet gazetesinde 22 yıl çalıştı...

1977'de Türkiye'ye döndüğünde ikinci eşi Refik Erduran'dan ayrılan Umar, aynı yıl 22 yıl boyunca çalıştığı Milliyet'ten de emekli oldu ve uzun yıllar 'bağımsız gazeteci' olarak çalıştı.

Dünyaca ünlü isimlerle yakın dostluklar kurmuştu...

Fidel Castro, Nelson Mandela, Patrik Bartholomeos gibi dünyaca ünlü isimlerle yakın dostluklar kuran, onların iç dünyalarını okurlarına yansıtan Umar, haber ve röportajları sayesinde yurtdışında da tanınıyordu.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir