Görüş Bildir
Haberler
FT: Türkiye Suriye'nin Peşinden Etnik ve Mezhepsel Çekişmeye Gidiyor

FT: Türkiye Suriye'nin Peşinden Etnik ve Mezhepsel Çekişmeye Gidiyor

Onedio Medya
14.10.2015 - 00:47
İçeriğin Devamı Aşağıda

Financial Times gazetesi Cumartesi günü Ankara'da çifte bombalı saldırının yolaçtığı katliamın, 'sonucu hayati önem taşıyan 1 Kasım seçimi öncesinde karşılıklı sert suçlamalara neden olduğunu' yazıyor.

BBC Türkçe Servisi'nin aktardığı habere göre, FT yazarı David Gardner, 'AKP hükümetince bile varsayıldığı gibi IŞİD'in yerel hücrelerince düzenlendiği düşünülen bombalama olayı, tam da Türkiye'yi bir arada tutan bağlar gevşemekteyken, birbirine sıkı sıkıya kenetli üç talihsiz eğilimi öne çıkarıyor' diyor.

'İlk nokta şu: Türkiye tarihinin en kötü terör saldırısı olan bu saldırının, kısmen, hükümetin, suç ortaklığının sınırlarına yaklaşan ihmalinin sonucu olduğu kanısı yaygın' diyen Gardner, AKP'nin 2002'den beri sahip olduğu çoğunluğu ilk kez yitirdiği Haziran genel seçiminin öncesinden bu yana, HDP temsilciliklerine yüzlerce saldırı düzenlendiğini hatırlatıyor.

David Gardner, 'Türk devletinin bu saldırıları ve Temmuz ayında Suriye sınırındaki Kürt kültür merkezindeki IŞİD saldırısında 34 gencin öldürülmesini bile soruşturduğuna dair fazla bir belirti görülmüyor' diyor ve 'Kürtler ile Tayyip Erdoğan'ın tek kişilik yönetimine karşı çıkan Türklerin, artık devlet tarafından korunmadıkları hissine kapıldıklarını' belirtiyor.

'İhmal, ne zaman suça ortaklık haline gelir?'

FT, halen Brookings Enstitüsü'nde görev yapan Hakan Altınay'ın 'İhmal, ne zaman suça ortaklık haline gelir?' diye sorduğunu ve Türkiye'nin sosyal örgüsünün çözülmekte olduğundan korktuğunu aktarıyor.

David Gardner, ikinci noktayı da şöyle irdeliyor:

'Erdoğan'ın iktidar üzerindeki kontrolünün tehlike altında olduğu seçimler öncesinde, güven yokluğu yüzünden, bu boyutlardaki bir trajediden sonra genelde olduğu üzere ayrılıkların üstü kapatılacağı yerde, daha fazla bölünmeler görüldü. Bombalama olaylarına rağmen PKK'nın seçimlerin sonuna dek ateşkes ilan etti. Ankara'nın ise güneydoğu bölgesi boyunca kuşatmasını ve sınır ötesinde Irak Kürdistan'ındaki PKK mevzilerine hava saldırılarını sürdürüyor.'

Her gün yapılan resmi yalanlamalara rağmen AKP'nin IŞİD'le bağları olduğuna inananların sayısının az olmadığını yazan David Gardner, şöyle devam ediyor:

'Ankara'nın yakın bir tarihe dek cihatçı gönüllülere ve Suriye'deki çarpışmalar için gönderilen silahlara göz yuman bir siyaset izlemesinin, Türkiye'yi IŞİD'in ülkeye sızmasına açık hale getirmesine rağmen, bu konuda kesin bir kanıt yok. Kesin olan ise, AKP ile IŞİD'in şimdi Kürtleri ortak düşman olarak görmeleri. Özellikle de PKK ile müttefik olan, IŞİD'i geri püskürten ABD desteğindeki Suriyeli Kürt militanları' diyor.

Tehlikeli benzerlik

FT'deki yazısında, David Gardner, üçüncü olaraksa, bir NATO ülkesi ve AB üyelik adayı olan Türkiye'nin 'tehlikeli bir şekilde, etnik mücadeleler ve mezhep çatışmalarıyla bölünmüş Irak ve Suriye'ye benzemeye başladığına' işaret ediyor.

'Türkiye'nin zaten kutuplaşmış siyasetinin etnik ve mezhepsel hale dönüşme tehlikesi bulunduğunu' belirten David Gardner, 'Erdoğan ve AKP'nin son 3 yıldır giderek daha fazla Sünni üstünlüğünden yana bir üslup kullanır olduğuna, şimdi de milliyetçi MHP oylarına talip olduğuna' işaret ediyor. Gardner, 'Erdoğan'ın Haziran seçiminden sonra, AKP ile CHP arasında bir büyük koalisyon kurulması girişimlerini baltaladığının, açıkça anlatıldığını' aktarıyor.

Financial Times'daki yazı, Uluslararası Kriz Grubu'ndan Hugh Pope'un sözleriyle son buluyor:

'Bu seçim de, yine başa baş bir sonuç verirse, umarım Ankara'daki politikacılar, ülkeye herhalde hayli derin şekilde sızmış olan IŞİD'e karşı düzeni güçlendirmenin tek yolunun bir büyük koalisyon olduğunun farkına varırlar.'

BBC Türkçe

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
1
0
0
0
0
0