Folik Asit Tüketimi ve Planlı Gebelikle Önlenebileceği Düşünülen Spina Bifida Hastalığını Duymuş muydunuz?

-

25 Ekim Dünya Spina Bifida Farkındalık Günü!

Belki bazılarınız bu hastalığı hiç duymadı, belki biliyor, belki de yaşıyorsunuz. Bu hastalıkla ilgili bilgi sahibi olmak, farkındalığı arttırmak ve hastalara destek olmak için içeriğimize göz atın.

Spina Bifida Nedir?

Spina Bifida, ayrık ya da açık omurga anlamına gelir. Ya da insanda omurgayı oluşturan kemiklerin omurgada bir boşluk veya açıklık oluşturacak şekilde gelişimlerini tamamlayamaması diyebiliriz.

Spina Bifida doğuştan gelen hastalıklarda en çok görülenlerden biridir ve birçok farklı şekilde görülebilmektedir.

Spina Bifida Occulta,  Meningosel, Meningomyelosel çeşitlerinden üçüdür. En hafifi Occulta, en ağırı ve sık görüleni ise Meningomyeloseldir.

Spina Bifidalı kişilerin bazıları tekerlekli sandalye kullanmak durumunda kalabilirler.

Omurilik, sinirlerden meydana gelmiş kapalı bir tüptür. Bu sinirler kaslardaki sinirlere beyninizden gelen emirleri ileterek kasların hareket etmesini sağlar. Ayrıca hissetmemizi sağlayan da bu sinirlerdir.

Spina Bifidalı doğmuş bir bebeğin omurilik olarak adlandırılan tüpü kapanmamıştır.

Bu nedenle, omuriliği örten omurga ve deri de kapanmamıştır. Bebek, sırtında bir açıklıkla doğmuştur ve sinirlerinden emirlerin geçmesinde bir güçlük vardır. Ayrıca bazılarında idrar ve bağırsak sorunlarına yol açabilmektedir.

Spina Bifidalı hastaların %85’inden fazlasında hidrosefali de görülür.

Halk arasında “beyinde su toplanması” olarak bilinen hidrosefali, su anlamına gelen “hidro” ve kafa ve baş anlamına gelen “sefali” kelimelerinin birleşiminden türemiştir.

Hidrosefali genellikle beyinde aşırı su birikmesi olarak bilinmektedir.

Burada belirtilen su "beyin-omurilik sıvısı"dır. Beynin bazı odacıklarında bulunan bu sıvının miktarının artması kafa içindeki basıncın yükselmesine sebep olur. Bebeklerde kafa kemikleri henüz tam sertleşmemiş olduğundan baş büyüyerek bu basıncı düşürmeye çalışır. Zamanında fark edilip tedavi edilirse zekada sorun oluşturmaz.

Peki bu hastalık nasıl oluşuyor?

www.ahchealthenews.com

Henüz net bir sebep söylenemese de araştırmalar annenin folik asit bakımından eksik beslenmesinden kaynaklanabileceğini göstermektedir. Ayrıca bazı ailelerde daha sık görülmesinden dolayı genetik olabileceği de düşünülmektedir. Anne tarafından kullanılan ilaçlar da hastalıkta etkili olabilmektedir.

Spina Bifida'nın kesin bir tedavisi yoktur ancak bebek doğduktan sonra bazı durumların meydana gelmemesi için birtakım cerrahi işlemler uygulanabilmektedir.

Spina bifidalı bebekler eğer myelomeningosel ile doğmuşlarsa, ilk günlerde sırtlarındaki kese ameliyatla kapatılır.

Hidrosefali gelişenlere beyindeki fazla sıvıyı kan dolaşımına boşaltan ve şant denen bir drenaj sistemi yerleştirilir.

Bu sayede beyinde basınç artması engellenerek, beyin dokusunun zarar görmesi engellenir. Şant tıkanma, enfeksiyon, yerinden çıkma gibi sorunlara yol açabildiğinden Endoskopik 3. ventrikülostomi yöntemi de uygulanabilmektedir.

Yapılan araştırmalar Spina Bifida'nın Avrupa ve Amerika'da 2000'de 1, ülkemizde ise 1000'de 3 görüldüğünü ortaya koymaktadır.

Bu oran ülkelerin gelişmişlik düzeyine göre ters orantı göstermektedir.

Ne yapmalı?

Hamileliğin planlanmasından 1-3 ay önce folik asit kullanımına başlanması riski, aza indirebilir fakat bu yöntem kesin değildir. Hamilelik süresi boyunca kontrolleri aksatmamak ve doğru testleri yaptırmak anne karnındayken bebeğe tanı konmasını sağlayabilir.

Folik asit bakımından zengin besinler için bu içeriğimize göz atabilirsiniz 👇

Hamilelik Döneminde Beslenmeye İlişkin Mutlaka Bilmeniz Gereken 15 Tavsiye - onedio.com
Hamilelik Döneminde Beslenmeye İlişkin Mutlaka Bilmeniz Gereken 15 Tavsiye - onedio.com

Ayrıca bu hastalığın farkındalığını artırmak ve hastalara destek olmak gibi güzel amaçlar için kurulmuş bir dernek var.

Daha fazla bilgi için derneği takip edebilir, derneğin etkinliklerine katılabilirsiniz. 

Türkiye Spina Bifida Derneği

Bu derneğin, unlara folik asit eklenmesinin yasal olarak zorunlu hale getirilmesi amacıyla başlatmış olduğu imza kampanyasına da katılabilirsiniz.

Ülkemizde görülen sorunlardan biri de folik asit eksikliği bakımından düşük beslenmedir. ABD, Kanada, Ürdün, Kosova, Hollanda gibi 81 ülkede besinlere folik asit vitamini eklenmektedir. Çokça unlu mamul tüketilen ülkemizde unlara folik asit eklenmesiyle oluşacak plansız gebeliklerde Spina Biifida rahatsızlığı riskini en aza düşürmek hedeflenmektedir.

İmza kampanyasına destek vermek için buraya tıklayabilirsiniz.

Siz de tam bugün: Dünya Spina Bifida Farkındalık Günü'nde bu hastalıkla ilgili bilgilerinizi paylaşarak onlara destek olabilirsiniz.

Hem Spina Bifida'yı daha fazla insanın öğrenmesini sağlamak ve önlenmesini artırmak hem de Spina Bifidalıların bağımsızlığını kazanmaları için eğitimlerine destek olmak amacıyla, 3 Kasım‘da dernekle birlikte İstanbul Maratonu‘nda Spina Bifidalılara Bağımsız Yaşam Eğitim Bursu projesi için koşulacak çünkü Spina Bifidalı bireylerin bağımsız yaşam becerileri kazanması için eğitim şart. Kampanyaya destek olmak isterseniz küçük büyük demeden istediğiniz miktarda bir bağış yapabilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
kbrabhcci

evlenmeden 1 hafta önce doktora gitmiştim ve hemen bebek istediğimi söyledim kontroller yapıldıktan sonra bana folik asit vermişti hemşire olduğum için tetkiklerimi yaptırmam daha kolay oluyordu -bu arada folik asit fazlalığı da gebelik de risk taşıyor diye biliyorum-. o ara çevremdekiler takıntılı olduğumu filan söylemişlerdi. şimdi 2 yaşında oğlum Rabbime sonsuz şükür gayet sağlıklı, zeki. tabi ki takdir Allah'ın ama ben elimden geldiğince tedbirimi aldım ve vicdanım çok rahat. maalesef halen folik asit duymamış anneler var :( doktor kontrolü şart

rey_comunista

Bende Spina Bfina Oculta var. Allah'ıma şükürler olsun bu rahatsızlığım ileri düzeye taşınmamış.

nuh-mehmet-soylu

Eski eşimden çocuğumuzu bu iki hastalık sebebiyle anne karnında 5.5 aylıkken kaybettik hastalığın ne kadar riskli olduğunu acı bir tecrübe ile öğrendik :( Allah kimsenin başına vermesin.

birinci-tekil-birey

Hamilelikte doktor kontrollerini asla aksatmayın. Düzenli takip, bebeğin ve annenin sağlığı için çok önemli. Bizim iki çocuktan sonra epey zaman geçti fakat folik asit dozunu da doktor belirliyordu sanırsam.

user.

Eşim şu an hamile ve ilk kontrole gittiğimizde folik asit almalıyım dedi. Tabi ben hiç bir şey anlamadığım için ne olduğunu sordum. İlaç olduğu söylendi... Ne diye kullanacaksın falan derken en son kalıplaşmış Türk deyimini söyledim... Eskiden folik asit mi varmış.. Bir doktora görünelim bakalım ne diyecek... O doktorun ellerinden öperim.. Aynı deyimi söyledi... :D Eskiden folik asit mi varmış... Şimdilik cinsiyeti belli değil.. Önemli olan sağlığı tabi ama Allahtan kız istiyorum... Dua edin... ;)

Gizli Kullanıcı

Lutfen bebek sagligi icin hayati onem tasiyan bir seyde "eskiden bu mu varmis su mu yokmus " tarzi konusup insanlari yanlis yonlendirmeyin. tekrar ediyorum hayati onem tasiyan! Doktorunuz ayri bir sok etkisi yaratti, eskiden yokmus yeahh! eskiden ultrasonografide yokmus kendiside zaten muhtemelen gebenin karnina dokunup cinsiyetinide tahmin edebiliyordur. Sizi kirmak istemem fakat hassas bir konu, bebeginizi sag salim zamaninda kucaginiza almaniz dilegiyle

user.

Tabi ki dikkat edeceğiz... Demek istediğimi siz anlamadınız yada ben anlatamadım... Böylesine can gibi önemli bir konu olduğunda doktor tavsiyesi veya bir uzman görüşü olmadan ilaç kullanmak ne kadar doğru olur... Dediğim de aslında buydu... Doktora görünelim bakalım ne diyecek...

user.

Yine de dilekleriniz için teşekkür ederim.

pembe_pati

Eskiden böyle folik asit fln yoktu ama bebek ölümleri de çok fazlaydı. ishalden bile ölen bebekler vardı maalesef.

pembe_pati

Bu arada Allah analı babalı büyütsün inşallah.

Gizli Kullanıcı

ben tesekkur ederim cevabiniz ve anlayisiniz icin. Dediginiz gibi once sagligi tabii fakat kiz babasi olmaniz dilegiyle :) Sevgiler

susunana

eskiden folik asit mi varmış, diyen doktora gitmeye devam mı ediyorsunuz

user.

Devam etmiyoruz... Folik Asitte almadık... Allah'a şükürler olsun ki dünyalar güzeli kızımız oldu. .. Yani herhangi bir muayene olmadan kesinlikle ilaç kullanmayın... Kan ilacı verdiler onu da kullandırtmadım... Onun yerine her gün pekmez yedirdim... Zorla da olsa yedirdim... Son kontrolde gayet sağlıklıydı bebek ve annesi...

Görüş Bildir