Filmlerden ve Romanlardan Daha Büyük Bir Hikaye Anlatan 10 Harika Heykel

-

7. gerçekten harika...

1. Alfie Bradley'in Bıçak Meleği Heykeli

www.bbc.com

Alfie Bradley, yaklaşık p metrelik bu heykeli 100.000'den fazla bıçak kullanarak yaptı. Bu bıçaklar, bıçak ile işlenen suçlara dikkat çekmek için kurulan yardım kuruluşları, eylem grupları ve bıçak suçlarından bir şekilde etkilenen diğer insanlar tarafından toplandı. Birleşik Krallık polisi tarafından oluşturulan kutulara konuldu. ‘The Knife Angel’, insanları bıçak taşımanın ne kadar ciddi bir durum olduğu ve bu silahların ne kadar tehlikeli olduğu konusunda eğitmek için İngiltere'yi dolaşıyor.

2. Jean Marais’in Geçişli Duvarlar Heykeli

Le Passe-Muraille, bir gün bir süper güce sahip olduğunu keşfeden mütevazi bir ofis çalışanının hikayesini anlatan bir Fransız romanıdır. Marcel Ayme'nin romanının kahramanı duvarlardan geçebilmektedir. Kahraman, bu gücünü sonuna kadar kullanır ve bir hırsız olur, hapse girer.

Bir gün gücünü kullandığı sırada süper gücünü kaybeder ve duvarın içinde sıkışıp kalır. Bu heykel ile sanatçı tam olarak o anı tasvir etmiş.

3. Lorenzo Quinn tarafından yapılan Köprüler Kurmak Heykeli

Dünyamızı nasıl yaşanacak daha iyi bir yer haline getirebiliriz? Arkadaşlık, bilgelik, yardım, inanç, umut ve sevgi. Bunlar İtalyan ressam Lorenzo Quinn'e göre daha mutlu insanların ve daha iyi bir dünyanın temel öğreleridir. Bu 6 erdem, birlikte köprü kuran 6 çift el ile tasvir edilir. Bu eser, 2019’da Venedik Sanat Bienali için inşa edilmiştir ve Quinn’in son eserlerinden biridir.

4. Terry Allen’in Çalışan Adam Kurumsal Kafa Heykeli

Başını binaya gömmüş bir adamın etkileyici bronz heykeli, Los Angeles'ta bulunuyor. Heykel, tüm hayatı boyunca kendisi ve çalıştığı şirket için kar elde etmeye adayan bir iş insanını anlatıyor. Ofis binasından sadece boynundan aşağısı ayrılmıştır.

Heykel, insanların ekonomik bir yük taşıyarak tüm hayatlarını işletmelerde çalışarak geçirirken, çoğu zaman maddi zenginlikten çok daha önemli olan şeyleri kaçırdıklarını göstermektedir.

5. Arnaldo Pomodoro'nun Kürenin İçindeki Küre Heykeli

View this post on Instagram

Sfera con sfera

A post shared by Allegra Guastella (@allegra_guastella) on

Sanatçı Arnaldo Pomodoro, çalışmalarında basit geometrik formları kullanmayı ve bu basit formların arkasına derin anlamlar gizlemeyi oldukça iyi bir biçimde başarır. Küre İçindeki Küre, evrendeki her şeyin birbiriyle nasıl bağlantılı olduğunu, dünyamızın ne kadar hassas olduğunu ve ne kadar kolay parçalanabileceğini hatırlatıyor.

6. Jan Fabre'ın Bulutları Ölçen Adam Heykeli

View this post on Instagram

The sky is not the limit. Your mind is.

A post shared by . stephanie . (@_just.steph) on

Altın varak kaplamalı bu eşsiz sanat eseri 2019’da Venedik Sanat Bienali’nde sergilendi. Yaklaşık 3 metre yüksekliğinde, bulutları cetvelle ölçmeye çalışan bir adamın heykeli. Bu heykel ilgilileri tarafından, bir insanın imkansız şeyler için umutsuz çabası ya da ‘insan her şeyin ölçüsüdür’ felsefesine bir selam olarak yorumlanabiliyor.

7. Jason Decaires Taylor'ın muhteşem su altı heykelleri.

Taylor bu çalışmalarıyla, maddi zenginliklere takıntılı olmak ve kitle iletişim araçlarının etkisine maruz kalmak gibi modern toplumun en ciddi sorunlarını ortaya koyuyor. Fakat bunun dışında, bu inanılmaz eserler gezegenimizin birçok bölgesinde neslinin tükenme eşiğinde olan mercanlara ev sahipliği yapıyor.

Sanatçı şaheserlerini Meksika, Bahamalar gibi bölgelerdeki su altlarına yerleştirerek, küresel iklim değişikliklerine ve dünyayı korumak için yapabileceklerimize daha fazla dikkat çekmeye çalışıyor.

8. Gali Lucas ve Karoline Hinz tarafından Amsterdam Işık Festivali için yapılmış bu heykel.

Bir bankta oturan 3 kişi, akıllı telefonlarına o kadar dalmışlardır ki birbirlerini bile farketmezler. Çağımızın özeti gibi değil mi? Amsterdam Işık Festivali'nin bir parçası olan bu çalışma, modern teknolojinin bizi nasıl bağladığını ve birbirimizden ayırdığını  sembolize ediyor. Bir dahaki sefere gece yürürken etrafa bakın, aynı resmi göreceksiniz. Cep telefonlarıyla yüzleri aydınlanan düzinelerce insan… Bu kişilerden biri de sizsiniz değil mi?

9. Yaşam Sırası - Ölüm Sırası, Frank Meisler

Frank Meisler'in etkileyici çalışması Berlin'de bulunuyor ve 2 kısımdan oluşuyor. Bir tarafında koyu bronzdan 5 erkek ve kız, diğer tarafında açık bronzdan yapılmış bir kız ve erkek. Anıtın bu iki bölümündeki çocuklar farklı yönlere bakıyor ve soykırım döneminde çocukları bekleyen 2 farklı sonucu sembolize ediyor.

5 kişilik grup toplama kamplarına gönderilen ve öldürülen 1,6 milyon Yahudi çocuğu temsil ederken diğer 2 çocuk kurtarılıp ve İngiltere'ye gönderilen 10.000 çocuğu sembolize ediyor.

10. Damien Hirst'ün Mucizevi Yolculuk heykeli

Doha'daki Sidra Tıp ve Araştırma Merkezi'nin dışında bulunan bu muhteşem anıt, her biri rahimden doğuma kadar bir embriyonun büyüme aşamalarını gösteren 14 büyük ölçekli bronz heykelden oluşuyor.  Son derece açık ve cesur olan Mucizevi Yolculuk, bazı kesimler tarafından tepki gördü ve bir süre kaldırıldı. 

Anıtın yaratıcısı Damien Hirst'un eserin hakkında yaptığı açıklama ise şu şekildeydi: “Sonuçta, bir bebeğin doğumdan önce geçirdiği yolculuk, insan yaşamında yaşayacağı her şeyden daha büyük.“

Bu içerikler de ilginizi çekebilir;

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
mailer-daemon

keşke şu yan tarafa bu içeriği de koysaydınız

deniz-tan1

Mükemmel

evermore

Modern sanat diye buna derim.

moondark

Ne kadar güzel heykeller keşke bizde de olsa. Kavun-Karpuz, leblebi-fındık heykeli olacağına. Hele ki ya tutarsa heykeli facia !

Görüş Bildir