Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

FIFA Tarafından Tescilli Ülkemizin ve Dünyanın İlk Kadın Futbol Hakemi: Drahşan Arda

140PAYLAŞIM

FIFA, dünyanın ilk kadın futbol hakeminin bir Türk olduğunu tescilledi. İşte hakemimiz Drahşan Arda'yı yakından tanıyalım;

1967-68 sezonunda kursu tamamlayan ve Zonguldak'ta hakemlik sertifikasını alan Drahşan Arda, daha sonra Almanya'da yaşamını devam ettirdiği için Bavyera Bölgesi'nde maçlarda görev almaya başladı.

Geçmiş yıllarda öğretmenlik yapan ve bu sayede birçok çocuğu spora kazandıran Drahşan Arda, hakemlik hayatı nedeniyle Bavyera Futbol Federasyonu tarafından 30 yıllık bir altın rozet ve plaketle de ödüllendirilmişti.

1985 yılında "İlk Türk Kadın Hakem" olarak Elmas Arabacı gösterilirken, Avrupa'nın ilk FIFA kokartlı Türk kadın hakemi ise Lale Orta ise 1995'te olmuştu.

Türkiye'nin İlk Kadın Futbol Hakemi, Futbol Doktoru, Futbol Sunucusu: Lale Orta - onedio.com
Türkiye'nin İlk Kadın Futbol Hakemi, Futbol Doktoru, Futbol Sunucusu: Lale Orta - onedio.com

Drahşan Arda, dünyada ilk kadın hakemin kendisi olduğunu geçmiş yıllarda zaman zaman dile getirirken, 13 Aralık'ta eline ulaşan FIFA mektubu ile de hakkını teslim aldı.

Kendisinin dünyada ilk, Sema Tokat'ın ise ikinci kadın hakem olduğunu söyleyen Drahşan Arda, yaptığı başvurular ve gönderdiği belgelerle FIFA tarafından dünya çapında ilk kadın hakem olduğunun tescillendiğini sosyal medya hesabından açıkladı.

"FIFA, sonunda kabul etti"

Kişisel sosyal medya hesabı üzerinden FIFA tarafından konuyla ilgili kendisine gönderilen mektubu da paylaşan Drahşan Arda, FIFA'nın dünya çapında ilk kadın hakem olduğunu tescillediğini belirterek, "Uzun süre bekledikten sonra FIFA sonunda dünya çapında ilk kadın hakem olduğumu kabul etti" ifadelerini kullandı.

Bundan dolayı büyük mutluluk duyan ve yıllardır gösterdiği emeklerin karşılığını aldığını belirten Arda, "Tarihte bir ilk olmak gurur verici.

İlk maçımı 26 Haziran 1968'te yönetmiştim. Tam 50 yıl önce hakemlik heyecanını yaşamıştım. FIFA'dan gelen mektupla da çok mutlu oldum. Mektup elime geçtiği anda ilk günkü kadar heyecanlandım. Dünyanın ilk kadın futbol hakemi olmak gurur verici" şeklinde konuştu.

Drahşan Arda dönemin hakem hocası Tarık Yamaç’la teorik bir çalışma yaparken.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
missbibliophile

Mektup'ta ilk kadın hakem o olduğu yazmıyor ama. İlk kadın hakemlerden olduğu belirtiliyor ama tam bilinmediği söyleniyor çünkü ellerinde belgeler yokmuş.

horusunsozu

İlerleyen dönemlerde "İşte eski Türk Kadını" demezsek iyi...

momomorty1

Bende basketbol hakemiyim aşırı seviyorum :')

gunesliler

Seviyorum kadınların erkek işi görülen alanlarda da olmasını. Layığıyla yaparlar pek çoğu da eminim. Ama kariyer şartları kendileri için kolaylaştırılmıyor. Tüm kadınlara sevgiler. (:

Görüş Bildir