Görüş Bildir
Haberler
ABD Polisi, Michael Brown Anmasında Brown'ın Arkadaşını Vurdu

ABD Polisi, Michael Brown Anmasında Brown'ın Arkadaşını Vurdu

ATKN
10.08.2015 - 12:28 Son Güncelleme: 10.08.2015 - 12:48

ABD'nin Missouri eyaletine bağlı Ferguson kasabasında, 18 yaşındaki Michael Brown'ın polis tarafından öldürülüşünün birinci yıl dönümü nedeniyle protesto gösterileri düzenlendi. Gece boyunca devam eden gösterilerde çıkan olaylarda, Brown'un arkadaşı olan 18 yaşındaki Harris ağır yaralandı.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Siyahi gencin 9 Ağustos 2014'te polis memuru Darren Wilson tarafından vurularak öldürüldüğü Ferguson'da, yüzlerce kişinin katıldığı anma töreni düzenlendi.

Amerikan medyasında yer alan haberlere göre, Brown için vurulduğu yerde 4,5 saat bekletilmesine atfen 4,5 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu.

Törende konuşma yapan Michael Brown Sr, göstericilere, oğlunun ölümüne ilişkin soruşturmanın 'sümen altı edilmesine' izin vermedikleri için teşekkür etti.

Cinayetin ardından yaşanan sokak olaylarına nazaran oldukça sakin geçen gösteri, birçok aktivist ile dini önderin de katıldığı ve kasabanın kilisesinde son bulan bir yürüyüşle devam etti.

New York'ta ise kentin ünlü meydanlarından Union Square'de toplanan göstericiler, siyahilere karşı polis şiddetini ve söz konusu polislerin ciddi bir soruşturmaya tabi tutulmamalarını protesto etti.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Protestocuların, Michael Brown cinayetiyle patlak veren gösterilerin sembolü haline gelen sloganlardan biri olan 'Siyahilerin hayatı da değerli' (Black lives matter) yazılı pankartlar taşıdığı görüldü.

Gösteriyi organize eden Toplu Tutuklamaları Durdurun Derneği (Stop Mass Incarceration Network) Sözcüsü Travis Morales, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Michael Brown cinayetinin, çok sayıda insanı polis şiddetine karşı bir araya getirmesi sebebiyle bir dönüm noktası olduğunu söyledi.

Binlerce kişinin polis tarafından yaygın bir şekilde biber gazı ve plastik mermi kullanılmasına rağmen aylarca sokaklara döküldüğünü belirten Morales, 'Bu mücadeleye devam etmeli ve daha da ilerletmeliyiz' diye konuştu.

Travis Morales, 'Amacımız, milyonlarca insanın katılımıyla siyahilere ve Latin Amerika kökenli vatandaşlara karşı işlenen polis cinayetleri sona erene kadar geri adım atmayacak bir hareket başlatmak' ifadelerini kullandı.

Yeşil Parti New York eyalet teşkilatının eş başkanı Gloria Mattera ise son bir yıl içinde durumun iyiye gitmediğini, siyahilere şiddet uygulayan polis memurlarının yargı önünde hesap vermemeye devam ettiğini dile getirdi.

Ülke genelinde polislerin gittikçe daha 'militer bir yapı' kazandığını iddia eden Mattera, 'Irkçılık, sosyal adaletsizlikler, eğitim sistemindeki çarpıklıklar ve işsizlik gibi unsurların etrafında şekillenen tüm bu problemler, genç siyahilere ve toplumun diğer ayrımcılığa uğrayan kesimlerine karşı uygulanan şiddet nedeniyle daha da belirgin hale geliyor' dedi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

ABD polisi, Brown'ın anmasında arkadaşını vurdu

ABD polisi, Brown'ın anmasında arkadaşını vurdu

Ferguson'da yüzlerce gösterici gece de sokaklardaydı.

Yolları kapayan göstericiler polisin uyarılarına rağmen dağılmadı. Bunun üzerine polis göz yaşartıcı gaz ve tazyikli suyla müdahale etti.

Diğer taraftan 20 el ateş sesi duyulması sokakları karıştırdı. Bir polis memuru ateş altında kaldığını, bunun üzerine kendisinin de ateş ettiğini söyledi. Olayda 2 kişi yaralandı. Yaralananlardan birinin Brown'un arkadaşı Tyrone Harris olduğu belirtildi. 18 yaşındaki Harris'in durumunun ağır olduğu açıklandı.

St. Louis polisi: Sivil giyimli dört polise ateş açıldı

St. Louis Polis Şefi Jon Belmar, düzenlediği basın toplantısında, Ferguson'da sakin bir havada başlayan tören sırasında bir adamın polise ateş açtığını, olayın, yüzlerce kişinin Batı Florissant Caddesi'nde toplandığı sırada yerel saatle 23.15'te meydana geldiğini açıkladı.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Belmar, saldırganın, üzerinde herhangi bir işaret bulunmayan polis aracındaki sivil giyimli dört memura ateş açtığını, polislerin, ateşe aracın içinden karşılık verdiğini, daha sonra araçtan çıkarak adamı takip ettiğini, takip sırasında yine silahını kullanan saldırgana tüm memurların ateş ettiğini söyledi.

Bu arada New York'ta ise kentin ünlü meydanlarından Union Square'de toplanan göstericiler, siyahlara karşı polis şiddetini ve söz konusu polislerin ciddi bir soruşturmaya tabi tutulmamalarını protesto etti. Protestocuların, Brown cinayetiyle patlak veren gösterilerin sembolü haline gelen sloganlardan biri olan 'Black Lives Matter' (Siyahların da canı var) yazılı pankartlar taşıdığı görüldü.

Michael Brown cinayeti, ülke genelinde son yılların en şiddetli protesto gösterilerinin yaşanmasına neden olmuştu. Polis memuru Wilson'ın, Kasım 2014'te yerel makamlarca açılan soruşturmada büyük jüri tarafından suçsuz bulunması ve başka eyaletlerde de benzer olayların yaşanması üzerine protestolar giderek tüm ülke geneline yayılmıştı.

AA ve Sputnik Türkiye

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
3
3
1
1
0
0
0