Yoksul Ailelerin Çocukları Tarafından Resmedilmiş Açlığın Olmadığı 16 Dünya

 > -
Abone ol

.

Herkesin eşit şekilde yemek yeme imkanına sahip olduğu bir dünya tasavvur edebiliyor musunuz? Bu çocuklar düşünmüşler.

Dünya Gıda Programı'nın (WFP) düzenlediği Sıfır Açlık: Açlık Olmayan Bir Dünya yarışması,dünya genelinde çocuklara açlık olmayan bir dünya hayal edebiliyor musunuz? sorusuna cevap bulmaya çalıştı. WFP paneli, mevcut 27 ülkeyi temsil eden yüzlerce resim üzerinden 16 kazananı seçti.

Birleşmiş Milletler'in bir parçası olan bu organizasyon, doğal felaketler, iç savaşlar gibi olaylardan zarar gören 66 milyon kadar okul çağındaki çocuğa yemek yardımı yapmıştır.Bu yemek dağılımındaki dengesizlik çocuklara çok ciddi zararlar vermekle beraber, gelişmekte olan ülkelerdeki yoksul sınıf çocuklarının her 6'sından 1'i olması gereken kilonun çok altındadır.

1. Örgütün dünya genelindeki faaliyetleri

Bu resim Bhutan'da bir yatılı okulda kalan 18 yaşındaki Deepen Subadi'ye ait. Ailesi şehre 1 saat uzaklıkta bir köyde yaşıyorlar ve aynı zamanda çiftçilik yapıyorlar. Deepen resim yapmaktan, şarkı söylemekten ve tasarım yapmaktan hoşlanıyor. Hayali ise yazar olmak...

2. Aile ile Hasat ve Yemek

Farzana Yasmin Sumona ise 10 yaşında bir Bangladeşli. Annesi de babası da öğretmen olan Yasmin, ileride sanatçı olmak istiyor. Onun resmi ise klasik bir Bangladeş köyünü anlatıyor; ekme, biçme ve beraber yenilen yemek

3. Sıfır Açlıkla Mutlu Dünya

Resmin sahibi, Filipinler'den 10 yaşındaki Christina Erica Arbasto. Spor yapmaktan hoşlanıyor ve ileride eczacı olmak istiyor. Christina resminde, meyve ve sebzelerle çocukların ellerinden beslenen ve gülümseyen bir dünyayı çizmiş. Bir çiftçi de gıda kıtlığını önlemek adına pirinç ekiyor. Bu sırada, dünyadaki diğer devletlerin bayrakları da Filipinler'e destek verişi de sembolize ediliyor.

4. Mutlu Aile

Küba'dan 10 yaşındaki Keley Cuellar Gonzales, yeni arkadaşlıklar kurmayı seviyor. O, öğle yemeklerini arkadaşlarıyla paylaşmaktan keyif alıyor ve hayalleri arasında hiçbir çocuğun aç olmadığı bir dünya var.

5. Açlığı Önlemek İçin Beraber Çalışalım

Yine Küba'dan 9 yaşındaki Rebecca Portillo Gonzales, Dünya Sağlık Programı'nın fasülye ekimi projesini başlattığı Matanzas'da yaşıyor. Rebecca resminde, birlikte çalışarak açlığın azaltılabileceğini anlatıyor.

6. Geceyarısı Hasadı

Bu resmin sahibi de Küba'dan 13 yaşındaki Shakira Amelia Machado Gomez. Yine örgütün çocukları ve muhtaç grupları anemiden korumak amacıyla proje yaptığı yerlerden birinde yaşıyor. Program boyunca Shakira, meyve sebzelerin gelişiminin önemini öğrendi.

7. Açlık Olmayan Bir Dünya: Yemek, Su, Oksijen

Roxana Daniela Elvir Barrientos, 10 yaşında bir Honduraslı. Çizgi film izlemek ve bilgisayar oyunları tutkularından. Tablosunda masa dünyayı, tabaklar yemeği, kıtalar ise çocukları temsil ediyor. Ağaçlar ise doğanın önemini gösteriyor. Yemek, su ve oksijen.

8. Açlık Olmayan Bir Dünya

Nepalli Dhan Bahadur Bohara 14 yaşında, iki erkek bir de kız kardeşi var. Hobileri, dans etmek, çizim yapmak, ders çalışmak olan Bohara'nın ideali ise öğretmen olmak. Resminde ise, bir ağacın içinde insanlar, tarlalar ve meyveleri dünyayla beraber resmederek açlığa dikkat çekmek istemiş.

9. Okul Yemeği Çocukları Mutlu Eder

Alaisa Ambolodto, 12 yaşında bir Filipinli. Alaisa'nın gelecek hedefleri ise öğretmen ya da mühendis olmak. Alaisa resminde, büyük bir kırmızı tabağın içinde pilav ve değişik aktiviteler yapan çocukları koyarak, eğer çocuklar yeteri kadar beslenirse bu aktiviteleri yapabileceklerini anlatmıştır.

10. Okul Yemekleri Çocukları Sağlıklı ve Aktif Tutar

Adzmie Kusain yine Filipinler'de yaşayan 11 yaşında bir öğrenci. Okulun bir nehrin yakınında olmasından dolayı öğretmenler, aileler ve öğrenciler okula botlarla gidebiliyorlar. Resminde de okulunu ve okul yemeklerinin gerekliliğini anlatmıştır.

11. Sıfır Açlık İçin: Tarım, Balık Tutmak ve Hayvancılık

Najeeb Aazmin, 14 yaşında ve Sri Lankalı. Doğayı gözlemleme konusunda hevesli olan Najeeb'in en büyük tutkusu ise çizim yapmak. Resminde ise açlıkla savaşım için nelerin gerektiğini anlatmıştır.

12. Tanzanya'da Hasat Zamanı

Tanzanyalı Gift George 7 yaşında ve hayali bankacı olmak. Resminde çizdiği ise, açlık olmayan bir dünya için yıl boyunca çalışan çiftçiler.

13. Açlık Olmayan Bir Bhutan

Rinchen Kinley, 3 çocuklu bir çiftçi ailenin en küçük çocuğu. Çizim yapmaktan ve futbol oynamaktan hoşlanan Rinchen'ın hayali, mühendis olmak

14. El Ele Gelişen Dünya

Kumarthasan Katheesan, Sri Lanka'da yaşayan 6 kişilik bir ailenin üyesi. O da ileride mühendis olmak istiyor.

15. Aydınlık Gelecekler İçin Çok Çalışmalıyız

Guush Ghebrehiwot Ghebremedhin 14 yaşında ve Etiyopya'da yaşıyor. Resimle ve tasarımla ilgilenmekle beraber, boşa harcanan zamandan nefret ediyor. Guush'un resmi, çok çalışan ve sağlam bir gelecek hazırlayan yurttaşlarını anlatıyor.

16. Mısır Ana Besindir

Mariela Alessandra Galeas Perdomo, 10 yaşında resim yapmayı ve seyahat etmeyi seven bir Honduraslı. Mariela resminde, mısırın Maya uygarlığının ana besin kaynağı olduğunu, bununla beraber aynı şekilde birçok insan için de gelişmenin ana kaynağı olduğunu, bu durumun Honduras için de farklı olmadığını anlatıyor.

ONEDİO YEMEK SUNAR!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Yummy

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
monkeydozge

ÇOK MANTIKLI VE GÜZELLER

Görüş Bildir