Facebook'taki Aşı Karşıtı Grupta Aldığı Öneriler Üzerine Çocuğuna İlaç Vermeyip Oğlunun Hayatına Mal Olan Kadın

91PAYLAŞIM

Bilinçli hareket etmemenin sonuçları bu kadar ağır ve acı olabilir.

Kaynak: https://www.nbcnews.com/tech/social-medi...

Son dönemde, birçok insanın aşı karşıtlığı konusunda propagandalar yaptığını biliyoruz. Hatta bu konu, birçok dizide de ele alınmıştı.

Facebook üzerinden de birçok grup, yanlış sağlık bilgilerinin olduğu gruplarda paylaşımlar yapıyor. Bilinen en büyük yanlış bilgilendirme grubu olan ve 178 bin üyenin de içinde bulunduğu 'Stop Mandatory Vaccination' (Zorunlu Aşıyı Durdur) grubunda da birçok insan, gribi nasıl iyileştirecekleri hakkında çözümlerde bulunuyor. Geçtiğimiz günlerde de ellerinde bir kanıt olmadan, önlenebilir hastalıklar konusunda devleti sorumlu tutarak aşıların ölümlere sebebiyet verdiğini öne sürdüler.

Güncel olarak yapılan paylaşımlardan birinde, Colorado eyaletinde yaşayan 4 yaşındaki erkek çocuğun gripten dolayı öldüğü söylendi.

Çocuğun annesi, elinde doktor reçetesi olmasına rağmen kullanmayı reddederek çocuğunun hastalığını grup üyeleriyle paylaştı. Kadın, oğluna henüz teşhis konmadığını ancak ateşlendiğini dile getirdi ve 4 çocuğu olan kadının 2 çocuğuna grip teşhisi konduğunu ekledi. Bunun yanında; gittikleri doktorun, tüm aile üyelerine antiviral bir ilaç verdiğini söyledi.

Grip tedavisi için yaygın bir şekilde kullanılan ilaç; hastalığı hafifleterek süresini kısaltıyor ancak yan etkileri, birçok insanın endişelenmesine sebep oluyor.

Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri'ne göre; çocuklarda normalden daha yüksek oranda rastlanılan grip, 68 çocuğun hayatını kaybetmesine sebep oldu.

Haberi doğrulayan 'BBC News' sağlık hakkında yanlış bilgiler veren sosyal medya gruplarının yanlış ilaç kullanımı hakkında da yönlendirme yapabileceğine dikkat çekti.

Amerikan Aile Hekimleri Akademisi'nin yaptığı araştırmaya göre; ebeveynlerin %59'u, yanlış bilgilendirme ve anlaşılmadan dolayı çocuklarına grip aşısı yaptırmıyor.

GoFundMe'ye göre ise; annenin paylaşımına yorum yapan 45 kişinin hiçbiri, tıbbi bakımı önermedi.

Çocuklarının hastalığını paylaşan anne; doğal tedavi için C Vitamini, lavanta ve nane yağı gibi ürünleri kullandığını ancak hiçbirinin işe yaramadığını söyleyerek tavsiye istedi. Gelen tavsiyeler arasında; dağ kekiği, anne sütü ve mürver ağacı meyvesi gibi medikal olmayan birçok paylaşım vardı. Annenin, bu paylaşımlara verdiği cevap ise; 'Harika, bunu deneyeceğim' oldu.

Annenin; son zamanlarda, Facebook grubundan yaptığı paylaşımlar silindi ancak 2017 yılında çocuklarına grip aşısı yaptırmadığını söylediği paylaşımlar hala duruyor.

Facebook sözcüsü, mail üzerinden yaptığı açıklamada bunun bir trajedi olduğunu ve çocuğun ailesiyle acılarını paylaştığını söyledi. Özel gruplar da dahil olmak üzere bu konuda Facebook üzerinde çalışmalar yaptıklarını ve aşı konusundaki yanlış bilgilendirmelerin bu platformda yer almasını istemediklerini ekledi.

Colorado Halk Sağlığı ve Çevre Dairesi; ana okulu öğrencisinin grip yüzünden hayatını kaybettiğini ve aşı konusunda da herhangi bir kaydı olmadığını onayladı.

"Grip, sürekli etrafımızda dolaşıyor ve aşı olmak için çok geç değil. 6 aydan büyük olan herkesin yıllık aşı yaptırmasını öneriyoruz." Geçtiğimiz mart ayında; Facebook, Pinterest ve Youtube gibi siteler; aşı karşıtı içeriklere sınırlama geleceğini söyledi. Facebook, eylül ayından itibaren aşıyla ilgili yapılan araştırmaları uyarıyor.

2015 yılından beri Texas Üniversitesi'nde aşı karşıtı hareketlerin sosyal medyadaki durumu hakkında araştırma yapan Kolina Koltai, Facebook'un bu konu hakkındaki yorumların çok sık paylaşıldığı bir kaynak olduğunu söylüyor.

Koltai; birçok kadının, kızamık veya kanser olan çocukları için tavsiye istediğini de ekliyor. "Bu tarz gruplar; ebeveynlerin sığınağı ve kaynağı oluyor. Ayrıca, diğer insanlarla iletişim kurarak yardım isteyebilecekleri bir ortam oluşuyor. Bizim endişelendiğimiz nokta da bu." 

Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda buluşalım...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
hellyim

Grip olduğumuzda artık serumla ayakta duruyoruz millet aşı olmuyor nasıl kafalar.

morsmordre

Saçma sapan, bilimsel hiçbir dayanağı olmayan bir şekilde çocuğuna aşı yaptırmayıp tehlikeye atıyorsun, bununla kalmayıp bu çocuğu halka açık alanlara çıkartıp diğer çocukları da riske atıyorsun! Bu nasıl bir sorumsuzluk? Sizin yüzünüzden yıllardır önüne geçilmiş hastalıklar tekrar ortaya çıkmaya başladı, orta çağda mıyız biz gripten çocuk ölüyor bu nedir ya? Bu nasıl bir bilinçsizlik seviyesi? Başka bir kaynakta okuduğuma göre de, bu kadına çocuğunun çoraplarının içine, ayak tabanına gelecek şekilde patates koymasını falan önermişler. Bu tavsiyeleri verenler de, dinleyen kadar suçlu gerçekten. Hiç üzülmediler mi basit, çaresi olan, ufacık bir şey için bir çocuk öldü?

panik-anne

DANGALAK HER YERDE DANGALAK... bence o aşı karşıtı maloviçlere, çocuklarının sağlık hizmetlerinden yararlanmasını engelledikleri için adli işlem yapılmalı. her doğumda bebişin aşıları kayıt altına alınıyor zamanı yaklaşınca aileye haber veriliyor. aile aşıya gelmedi mi (atıyorum 1 ay içinde).hooooop sağlık bakanlığı veriyi suç duyurusu şeklinde bildirsin. beyni yerine kafatasında mantı olan o çoooook bilmiş her mahallede bulunan hanımablaların aklı başına gelsin.

kurtali1983

Damar yolundan alınan ilaç ile (aşı) oral yoldan alınan ilaçlar(Haplar)çok farklı alanlardır.Bu güvensizliğe sebep olan önüne gelene yıllardır antibiyotik dayayan yıllar geçtikten sonra antibiyotik zararlı diyen hastaya 5 dk dan fazla zaman ayırmayıp güveni sorgulatan sistem doktorlar ve en önemlisi insanların gerçekten hissettikleri gibi ticari kaygıları olan ilaç firmalarıdır.Eğer insanlar bir hastalığın tedavisini internetten arayacak kadar cahillerse doktora güvenmekten başka çaresi yok. Ama bu farkındalığa sahip olmak bile biraz bilgi birikimi gerektiriyor Evde kullandıgınız makinalarınız telefonunuz v.s .vs bozuldugunda kendiniz mi tamir ediyorsunuz ki bir canlı bozuldugun da bunu kendiniz tamir etmeye kalkıyorsunuz ? Hasta oldugumuz da tek yapmamız gereken doktora gidip onun söylediklerini can kulagı ile dinleyip verdiği ilacı tam dozun da almak kendinizi biraz iyi hissettiğiniz zaman tadaviyi asla yarım bırakmamaktır. Bunun dışın da herşey full cahilliğe girer.

subasi88

bu nasıl bir teslimiyet yahu anlamak mümkün değil. instagramda denk geldim aşı karşıtı blogger bir anneye. yüz binlerce takipçisi var ve gönderisinin altındaki yorumları okuyunca çıldırmamak mümkün değil. ev hanımı lan bu kadın kısır yaparken bi aydınlanma geliyor ve aşı yaptırmıyorum siz de yaptırmayın diyor. millette bunu takip ediyor. ev hanımlığını ve onların dünyasını küçümsemiyorum yanlış anlaşılmasın. haddime de değil zaten. ama bu nasıl bi teslimiyet neden bu komplo seviciliği anlam veremiyorum.

Görüş Bildir