Görüş Bildir
Haberler
Eylül Ayında Dolar Karşısında En Çok Değer Kaybeden Para Birimi TL Oldu

Eylül Ayında Dolar Karşısında En Çok Değer Kaybeden Para Birimi TL Oldu

Batuhan
21.09.2021 - 14:07

Türk Lirası, ay başından bu yana yüzde 4.3 düşüşle dolar karşısında en çok değer kaybeden para birimi oldu

Döviz kurlarında ABD Merkez Bankası'nın (FED) Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) ve Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK) toplantıları nedeniyle yükseliş hızlandı. Dolar 8.7246 liraya ulaşarak temmuz sonrası zirveyi gördü. Euro ise 10.2212 lirayı gördü.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

FED'in açıklamalar yapmasının beklendiği toplantı öncesi ABD Dolar Endeksi 93.44'e kadar çıkarak son bir ayın zirvesinde seyretti. Dolar güç kazanırken, tüm gelişen ülke paraları değer kaybediyor ancak en güçsüz yine TL oldu. Türk Lirası eylül ayında yüzde 4.30 düşüşle dolar karşısında en çok değer kaybeden para birimi olurken, erimenin sürmesinden endişe ediliyor. Gelişen ülke para birimlerinin dolar karşısındaki eylül performansında TL'yi yüzde 3.07 değer kaybı ile Polonya Zlotisi, yüzde 2.95 değer kaybıyla Tayland Bahtı takip ediyor.

İki ülke parası değer kazandı

İki ülke parası değer kazandı

Gelişen ülkeler arasında sadece Endonezya Rupisi (0.28) ve Tayvan Doları'nın (0.05) eylül ayı başından bugüne dolara karşı değer kazandığı görülüyor.

Kur tarafında son dönem yükseliş, piyasalarda daha önce yaşanabileceği fiyatlanan, FED tarafından 120 milyar dolarlık varlık alımlarında olası azaltma sürecine gitme süreci ile TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu'nun 8 Eylül'deki enflasyon hedefi için çekirdek enflasyonun hedeflemede baz alınabileceği yönünde açıklamalarının denk gelmesi ile başlamıştı. Kavcıoğlu, konuşmasında para politikası duruşunun enflasyondaki düşüşü sağlayacak sıkılıkta olduğunu ifade etmişti.

Eylül verileri beklenecek

Eylül verileri beklenecek

Merkez Bankası (TCMB), Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın uzun zamandır istediği faiz indirimi için zemin hazırlamaya başlarken çoğu analist, bankanın enflasyondaki yükselişi dikkate alarak tetiği bu ay çekmeyeceğine inanıyor.

Ahlatçı Yatırım Genel Müdür Yardımcısı Tonguç Erbaş, TCMB'nin ister manşet isterse çekirdek enflasyon takibi yapılsın, bir patika oluşması için en az iki aylık gerçekleşmelerin izleneceğini belirterek, eylül ayı enflasyon verilerinin beklenilebileceğini söyledi.

Ülke risk primi kritik eşiği aştı

Ülke risk primi kritik eşiği aştı

Türkiye'nin kredi iflas temerrüt riskini gösteren 5 yıllık kredi risk primi (CDS) yükselen tansiyonun etkisi ile 420 puana kadara çıktı. CDS'lerde görülen yükseliş ve dolar endeksindeki artış TL'yi baskı altında bırakıyor. Piyasalar, önce 21-22 Eylül tarihindeki FED toplantısından sonra, 23 Eylül'de yapılacak TCMB toplantısını yakından izleyecek.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
10
8
4
3
1
1
1
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
rcpbyrm

sanırım bunun da sebebi 2001 krizi :(

Resho

Acaba Türk Evi'nin yapıldığı ve bina sayesinde halkına gücümüzü gösterdiğimiz ülkenin para birimine karşı mı olmuş bu durum?

Ateist derviş

Lan yalan bunlar şahlandık gidiyoruz amk daha yeni New York'ta bina açtık sallamayın.