Eserleri En Pahalı 10 Kadın Sanatçı

-

Sanat dünyasında toplumsal cinsiyete bağlı eşitsizlik, 2016 yılında da hala bir mesele. Buna rağmen, deyim yerindeyse sabreden derviş muradına eriyor. Geçtiğimiz haftalarda New York Times’da yer alan bir yazının başlığında söylendiği gibi: “Sıra nihayet kadın sanatçılara geldi”

Yaşayan kadın sanatçılar arasında, özellikle belli bir kesim sanat piyasası tarafından yüksek bir takdir kazanmayı başardı. 

Geçtiğimiz dört sene içerisinde bazı yeni isimler müzayedelerde en üst sıralara yükseldi.

İşte 1985 yılından bu yana, yaşayan sanatçılara ait satılan en pahalı 2000 eserler arasında girebilmiş kadın sanatçıların bir listesi.

1. Cady Noland

2011 yılındaki “Oozewald” işinin Sotheby satışıyla hali hazırda birincilik bayrağını elinde tutan Cady Noland, 2015’teki “Bluewald” satışıyla zirvedeki yerini sağlamlaştırdı. “Bluewald” 9.797.000 dolarlık satışıyla şimdiye kadar bir kadın sanatçı tarafından yapılmış en pahalı sanat eseri.

2. Yayoi Kusama

87 yaşındaki Japon sanatçı Yayoi Kusama’nın “Beyaz No.28” eseri, 2014 yılındaki 7.109.000 dolara satıldı. Diğer eselerine biçilen değerler de hesaba katılarak, Kusama şu anda yaşan en pahalı kadın sanatçı konumunda.

3. Cindy Sherman

Sanat dünyasında kılık değiştirme kraliçesi olarak bilinen Cindy Sherman, 70’li yılların ortasında ürettiği efsanevi “İsimsiz Film Fotoğrafları” serisinin 2014’teki satışıyla bu listeye üçüncü sıradan katıldı. Fotoğraflar, bir müzayedede bir koleksiyonerin dikkatini çekti ve neredeyse yedi milyon dolara satıldı.

4. Marlene Dumas

Güney Afrikalı sanatçı Marlene Dumas, 1995 tarihli tablosu “Ziyaretçi”nin 2008’deki 6,5 milyon dolarlık satışıyla listede dördüncü sırada.

5. Bridget Riley

Optik illüzyonlar Bridget Riley’ın uzmanlık alanı ve şimdiye kadar en pahalı satılan eseri de “İlahi 2”. İngiliz sanatçının işi 2008 yılında 5 milyon dolara satıldı.

6. Rosemarie Trockel

Trockler, bu listeye 1988 yılında yaptığı “İsimsiz (iki parça)”nın 2014’teki 5 milyon dolara yaklaşan satışıyla girdi. Trockel’in işleri çoğunlukla (eşit derece cinsiyetçi başka ayrımlarla birlikte) zanaat ve güzel sanatlar arasında yapılan keyfi ayrımlarla mücadele etmek zorunda kalır ve Almanya’nın erkek egemen sanat ortamında ihtiyaç duyulan dengeyi sağlamaktadır.

7. Julie Mehretu

Etiyopya doğumlu sanatçı Julie Mehretu’nun tabloları pek çok müzayedede yüksek rakamlara satıldı ancak şimdiye kadarki en yüksek satışını “Retropistics”in 2013’teki 4.6 milyon dolarlık satışıyla yakaladı.

8. Tracey Emin

Tracey Emin’in 1998 tarihli meşhur “Yatağım” yerleştirmesi, 2014’te 4.365.678 dolara satıldı. Yakın bir zamanda bir taşla evlenerek manşetlere çıkan sansasyonel İngiliz sanatçı, uzun bir zamandır ortalığı karıştırmaya kendini adamış vaziyette.

9. Jenny Saville

Konu figüratif resim olduğunda, Jenny Saville en az Lucian Freud kadar sık akla gelen bir isim. Dolayısıyla Saville’in portrelerinden biriyle ilk ona girmesi hiç de şaşırtıcı değil. 1993 tarihli “Plan”, 2014 yılında 3.491.681 dolara satıldı.

10. Vija Celmins

Vija Celmins’in foto-gerçekçi resimleri bir sürü koleksiyoner tarafından beğenilmekte. 2005 yılında, emlak zengini Edward R. Broida sanatçının toplamda elli milyon dolar değerindeki 17 işini MoMA’ya bağışladı. Bundan yaklaşık on yıl sonra 2014’te Clamins’in “Yanan Uçak” eseri yaklaşık 3.5 milyon dolara satıldı.

Kaynak: Artnet / Çeviri: Kültür Servisi

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

2016AlmanyaİngiltereJaponya
Görüş Bildir