Görüş Bildir
Haberler
Erdoğan ve Ailesinin Bilgilerine Yasa Dışı Erişen 10 Polisle İlgili İddianame Kabul Edildi

Erdoğan ve Ailesinin Bilgilerine Yasa Dışı Erişen 10 Polisle İlgili İddianame Kabul Edildi

Onedio Medya
21.08.2015 - 14:45

Başbakanlığı döneminde Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ailesinin kişisel bilgilerini ele geçirip Gülen Cemaati'ne aktarmakla suçlanan 10 polis hakkında hazırlanan iddianame kabul edildi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Başbakanlığı döneminde Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve ailesinin kişisel bilgilerini, Emniyet Genel Müdürlüğü'nün 'DEVA 1-2' programları üzerinden sorgulayıp 'Fethullahçı terör örgütü'ne aktardıkları öne sürülen 10 polis hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın hazırladığı iddianame, Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nce kabul edildi.

Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçları Soruşturma Bürosu'nca hazırlanan iddianamede, emniyet ve asayişi sağlamak üzere ülke genelinde herkese ait istihbarat bilgilerinin bulunduğu 'DEVA (Detaylı Veri Analizi) 1-2' programıyla, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ailesinin kişisel bilgilerini sorguladıkları ve ele geçirdikleri iddiasıyla şüpheliler hakkında daha önce 'kişisel verileri hukuka aykırı ele geçirmek' suçundan dava açıldığı ve davanın devam ettiği belirtildi.

Şüphelilerin 'Fethullahçı terör örgütü' adına istihbari bilgi toplamak için bilgisayar sistemine şifreleriyle girip, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ailesinin kişisel bilgilerini elde ederek örgüte verdikleri aktarılan iddianamede, 'Yalan ve iftira atılarak kara propaganda yapılması için ortam hazırlayan şüphelilerin sistematik, organize ve örgütlü olarak bilgi temin etmeye yönelik işlemleri, bir terör örgütü üyeliği suçu oluşturmaktadır' değerlendirmesinde bulunuldu.

'Adana'da MİT'e ait tırların durdurulmasında yer aldı'

Şüphelilerden A.K. hakkındaki iddianamede şu ifadelere yer verildi:

'Fethullahçı terör örgütü'nün ülke siyasetini yönlendirmek, devleti uluslararası kamuoyunda 'teröre yardım eden suçlu bir ülke gibi' göstermek için devlet içindeki üyelerini kullanarak başlatıp uyguladığı Suriye'ye insani yardım taşıyan istihbarat teşkilatının tırlarının durdurulması olayına da karıştığı ve bu suçlarından dolayı hakkında davaların açıldığı, şüpheli A.K'nın FETÖ yapılanması içerisinde aktif örgüt üyesi olarak yer aldığı ve örgütün amacına yönelik ağabeylerinden ve örgüt yöneticilerinden gelen talimat doğrultusunda suçlar işlediği, bu terör örgütünün üyesi olduğu ve örgüt adına suçlar işlediği anlaşılmıştır.'

'Örgütlü bir yapının parçası oldukları anlaşılmıştır'

Şüphelilerin gerekmediği halde şifreleriyle 'DEVA 1-2' programı üzerinden Erdoğan ve yakınlarının özel bilgilerini elde ettiği, bu bilgileri 2012-2013 yıllarında örgüt yöneticilerine ulaştırdıkları bildirilen iddianamede, ayrı ayrı 'örgüt' suçunu işledikleri vurgulandı.

İddianamede, 'Şüphelilerin değişik illerde emniyet istihbarat birimlerinde görevli oldukları halde örgüt amacına yönelik, örgütün talimatıyla istihbarat sisteminde tutulan bilgileri sorgulayıp, elde ederek; sistematik, organize ve örgütlü bir yapının parçası oldukları anlaşılmıştır' denildi.

İddianamede sanık polis memurları K.T, M.A, Ö.G, O.T.B, Y.T, İ.Ü, A.K, S.Ş, M.Y. ve komiser F.Ş'ye 'silahlı örgüte üye olma' suçlaması yöneltildi.

AA

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0