Görüş Bildir

Erdoğan İsim Vermeden Gül ve Arınç'a Çok Sert Yüklendi: 'Yazıklar Olsun'

Anasayfa > Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan, son KHK düzenlemesiyle ilgili eleştirilere sert sözlerle yanıt verdi. Erdoğan, isim vermeden Abdullah Gül ve Bülent Arınç'a yüklendi: 'Tuhaf kampanyalar başlatıldı. Hatta içimizden bazıları da bu kampanyaya katıldı. 16 Nisan'da da bugün bu kampanyaya katılanlar 'Evet' demedi. Biz bir yolda aynı dava arkadaşı değil miyiz? Bu husumet kervanına bizim dava arkadaşlarımızın bir kısmı da nasıl katılıyor, birilerinin zil takıp oynamalarına vesile oldukları için yazıklar olsun.'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Kastamonu İl Kongresi'nde konuştu. 

Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun tek tip kıyafet eleştirisine, 'Söylediği şeye bak, tek tip elbiseyle ilgili. 'Onların yakınların yok mu, onları o halde gördükleri zaman ne yapacaklar, üzülmeyecek mi, şöyle olmayacak mı, böyle olmayacak mı?' Ya sen ne cins adamsın be. Sen benim 251 şehidimin yakınlarını düşünmüyorsun, sen benim 2 bin 193 gazimin yakınlarını düşünmüyorsun. 'Onların acaba yakınları, evlatları, kardeşleri şehit olduğu zaman ne yaptılar, ne yapıyorlar' diye soruyor musun? Bunu düşünüyor musun? Yok.' sözleriyle yanıt verdi.

"Artık sözün bittiği yerdeyiz"

"Artık sözün bittiği yerdeyiz"

ABD'ni PYD'ye silah yardımı konusuna değinen Erdoğan, 'Bizzat şahsıma bölgedeki örgütlere silah verilmeyeceği söylendiği günden beri yüzlerce tır değil, 4 bini aşkın tır, silah yüklü, zırhlı taşıyıcı yüklü... Bunlar Suriye'de sınırlarımız boyu dağıtılmakla kalmadı, bir de önümüzdeki yılın bütçesine bu iş için ödenek konuldu. Aldığı bu destekten dolayı şımaran bölücü terör örgütünün azgınlığı her geçen gün artıyor. Dolayısıyla artık sözün bittiği yerdeyiz. Bundan sonra sadece ve sadece icraata, uygulamaya bakacağı' açıklamasında bulundu.

ABD'ye: 'Aramızda çözemeyeceğimiz hiçbir sorun yok'

'Suriye'de, Rusya ve İran'la nasıl çalışıyorsak Amerika'yla da aynı şekilde çalışmak istiyoruz' diyen Erdoğan, asıl sorunun ABD'nin Türkiye ile çalışmayı isteyip istemediği olduğunu dile getirdi. Erdoğan, 'Bize bir adım atana, biz misliyle mukabele etmekte çekinmeyiz. Esasen aramızda çözemeyeceğimiz hiçbir sorun da yoktur' dedi.

"Nasıl oluyor da bir anda Bay Kemal'in kayığına biniyorsunuz?"

"Nasıl oluyor da bir anda Bay Kemal'in kayığına biniyorsunuz?"

Erdoğan, çıkarılan son KHK ile ilgili eleştirilere ise şöyle yanıt verdi:

'Darbe girişiminden yaklaşık iki hafta sonra çıkardığımız KHK'da kamu görevlilerinin aldığı kararlar ve eylemlerinin sorumluluk doğurmayacağı hükmünü getirmişiz. Üstelik bu kararname Meclis'te de görüşülerek yasalaşmıştı. Yani tüm vekillerin haberi var. Aynı hükümleri içeren düzenlemeye 15 Temmuz'da cesaretle darbecilere karşı koyan sivil vatandaşlar için de ihtiyaç duyulduğu görülmüştür. Nedense büyük bir gürültü koparılmaya başladı. Bana göre büyük değil. Tuhaf kampanyalar başlatıldı. Hatta içimizden bazıları da bu kampanyaya katıldı. 16 Nisan'da da bugün bu kampanyaya katılanlar 'Evet' demedi. Biz bir yolda aynı dava arkadaşı değil miyiz? Nasıl oluyor da bir anda afedersiniz Bay Kemal'in kayığına biniyorsunuz. Bu husumet kervanına bizim dava arkadaşlarımızın bir kısmı da nasıl katılıyor, birilerinin zil takıp oynamalarına vesile oldukları için yazıklar olsun. Özellikle CHP'nin bazı milletvekilleri her türlü terbiye ve haysiyet sınırını aşan cümlelerle güya hükümete ama aslında millete hakaret etmeye başladı. Hele Muğla Milletvekili var ki, terbiyesiz, ahlaksız ifadelerle benim milletime saldırmıştır.'

Ne olmuştu?

Ne olmuştu?

Geçtiğimiz günlerde yayımlanan 696 sayılı KHK ile 'darbe teşebbüsü ve terör eylemleri ile bunların devamı niteliğindeki eylemlerin bastırılması kapsamında hareket eden' sivil kişilere yargı zırhı getirilmişti.

KHK muhalefetin büyük tepkisini çekmiş ve bu düzenlemenin ülkede iç savaş çıkartabileceği uyarıları yapılmıştı. Düzenlemeyi eleştiren isimlerden biri de 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül olmuştu.

Gül, KHK maddesinin yazımının hukuk diliyle bağdaşmadığına dikkat çekip, düzenlemenin gözden geçirilmesini istemişti.

"Süreci çok farklı bir yere doğru işletmiştir"

"Süreci çok farklı bir yere doğru işletmiştir"

Eski Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç da Abdullah Gül'ün tweetlerini retweet etmişti.

Gül'ün bu eleştirilesi yankı yaratmıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Afrika seyahati dönüşünde Gül'ün eleştirisine sitem etmiş ve şu sözlerle yanıt vermişti:

'Geçmiş Cumhurbaşkanımızın da, burada kalkıp maalesef bir muğlaklıktan bahsetmiş olması üzücüdür. Neye dayanarak siz böyle bir muğlaklıktan bahsediyorsunuz? Hangi madde sizi bu muğlaklığa itebiliyor? Bu üzücü olmuştur. Kendileri tarafından yapılan o açıklama, aldığı retweetlerle süreci çok farklı bir yere doğru işletmiştir.'

Abdullah Gül de dün cuma namazı çıkışında Erdoğan'ın kendisi hakkındaki sözlerini, "Önemli konularda görüşlerimi halkla paylaşmak benim için sorumluluk" diyerek cevaplamıştı

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
64
30
23
12
8
4
3
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?