Görüş Bildir
Haberler
Erdoğan'ın Geçmişte Kullandığı İfadeler TBMM'de Sıralandı: 'Mankafa, Şerefsiz, Ölü Sevici, Çakal...'

Erdoğan'ın Geçmişte Kullandığı İfadeler TBMM'de Sıralandı: 'Mankafa, Şerefsiz, Ölü Sevici, Çakal...'

Ulaş
10.11.2021 - 18:58

İYİ Parti Grup Başkanvekilliği’nden ayrılan Lütfü Türkkan TBMM Genel Kurulu’nda da gündeme geldi. MHP Malatya Milletvekili Mehmet Celal Fendoğlu, Türkkan’ın “Türk milletinden değil, Genel Başkanından özür dilediğini” söyledi. “Ne yapalım, asalım mı yani?” diyen İYİ Parti Grup Başkanvekili Müsavat Dervişoğlu, “Böyle bir olaya sevinmiş olanların TBMM’de bulunuyor olmasından da rahatsız oluyorum” tepkisini gösterdi.

Tartışmalar üzerine CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın geçmişte kullandığı bazı ifadeleri sıraladı... Detaylara beraber bakalım! 

İçeriğin Devamı Aşağıda

TBMM Genel Kurulu’nda; CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun büyükelçilere gönderdiği mektup AKP ve CHP milletvekilleri arasında, İYİ Parti Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan’ın bir vatandaşla tartışması ise MHP ve İYİ Parti milletvekilleri arasında gerginliğe neden oldu.

AKP Konya Milletvekili Halil Etyemez, “Özellikle son dönemlerde muhalefetin giderek hırçınlaştığını görmekteyiz, öfke dilinden bir milim ileri gidemeyen muhalefet partileriyle karşı karşıyayız. Muhalefet, bu öfke diliyle ve kutuplaştırma siyasetiyle âdeta hamaset yapmaktadır... Son derece hırçınlaşan ve öfke diliyle hakaret eden muhalefete bir kez daha sesleniyorum: Üslubunuz kimliğinizdir” dedi.

ANKA'nın haberine göre CHP Grup Başkanvekili Engin Altay “Sayın milletvekilinin söylediklerini doğrusunu isterseniz bir sataşma olarak değerlendiriyorum, muhalefetten herhâlde bizi de kastetmiştir. Dolayısıyla cevap hakkımı kullanmak istiyorum” diye söz istedi. AKP Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu “Böyle bir usul yok” diye karşı çıktı. TBMM Başkanvekili Haydar Akar, “Sayın Akbaşoğlu, nasıl usul olduğunu ben sizden daha iyi bilirim” diyerek Engin Altay’a söz verdi.

Erdoğan'ın geçmiş dönemdeki hakaretleri sıralandı...

Erdoğan'ın geçmiş dönemdeki hakaretleri sıralandı...

Engin Altay, “Yapmayacaktım ama bir iki örnek vereyim öfke dilinin nasıl olduğuyla ilgili: ‘İsrail dölü’, size demiyorum, ‘ulan ahlaksızlar’, ‘adiler’, ‘cibilliyetsiz’, ‘zürriyetsiz’, ‘tezek’, ‘çamur’, ‘mankafa’, ‘alçak’, ‘affedersin Ermeni’, ‘şerefsiz’, ‘edepsiz’, ‘yalaka’, ‘geri zekâlı’, ‘vampir’, ‘dönek, ‘virüs, ‘soysuz’, ‘rezil’, ‘çakal’, ‘ölü sevici’, ‘terbiyesiz herif.’ Bir üslup sorunu varsa bu kelimeleri, bu sözleri kamuya açık alanlarda söyleyen Sayın Erdoğan'ın bir üslup sorunu vardır” dedi.

Akbaşoğlu, “Bu üslup sorunu sizin üslup sorununuzdur ve sizden kaynaklanmaktadır. Bu üslubunuza öncelikli olarak sizin de dikkat etmenizi istirham ediyorum” deyince Engin Altay, “Ben Erdoğan'ın söylediklerini tekrar ettim” yanıtını verdi.

Genel Kurul’da, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun büyükelçilere Kanal İstanbul ile ilgili yazdığı mektup da gündeme geldi. CHP Grup Başkanvekili Altay, “Biz Türkiye'yi şikâyet etmedik, peşinen tehdit ettik, ‘İstanbul'da rant yok, İstanbul'un ekolojik dengesini bozdurmayız’ dedik” ifadelerini kullandı.

Muhammet Emin Akbaşoğlu, “Atatürk'ü anıyoruz, ‘manda ve himaye kabul edilemez’ diyen cumhuriyetimizin kurucusunu, Cumhuriyet Halk Partisi ilk liderinin sözlerini anıyoruz. Bununla taban tabana zıt bir eylemde bulunmuş olduğu apaçık bir durumdur, Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'na bunun yakışmadığı da ortadadır. Bunu izahtan vareste görüyorum, milletimiz bu konudaki kanaatini ortaya koyacaktır” dedi.

Altay ise şu yanıtı verdi 👇

Altay ise şu yanıtı verdi 👇

“Manda ve himaye kabul edilemez’ diye başlayıp bizim büyükelçiler üzerinden yabancı firmalara yaptığımız uyarıyı manda ve himayeye benzetmek absürtlüktür. Ben bir manda ve himaye söyleyeyim: Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı’na ‘aptallık etme’ diyen bir ülkenin devlet başkanına gidip onun önünde el pençe durmak manda ve himayedir. 33 askerimizin kanı elinde olan bir liderin kapısında beş dakika ayakta beklemek manda ve himayedir. Yahudi cesaret madalyası almak manda ve himayedir. Soros'la masalarda fotoğraf çektirip boy boy fotoğraf karelerini yayınlamak manda ve himayedir. Kendisiyle yapılan telefon görüşmesini beyzbol sopasıyla yapıp, bunun basına servis edilmesine ses çıkarmamak manda ve himayedir.”

Akbaşoğlu ise “Gerçekten yarası olan gocunur. Biz kendimizden eminiz adımız gibi. Bizim, 15 Temmuz darbe ve işgal girişiminin hemen akabinde, bu emperyalist ve siyonistlerin tuzaklarını başlarına geçirerek Barış Pınarı, Fırat Kalkanı, Zeytin Dalı Harekâtlarıyla manda ve himayeyi kabul etmediğimizi, onların başlarına çuval geçirdiğimizi, Türk Bayrağı'nı dünyanın her yerinde dalgalandırdığımızı bütün dünya görüyor da bir tek CHP görmüyor” dedi.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
106
44
17
7
3
2
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın