Görüş Bildir
Haberler
Geçici Hükümeti Kurma Görevi Davutoğlu'nun

Geçici Hükümeti Kurma Görevi Davutoğlu'nun

ATKN
25.08.2015 - 11:33 Son Güncelleme: 25.08.2015 - 13:08

Beştepe'de Cumhurbaşkanı Erdoğan'la bir araya gelen Başbakan Davutoğlu Geçici Bakanlar Kurulu'nu kurmak üzere görevlendirildi. Karar Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlandı. Meclis Başkanlığı da, seçim kabinesindeki bakanlık dağılımını açıkladı. Buna göre AK Parti'ye 11, CHP'ye 5, MHP ve HDP'ye 3'er bakanlığın yanı sıra  bağımsızlara da 3 bakanlık düşecek. 

İçeriğin Devamı Aşağıda

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün TBMM Başkanı İsmet Yılmaz ile bir araya gelmiş, görüşmenin sonunda ise seçimlerin tekrarlanması kararı alınmıştı. 

Bugün de Başbakan Ahmet Davutoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından geçici hükümeti kurması için görevlendirildi.

Seçim hükümetinde partilerin dağılımı şöyle

Seçim hükümetinde partilerin dağılımı şöyle

Meclis Başkanlığı akşam saatlerinde seçim kabinesindeki bakanlık dağılımını açıkladı. Dağılıma göre yeni kabinede Başbakan dışında 11 AK Parti, 5 CHP, 3 MHP ve 3 HDP'nin yanı sıra 3 de bağımsız bulunacak.

Geçici Bakanlar Kurulu kararı Resmi Gazete'de

Bakanlar Kurulu'nun çekilmesi ve Geçici Bakanlar Kurulu'nun kurulmasına ilişkin karar, Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlandı.

Bakanlar Kurulu'nun çekilmesine dair Başbakan Ahmet Davutoğlu imzasıyla Cumhurbaşkanlığı makamına yazılan tezkerede, 62'inci hükümetin seçimlerin yenilenmesi kararı çerçevesinde Anayasa'nın 114'üncü maddesi uyarınca çekildiği belirtildi.

'Geçici Bakanlar Kurulu'nu Kurmak Üzere Konya Milletvekili ve AK Parti Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu'nun Başbakan Olarak Atanmasına Dair Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan İmzalı Tezkere'de de Davutoğlu'nun Anayasa'nın 114'üncü maddesi gereğince Geçici Bakanlar Kurulu'nu kurmak üzere Başbakan olarak atandığı ifade edildi.

'Geniş tabanlı' seçim hükümeti

'Geniş tabanlı' seçim hükümeti
İçeriğin Devamı Aşağıda

CHP ve MHP’nin seçim hükümetine bakan vermeme kararının ardından Başbakan Ahmet Davutoğlu, farklı bir formül üzerinde çalışıyor. Davutoğlu’nun, ‘geniş tabanlı’ olmasını istediği seçim hükümeti için Meclis dışındaki bazı CHP ve MHP’li isimlere bakanlık teklifi götürmeye hazırlandığı bildirildi. Davutoğlu’nun HDP’ye düşecek bakanlıklar için Celal Doğan, Mithat Sancar ve Mahmut Celadet Gaydalı’ya teklif götürebileceği de öne sürülüyor.

Yakın çevresine göre Başbakan Davutoğlu, bu amaçla CHP ve MHP’li bazı isimlere teklif götürülmesi düşüncesinde. Hürriyet'ten Turan Yılmaz'ın haberine göre aynı çevreler şu değerlendirmeyi yaptı:

'Temsil düzeyi yüksek bir hükümet oluşumuna imkân sağlayacak'

'Temsil düzeyi yüksek bir hükümet oluşumuna imkân sağlayacak'

Başbakan başından beri temsil düzeyi yüksek bir seçim hükümeti olmasını istiyor. CHP ve MHP’nin tutumları bilinmesine karşın bu partilerden bazı isimlere teklif götürülmesi düşüncesi de esasen bundan kaynaklanıyor. Bu partilerin Meclis’teki isimleri bu öneriyi geri çevirirse, Meclis dışındaki bazı isimlerine aynı teklifin götürülmesi düşünülüyor. Netleşmedi ancak kamuoyunda CHP ve MHP’ye yakın olarak bilinen siyasetçi, akademisyen, yazar ya da bürokrat olabilir bu isimler. Bu ise Başbakan’ın da arzuladığı temsil düzeyi yüksek bir hükümet oluşumuna imkân sağlayacaktır.”

7 Haziran seçimlerinde dışarıdan atanan isimlerden Adalet Bakanı Kenan İpek, İçişleri Bakanı Sebahattin Öztürk ve Ulaştırma Bakanı Feridun Bilgin ile kısa süre önce Milli Savunma Bakanlığı’na atanan Vecdi Gönül’ün seçim hükümetinde de görevlerini sürdürmelerine kesin gözüyle bakılıyor. Bu hükümete AK Parti kanadından alınacak isimler konusunda ise 12 Eylül’deki kongre sürecinin etkili olabileceği, Davutoğlu’nun parti yönetimine kaydırmayı düşündüğü isimlere kabinede yer vermeyebileceği öne sürülüyor. 

Ağır toplar yerini koruyabilir

Kulislerde Arınç’ın partiye kaydırılabileceğinden söz edilirken, Başbakan yardımcılarından yerlerini koruması beklenen isimlerle ilgili bunların hem kamuoyundaki yüksek profillerine hem de yaşanan kritik dönem nedeniyle MGK üyeliklerine dikkat çekiliyor. 

Aynı şekilde Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’in de yeni kabinede yer alabilecekleri belirtilirken, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ve Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz’ın da yerlerini korumaları bekleniyor. Kabineye girebilecek yeni isimler arasında ise eski Ulaştırma Bakanı Lütfü Elvan ile Mücahit Arslan ve Taha Özhan’ın adları öne çıkıyor. 

Kulislerde, “Başbakan, kongre sürecinde öne çıkarmak istediği bazı isimlere yeni kabinede yer verebilir. Ancak bu listeye sonuçta Cumhurbaşkanı’nın onay vereceği de unutulmamalı” sözleri dillendiriliyor. CHP ve MHP’ye düşecek yerlere ağırlıklı olarak bu bakanlıkların müsteşarlarının getirilebileceği de konuşuluyor kulislerde. Davutoğlu’nun HDP’ye düşecek bakanlıklar için Celal Doğan, Mithat Sancar ve Mahmut Celadet Gaydalı’ya teklif götürebileceği de öne sürülüyor.

HaberTürk, Hürriyet, AA ve CNN Türk

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
0
0
0
0
0
0