Erdoğan'dan Boykot Çağrısı: 'Sakın Fransız Markaları Satın Almayın'

 > 
32PAYLAŞIM

Günün ana maddesi 8 TL'yi aşarak rekor kıran dolar ve değer kaybeden Türk Lirası iken, Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı bir konuşmayla bir anda gündemin eksenini değiştirdi. Erdoğan, vatandaşlara boykot çağrısı yaparak; "Buradan milletime sesleniyorum. Sakın Fransız markaları satın almayın" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Beştepe'de Mevlid-i Nebi Haftası Açılış Programı'nda yaptığı konuşmada Fransa ile yaşanan gerilime ilişkin de konuştu ve vatandaşlara Fransız markalarını satın almama çağrısı yaptı.

Erdoğan'ın konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

  • Fransa'da Almanya'da yaşananlar tüm dünyanın gözleri önünde oluyor.

  • Avrupa ülkelerinde İslam düşmanlığının veba gibi yayıldığını görüyoruz.

  • Fransa'nın akli noktada kontrole muhtaç olan liderinin teşvikiyle bu saldırılar yapılmaya başlandı.

🎥 "Fransız markalara iltifat etmeyin, satın almayın"

  • Fransa'da nasıl 'Türk markalı ürünler almayın' deniliyorsa ben de buradan Fransız markalara iltifat etmeyin, satın almayın diyorum. 

  • Buradan Şansölye Merkel'e sesleniyorum, hani sizde din özgürlüğü vardı? Nasıl oluyorsa 100'e yakın polis camiye saldırıyor. Biz de gerçek bir din özgürlüğü var ama bunlarda yok. Siz gerçek manada Faşistsiniz siz gerçek manada Nazinin zincir halkalarısınız. 

  • Batı'da yükselen İslam karşıtlığı bugün artık kitabımıza peygamberimize topyekün bir saldırıya dönüşmüştür.

Ne olmuştu?

Fransa'da, Samuel Paty adlı bir öğretmenin, Hz. Muhammed'in tartışmalı karikatürlerini öğrencilerine göstermesinin ardından başı kesilerek öldürülmesi sonrası Fransa Cumhurbaşkanı Macron'dan İslam'a yönelik sert açıklamalar gelmişti.

Macron, İslam'ı 'Dünyanın her yerinde krizde olan bir din' diye betimleyerek Fransa'nın laik değerlerini İslamcı radikalizme karşı korumaya yönelik bir plan açıklamıştı.

Fransa'daki bazı binalara, Charlie Hebdo dergisinde yayımlanan Hz. Muhammed karikatürlerinin yansıtılması da İslam dünyasında tepki ile karşılanmıştı.

Erdoğan, geçtiğimiz günlerde Macron, için 'Zihinsel tedaviye ihtiyacı var' demişti. Fransa ise Erdoğan'ın bu sözleri üzerine Türkiye'deki büyükelçisini geri çağırmıştı. 👇

Erdoğan: 'Macron'un Zihinsel Tedaviye İhtiyacı Var, İkide Bir Erdoğan'la Uğraşıyor' - onedio.com
Erdoğan: 'Macron'un Zihinsel Tedaviye İhtiyacı Var, İkide Bir Erdoğan'la Uğraşıyor' - onedio.com

Alman polisinin camideki operasyonu da tepkilere yol açtı

Türkiye'nin tepkisine yol açan Almanya'daki olay ise Berlin'deki Türklerin yoğun olarak yaşadığı Kreuzberg ilçesinde gerçekleşmişti.

Alman polisi çarşamba günü devletin verdiği koronavirüs yardımlarının usulsüzce kullanıldığına ilişkin soruşturma kapsamında Mevlana Camisi'ne baskını düzenlemişti.

Dışişleri Bakanlığı'nın polis baskınını kınadığı açıklamasında, "Polislerin baskın bahanesiyle cami içinde botlarıyla dolaşmaları ve ibadethaneyi kirletmeleri hiçbir şekilde mazur görülemez" ifadelerine yer verilmişti.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir