Erdoğan Boykot Edeceğiz Dedi: Peki iPhone, Türkiye Pazarında Hangi Konumda?

 > -
Abone ol

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, 'Onların iPhone'u varsa öbür tarafta Samsung var, Venüs var Vestel var' açıklamasıyla gözler Türkiye’nin gündeminde. Peki Apple, Türkiye pazarında nasıl bir yere sahip?

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Boykot Çağrısı: 'Onların iPhone'u Varsa, Kendi Ülkemizde Vestel Var' - onedio.com
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Boykot Çağrısı: 'Onların iPhone'u Varsa, Kendi Ülkemizde Vestel Var' - onedio.com

Türkiye'de 10 milyona yakın kişi iPhone kullanıyor.

Habertürk gazetesinden Necdet Çalışkan haberine göre, Türkiye’de 2008 yılının sonunda satışa çıkan iPhone, dünya genelinde 1.3 milyar adet sattı. Türkiye'de ise iPhone kullananların sayısı 10 milyona yaklaştı.

iPhone, küresel akıllı telefon piyasasının yüzde 19.4'ünü elinde bulunduruyor.

Araştırma kuruluşu Statcounter’ın Temmuz 2018 verilerine göre dünya akıllı telefon pazarında iPhone'un yüzde 19.4’lük pazar payı bulunurken, en büyük rakibi Güney Koreli Samsung’un payı ise yüzde 30.7 seviyesinde.

Türkiye'deki pazar payı ise yüzde 16.5.

Temmuz 2018 itibariyle iPhone'nun Türkiye pazarındaki payı yüzde 16.5 düzeyinde. iPhone'nun küresel rakibi olan ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da işaret ettiği Samsung’un Türkiye’deki pazar payı ise yüzde 52.7’ye ulaşmış durumda.

Statcounter’ın analizine göre Türkiye’de yaklaşık 10 milyon kullanıcının elinde iPhone var.

Bloomberg HT'nin aktardığı bu veriler üzerinden Apple’ın yüzde 16.5’lik pazar payı dikkate alındığında Türkiye’de yaklaşık 10 milyon kullanıcının elinde iPhone olduğu aktarılıyor.

Türkiye’deki toplam mobil abone sayısı 79 milyon.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK) 2018 Yılı 1. Çeyrek Pazar Verileri Raporu’na göre Türkiye’deki toplam mobil abone sayısı 79 milyon.

Türkiye’deki mobil operatörlerin açıkladığı finansal ve operasyonel sonuçlara göre akıllı telefon kullanım oranı ise yüzde 70’leri aşmış durumda.

2007-2017 yılları arasında 142 milyonu aşkın cep telefonu ithal ettik.

Yılda ortalama 12 milyon cep telefonu ithal eden Türkiye, 2007-2017 yılları arasında yurtdışından toplam 142 milyonu aşkın cep telefonu ithal etti. Sözkonusu bu telefonlar için 10 yılda ödenen toplam tutar ise 24 milyarı buldu.

10 yılda ithal edilen telefonlar arasında bulunan iPhone için tahminen 7 milyar dolar ödendi.

Kullanıcı bazında Türkiye’de yüzde 16.5’luk payı olan Apple, Türk tüketicilerinin cep telefonu için toplam ödediği tutardan yüzde 29’luk payı kaptı. Bu süreçte Türk tüketicileri satın aldıkları her iPhone için devlete de yüzde 28-30 arasında vergi ödedi.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir