Görüş Bildir

etiket 'Erdoğan'a Hakaret' Yarışmasının Galibi Londra'nın Eski Belediye Başkanı

Anasayfa > Gündem

İngiltere'de yayımlanan haftalık The Spectator dergisinin yazarlarından Douglas Murray, 'Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hakaret içerikli şiir yarışmasının' galibinin eski Londra Belediye Başkanı Boris Johnson olduğunu açıkladı.

Murray, iktidardaki Muhafazakar partinin önemli isimlerinden Johnson'ın şiirine de, derginin internet sitesindeki son blog yazısında yer verdi.

The Spectator yazarı, Johnson'ın, 1000 sterlinlik para ödülünü bir hayır kurumuna bağışlayacağından da emin olduğunu söyledi.

Esasında kendisine Johnson'ınkinden 'daha iyi ve daha müstehcen' şiirler gönderildiğini belirten Murray, tercihinin nedenini ise şu sözlerle özetledi:

'Benim için, İngiliz bir siyasi liderin, İngiltere'nin Ankara'da halife olduğu varsayılan bir kişiye boyun eğmeyeceğini göstermesi harika bir şey.

'Erdoğan Türkiye'de muhaliflerini hapse atabilir. Almanya Başbakanı Merkel, ülkesinde Erdoğan'ı eleştirenleri hapse atabilir. Ancak biz İngiltere'de özgürce yatıp kalkıyoruz.

'Hiçbir yabancı otoritenin bize, neyi nasıl düşünebileceğimizi veya ifade edebileceğimizi söylemesine ihtiyacımız yok.

'Ve yine hiçbir yargıcın (özellikle de bir Alman yargıcın) neyi eğlenceli bulabilceğimiz yolunda bize talimat vermesine de ihtiyacımız yok.'

Yarışmanın amacı; Böhmermann'ın yargılanmasına izin veren Merkel'i protesto etmek

Yarışmanın amacı; Böhmermann'ın yargılanmasına izin veren Merkel'i protesto etmek

Jan Böhmermann 

Douglas Murray şiir yarışmasını, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı ve komedyen Jan Böhmermann hakkında soruşturma açılmasına izin veren Almanya Başbakanı Angela Merkel'i protesto etmek için açmıştı.

Jan Böhmermann 31 Mart'ta Almanya devlet televizyon kanalı ZDF'de yayımlanan programında, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hakaretler içeren bir şiire yer vermişti.

Böhmermann, Alman Ceza Yasası'nın 103. maddesi uyarınca‚ yabancı devlet adamına ya da organına hakaret suçundan yargılanabilir.

Bu madde üç yıla kadar hapis cezası öngörüyor. Hakaret iftira amaçlıysa, ceza beş yıla kadar çıkıyor.

Johnson AB karşıtı

Johnson AB karşıtı

Murray daha önce yarışmanın galibininin, İngiltere'de ülkenin Avrupa Birliği üyeliği için referandum yapılacak olan 23 Haziran tarihi öncesi açıklanacağını duyurmuştu.

İktidardaki Muhazafakar Parti'nin önde gelen isimlerinden olan ve kabinede de görev yapan Boris Johnson, 'Hayır' cephesinin lideri konumunda.

Geçmişte Spectator dergisinin editörlüğünü de yapan Johnson, linç edilerek öldürülen Osmanlı İmparatorluğu'nun son Dahiliye Nazırı (İçişleri Bakanı) Ali Kemal'in öz torunu Stanley Johnson'ın oğlu.

Douglas Murray de önceki ayki bir yazısında İngiltere Başbakanı David Cameron'ı, Türkiye'nin AB üyeliğine verdiği destek nedeniyle eleştirmişti.

BBC Türkçe

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
340
244
120
88
60
14
4
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Dex Dex

Yine gelmiş bizim '' Ne kadr Tayyp'i sevmesmde sonuçta ülkmin başında '' tayfası . Oldu canım , adam bu benim çiftçim demesin derdini anlatmaya gelen adamın ... Devamını Gör

Dex Dex

Biz buradan yarışmaya katılamıyoruz ama kazanan arkadaşı tebrik etmedende geçmek olmaz . Çok çalış seneye daha iyi hazırlan :)

ayar abi

Boris Johnson, Kurtuluş Savaşı'na karşı yazılarıyla tanınan, Milli Mücadele sonunda tutuklanan ve İzmit'te linç edilen gazeteci Ali Kemal'in torununun çocuğu... Devamını Gör

TİRYAKİ

kaynak pls..

liberation

Her ne kadar Erdoğan'ın çoğu politikasını desteklemesem de bu yapılanı asla kabul etmem! TÜRKİYE CUMHURİYETİ devletinin makamlarından birine sahip olan kişiy... Devamını Gör

liberation

Birilerinin ülke gerçeklerini yüzümüze vurmasına gerek yok zaten farkındayız :) Benim bahsettiğim olay da zaten bu :) Biz Avrupa'nın iç işlerine karışınca dü... Devamını Gör