Görüş Bildir
Haberler
Erbakan’ın Kurduğu Pancar Motor Fabrikasının Arazisi Satılıyor

Erbakan’ın Kurduğu Pancar Motor Fabrikasının Arazisi Satılıyor

ATKN
03.04.2015 - 12:57
İçeriğin Devamı Aşağıda

Merhum Başbakan Prof. Dr. Necmettin Erbakan tarafından kurulan Pancar Motor’un üzerinde bulunduğu arazi 225 milyon liraya satışa konuldu. 44 dönümlük arazinin konut veya ticaret alanı olarak kullanılması planlanıyor. Arazi için nihai pazarlık görüşmeleri 6 Nisan'da yapılacak.

Türkiye’nim ilk dizel motor fabrikası olarak temeli atılan Pancar Motor’un temeli 1956’da Erbakan tarafından atıldı. Ancak fabrika 4 yıl kadar önce kapandı. Fabrikanın üzerine kurulu olduğu arazinin sahibi ise Kayseri Şeker ve Konya Şeker Fabrikaları. Hissenin 3’te ikisi Kayseri Şeker’e kalan kısım ise Konya Şeker’e ait. İstanbul Bayrampaşa’da bulunan fabrika arazi için 225 milyon TL muhammen bedel belirlendi.

İhale sürecini Kayseri Şeker Fabrikası A.Ş. yönetiyor. Arsa için daha önce yapılan ihalede 25 Mart son teklif tarihi olarak açıklanmıştı. Ancak gelen teklif sayısı, 3’ün altında kalınca ihale, şartname gereği, iptal edildi.

PAZARLIK 225 MİLYON LİRADAN BAŞLAYACAK

Hürriyet'ten Dinçer Gökçe'nin haberine göre yeni ihale süreci için ise takvim belirlendi. Edinilen bilgiye göre ihaleye katılmak isteyenlerin bugün saat 17.00’ye kadar teminat bedelini yatırmaları gerekiyor. Teklif vermek isteyen kişi veya firmaların, muhammen bedelin yüzde 3’ü olan 6 milyon 750 bin TL’yi Kayseri Şeker Fabrikası’nın banka hesabına yatırması gerekiyor. Nihai pazarlık görüşmeleri ise 6 Nisan günü yapılacak. Arazi için ödenecek bedelin, yapılacak pazarlıklar ile 225 milyon TL’nin üzerine çıkması bekleniyor.

Kayseri Şeker Fabrikası’ndan bir yetkili son ihale sürecinde, ‘teklif sayısı’ şartının kaldırıldığını kaydetti. Aynı kaynak, daha önce yapılan ancak iptal edilen ihaleye katılan firmalardan birinin Türkiye’nin önde gelen konut şirketlerinden biri olduğunu kaydetti.

İLK KRİZİ 2001’DE YAŞADI

Fabrikanın adı 1964 yılında sermayedarların değişmesi ile Pancar Motor oldu. Ancak fabrika için ilk zorlu süreç 2001 Krizi sonrası başladı. İlk krizi atlatan Pancar Motor asıl krizi 2009 sonrası yaşadı. Ürünlerinin yüzde 80'ini tarım, yüzde 20'sini küçük balıkçı tekneleri pazarına satan Pancar Motor özellikle Çin'in çok ucuz ürünlerle Türkiye pazarına girmesinden sonra zor günler yaşamaya başladı.

Şirket çok dayanıklı ürünleri olmasına rağmen rakiplerine göre pahalı kaldığı için rekabet edemez hale gelirken, maaş, prim borcu ve kendi arazisinin kirasını ödeyemeyecek duruma düştü. Özellikle Anadolu'da çok büyük bir marka bilinirliği ve sadakati olan Pancar Motor'un toplam borcu ise 7 milyon TL civarında. Pancar Motor'da geçen süreç içinde toplamda 600 bin motor üretildiği açıklanmıştı.

Fabrikadaki teçhizatlar birer birer satıldı. (Foto: Yalçın Arsan-Pancar Motor eski genel müdürü)

Fabrikanın kapanması sonrası, eski çalışanlardan biri makinelerin bir bölümünü satın aldı ve Çerkezköy'de küçük ölçekli de olsa üretimi sürdürüyor. Anılan yerde, Pancar Motor'da daha önce çalışan işçilerin yer aldığı öğrenildi.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2
1
1
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın