Görüş Bildir
Haberler
Enflasyondan Kaçış: Türkler Ortadoğu'da Lider Oldu!

Enflasyondan Kaçış: Türkler Ortadoğu'da Lider Oldu!

FT, Türkiye’de kripto paralara artan ilgiyi mercek altına aldı. Yüksek enflasyon, belirsizlik ve Türk Lirası’ndaki oynaklık nedeniyle yurttaşların kripto varlıklara yöneldiği aktarıldı.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Türkler enflasyondan kriptoya kaçıyor

Türkler enflasyondan kriptoya kaçıyor

Financial Times, Türkiye vatandaşlarının yüksek enflasyon ve TL’deki oynaklık nedeniyle kriptolara akın ettiğini söyledi.

Geçen ay yabancı yatırımcılarla konuşan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu’nun, kripto varlıklarına akan para miktarından “rahatsız” olduğu yönündeki söylemini aktaran FT, küresel düzenleyicilerin kripto para birimlerini değişken ve spekülatif olarak gördüğünü ve kara para aklama ve terör finansmanı gibi yasa dışı faaliyetler hakkında endişeleri olduğunu hatırlattı.

Türkiye en yüksek işlem hacmine sahip

Türkiye en yüksek işlem hacmine sahip

FT’de yayınlanan makalede, Bitcoin’in popülaritesinin oynaklığı yüksek para birimlerine ve yüksek enflasyona sahip ülkelerde arttığı belirtti.

FT’nin Chainalysis’den aktardığı bir kripto raporuna göre, Türkiye Ortadoğu’da en yüksek kripto işlem hacmine sahip ülke oldu. Türkiye’de kripto para piyasasında hacimlerin 2021’de önceki yıla göre yüzde 1500 arttığı kaydedildi.

CryptoCompare verilerine göre ise, Türkiye’de yapılan Bitcoin işlemlerinde son bir yılda yüzde 900’lük artış olduğu bildirildi.

Türkiye’de kripto kullanımı artar mı?

Türkiye’de kripto kullanımı artar mı?

Raporda, “Araştırma, Ortadoğu’daki birçok kişinin tasarruflarını devalüasyona karşı korumak için kripto para birimine döndüğünü gösteriyor. Bu Afrika ve Latin Amerika gibi diğer gelişmekte olan pazarlarda da gördüğümüz bir eğilim” ifadeleri kullanıldı.

Raporda Türkiye vatandaşlarının stablecoin olarak da bilinen Tether gibi itibari paralara endeksli sabit coinlere de yöneldiğini belirtti. Kripto para analiz firması Eliptic’ten gelen verilere göre, TL ile yapılan Tether işlemlerinde 2021’in son altı ayında yüzde 360 ​​artış olduğu aktarıldı.

CryptoCompare yöneticisi Alissa Ostrove, “İleride enflasyonu çevreleyen belirsizlik nedeniyle Türkiye’de kripto kullanımının artmasını bekliyoruz” dedi

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
1
1
1
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın