Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dünya Savaş Tarihine Adını Kazımış 7 Yetenekli General

37PAYLAŞIM

Kanla dolu dünya tarihinde pek çok savaşlar yapıldı ve bunları yöneten komutanlardan bazıları hak etmedikleri şöhrete kavuştu, bazıları ise arka planda kaldı, fakat tarihin akışını değiştirdi. İşte bu yazıda tarihin akışını değiştiren, lakin ülkemizde pek bilinmeyen birkaç general yer almaktadır.

Tran Hung Dao

1228/1300 yılları arasında yaşamış efsanevi Vietnamlı general. Gerilla savaşı aslında Vietnam'da çok daha önceden kalma bir gelenekti ve Tran Hung Dao'da bunun başarılı bir temsilcisi idi. Kubilay Han zamanında gücünün doruğuna varan Moğolların yapmış olduğu üç tane seferi başarıyla savuşturmuş olan generalin favori taktiklerinden birisi de nehir yataklarının diplerine bambudan yapılmış mızraklar saplatıp teknelerde hasar oluşturarak onların batmasını sağlamaktı.

Jan Zizka

Jan Hus'un devrin Bohemya'sında çıkarmış olduğu Hussite ayaklanmasına önderlik eden tek gözlü generaldir. 1360-1424 arasında yaşamış olan general savaş alanında barutu kullanan ilk generaldir, piştol sözcüğü de Çekçe pistala'dan gelmektedir. Generalin vasiyeti de ilginçtir, öldükten sonra derisinden bir davul yapılmasını emretmiştir; zira ona göre davulun çıkaracağı ses düşmanı korkutacaktır.

John Churchill

Marlborough'un ilk dükü olduğu için 1st Duke of Marlborough olarak da geçen Churcill, İspanya Veraset Savaşları'nda Osmanlı İmparatorluğu'na bela olan Prinz Eugen von Savoyen ile iyi bir ikili oluşturmuş ve savaşı Birleşik Krallık ve Kutsal Roma İmparatorluğu'na getiren Bleinheim Savaşı'nı kazanmıştır, ki bu savaş modern anlamdaki ilk savaşlardan birisidir.

Georg von Frundsberg

"Sen ki Fransa vilayeti kralı Fransuva'sın." Evet bildiğimiz üzere Fransuva Almanlara esir düşmüştür ve tahmininiz doğru, bingo. Georg von Frundsberg isimli general I.Fransuva'yı Pavia Savaşı'nda esir almıştır, hatta Almanlar şarkısını bile yapmıştır. Generalin mottoso ise Viel Feind', viel Ehr' idi; yani ne kadar çok düşman o kadar çok şeref.

Gaius Marius

Yedi defa konsül seçilen generalin önemi savaş alanında değil topraksız vatandaşların askere alınması, Roma lejyonlarını yeniden düzenlemesi gibi pek çok alanda yapmış olduğu reformlardadır. Yapmış olduğu reformlar nedeniyle Roma'nın üçüncü kurucusu olarak da adlandırılır.

Raimondo Montecuccoli

"Savaşmak için üç şeye ihtiyacınız vardır, 1.para, 2.para, 3.para" sözünü Napolyon'dan daha önce söylemiş olan İtalyan general. Osmanlılara karşı St.Gotthard Muhaberesi'ni de kazanan general anılarını yazması ile devrin savaş tarihinde de rol oynamıştır.

Stanislaw Koniecpolski

Osmanlılar ile Lehistan-Litvanya Birliği arasındaki ilk dönem savaşların sonuçsuz kalma nedeni, Tatarların korkulu düşmanı, Kozak İsyanları'nı bastıran general Koniecpolski devrin Avrupa'da en organize ve modern usüllerde savaşan, gelmiş geçmiş en yetenekli generallerden birisi olarak gösterilen  Gustavus Adolphos'un İsveç'ini de durdurması ile üne kavuşmuştur.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ulas-ozdemir

nerede Atatürk,Mete Han,Alparslan,Kanuni Sultan Süleyman?

Görüş Bildir