En Son Borsanın %10'unu Satın Alan Katarlıların Türkiye'ye Yaptığı Yatırımlar

2.7bPAYLAŞIM

Katar Türkiye'den en çok hisse, şirket, mülk satın alan ülke olmasıyla dikkat çekiyor. Katar Emiri ve hükümetin iyi ilişkileri de yıllardır gündemde. 2003'ten önce ülkemizle ilişiği bulunmazken özellikle son yıllarda her yerde gördüğümüz Katarlılar ve Katarlı yatırım gruplarının neler yaptıklarını derledik.

Borsa İstanbul ortaklığı büyük tepki çekmişti. Bakalım Katarlılar başka nerelere yatırım yapmış.

Katar'ın Borsa İstanbul'a Ortak Olmasına Tepkiler: 'Oldu Olacak Türkiye'nin Tapusunu da Katar'ın Üstüne Yapın' - onedio.com
Katar'ın Borsa İstanbul'a Ortak Olmasına Tepkiler: 'Oldu Olacak Türkiye'nin Tapusunu da Katar'ın Üstüne Yapın' - onedio.com

1. Alternatif Bank

Kısaca A Bank ismiyle tanınan banka Katar Commercial Bank tarafından 2016 yılında satın alındı.

2. QNB Finansbank

Öncesinde National Bank of Greece’in sahip olduğu büyük hisseyi 2.75 milyar Euro'ya satın alan Katar Ulusal Bankası bu alımın ardından bankanın isminin önüne baş harflerini oluşturduğu QNB'yi ekledi.

3. Banvit

Yarım asrı deviren kümes hayvancılığı devi Banvit'in ise %80'i Brasil Foods isimli Brezilyalı bir yatırım grubuna satıldı. Ardından bu yatırım grubu Qatar Investment Authority iştiraki olan Qatar Holding'e ortak oldu.

4. Digiturk

Daha önce TMSF'nin elinde olan Digiturk Katarlı BeIN Medya tarafından yaklaşık 1.2 milyar dolara satıldı.

5. BMC

Sakarya'daki Tankpalet fabrikasıyla medyada uzun süre yer alan İzmir çıkışlı otomotiv devi BMC'nin de yarısı Katar Silahlı Kuvvetleri Endüstri Komitesi'ne ait.

6. ERGO Portföy

Dünyanın en büyük İslami finans kuruluşlarından biri olan Katarlı Qinvest, 2016 yılında ERGO Portföy'ü satın aldı. Satın almanın ardından ismi Qinvest Portföy olarak değiştirildi.

7. Kanal İstanbul

Katar Emiri’nin annesi Şeyha Moza'nın Kanal İstanbul güzergahından 44 dönüm araziye sahip olmasının ortaya çıkması da yine projenin en büyük soru işaretlerinden biri.

8. Altın Boynuz Projesi

İstanbul Haliç Altın Boynuz Projesi'nde yer alacak yat alanları, oteller gibi pek çok yapının yapımının ihalesini Katarlılar kazandı.

9. Türk Telekom

Özelleştirmesinden beri haberlerin konusu olan Türk Telekom'un %55'i 2005 yılında Oger Telecom isimli şirkete satılmıştı. Ardından 2007 yılında şirketin tamamını satın alan Oger Telecom geri kalan payın taksitlerini ödeyemeyince mülk satışı gibi yöntemlere başvurdu. 2016 yılında kredi borçlarını da yapılandırmaya rağmen ödeyemeyen Oger'in zarara soktuğu Telekom'un hisseleri Türk bankalarına devredildi.

10. Ankas

İnşaat, alt yapı ve mühendislik gibi alanlarda faaliyet gösteren Ankara merkezli Ankas, Katarlı HBK (Hamad Bin Khalid) tarafından Nisan 2017’de devralındı.

11. Oteller

Katar Şeyhi, Marmaris'te bulunan Munamar ve Kontes Otellerini satın aldı.

12. Erbilgin Yalısı

Türkiye'nin en kıymetli konutlarından biri olan Boğaz'daki Erbilgin Yalısı da 2015 yılında Katarlılara satılmıştı.

13. Trabzon

Yine Katar Emiri'nin Trabzon'da çok sayıda mülk aldığı söylentiler arasında.

14. Antalya Limanı

Global Ports Holding, Antalya Limanı'nın işletme hakkını 140 milyon dolar karşılığında Katarlı QTerminals WLL'ye satmak için anlaştığını açıkladı.

15. İstinyePark

Doğuş Holding İstanbul'un en prestijli AVM'lerinden İstinyePark'ın %42'lik hissesini Katarlı bir yatırım grubuna devretmeyi planlıyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
papichulopapichulo

Hayatima renk katar moruq

the-wizard

bi kulak arkası kaldı satılmadık aq

Gizli Kullanıcı

Yabancı yatırımcı gelsin diyenler arap olunca yabancı olmuyor mu? emperyal devletlerin bunları sömürdüğü yeter accuk bizde faydalanalım

develop-er

Taam da tapulu mal da verilmezki kardeşim elin adamına.. kirala diycem ama araplar pis bir toplum şimdi onlar kullandıktan sonra sen kalanı kullanabilirmisin yada kullanabilmek için neler yapman gerekir bilemem.. Ben mi ? Arap a bitimi vermem..

papichulopapichulo

tapulu mali moruk istedigini yapar. Birisi sana gelip moruk tapulu molunu verme derse sanane aq diyerek siktiri cekersin.

okisi

bi ara çok arap kaynıyordu o dönemde demekki ne varsa aldılar hemi lan ben bi daire alamadım daha kendime adamlar türkiyeyi karış karış satın almış aq

limonlugazoz

bir sezai var kardeş payındaki gibi ısrarla sat gitsin kararları veren.

Görüş Bildir