En Büyük Tutkusu Gezmek Olanlar! Çok Seyahat Etmek İstemenizin Sebebi: Wanderlust Geni

-

Hepimiz hayatımızın bir döneminde çantamızı sırtımıza alıp tüm dünyayı gezmenin hayalini kurmuşuzdur. Fakat iş hayatı, eğitim, maddiyat gibi birçok sebeple bu yalnızca bir fikir olarak kalır.

Bazıları ise tüm bu engellerin önüne geçerek hayatını seyahat etmek üzerine kurar. Bu durumun aslında bilimsel bir sebebi varmış.

Not: Ülkeler ve seyahat ile ilgiliyseniz buraya tıklayabilirsiniz 😊

Kaynak: http://zeynepcansoylu.com/cok-gezmenin-n...

Çevrenizde sürekli yıllık izinlerini ve resmi tatilleri hesaplayan, ülkelerin vize uygulamalarını devamlı olarak takip eden, nereden ve ne zaman indirimli bilet bulabileceğini bilen birileri var mı?

Ya da o kişi siz misiniz? Bilim bu durumun sebebini açıkladı. ‘DRD47R Geni’

DRD47R; Wanderlust, yani Yolculuk Tutkusu Geni olarak biliniyor.

Dünya nüfusun yaklaşık %20’si bu geni taşıyor!

Bu gene sahip bireylerin, toplumun geri kalanına göre daha gezgin, meraklı oldukları ve yerinde duramadıkları saptanmış.

Bu gen kodu ”DRD4” kodlu genin bir uzantısıymış.

DRD4 geni ise mutluluk veren dopamin seviyelerini düzenleyen bir gen. Aynı zamanda heyecanlı, yeni ve risk almayı içeren durumlarla ilişkilendiriliyor DRD4.

DRD4-7R geni taşımak ile uzun yaşam arasındaki bağlantı kanıtlanmış!

Meraklı ve gezgin Wanderlustlar; keşfetme isteği ve hayat enerjisi ile dolu oldukları için daha mutlu, fiziksel olarak daha aktif ve sağlıklı bir ömür sürüyorlar ve daha uzun yaşıyorlarmış.

Bilim insanları henüz kanıtlayamamakla birlikte avcı – toplayıcı atalarımızın da taşıdıkları “wanderlust geni” sayesinde gezdiklerini düşünüyorlar.

DRD4 geni sahiplerinin daha fazla risk aldığı ve liberalizm ve bağımlılıklara daha yatkın olduğu da saptanmış.

Bilim insanlarının yeni hedefi sırt çantası ile dünyayı gezen gezginlerden bir grubun genlerini inceleyip DRD4-7R geni sahipliklerine bakmak.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
midnight_blue

Gen men değil,ya para-zaman bol ya da sorumluluk yok hayatında.. birbaşına gez toz olayı maceradan maceraya atıl filan falan..Bunun C şıkkı yoktur zorlamayın fazla komik oluyor:)

novavetus

Tam tersine gerçekten gezmek isteyen kişiyi engelleyecek sağlık dışında pek bir olgu yoktur. Diğerleri tamamen bunları yapamayışın baheneleridir. Pek çok insan parası olmasada bir yolunu buluyor veya zamanı yoksa zaman ayırıyor. Sorumluluk herkesin sahip olduğu bir şey, dünyada sorumlu olmayan insan sayısı pek azdır. Herkes bir şeylerden muhakkak ki sorumludur, bu bir bahane olarak bile düşünülemez. İş, aile, hayat yaşantısı insanın yıllar içerisinde kendisinin yaptığı seçimler ve aldığı kararlar ile ilgilidir. Kısacası kendi kendini yıllar içerisinde köşeye sıkıştırıp sonra benim param yok, zamanım yok veya bakmam gereken insanlar var demek aslında zaman içerisinde hiçbir şeyi zamanlı yapmadım o yüzden para kazanmak için bütün zamanımı harcıyorum kazandıklarımda kendime yetiyor zaten üstünede evlendim çocuk sahibi oldum nasıl geziyim demektir. Bunu yapan da zaten insanın kendisidir. Elbette bütün bunlar için vizyon gerekmekte ya da haberdeki gibi bir gen !

midnight_blue

ben şikayetçiyim demedim ki?sadece bu hayatı seçenlerin temel özelliklerini sıraladım,vizyonu geniş hayatınla bir başına mutluluklar sana..

novavetus

Ben de sizin şikayetçi olduğunuzu söylemedim bu tarz düşüncelerin muhtemel sebeplerini söyledim ve sizin bahsettiğiniz gibi insanların bu özelliklerinin olmadığını aslında herkes gibi bu olgulara sahip olduklarını söyledim. Yani bu "temel özelliklerin" aslında var olmadığını. Belki sizin kast ettiğiniz aylar boyunca gezen insanlar, benim aktarmaya çalıştığım ise fırsatını buldukça gezen kişiler yani bir seferde bütün dünyayı dolaşaktan ziyade ömür boyunca yavaş yavaş farklı yerleri gezmek, görmek ve tanımak şeklinde bir yol izleyenler. Ayrıca vizyondan kast ettiğim çok zengin olmasına ve gidip gezebilecek olmasına rağmen yaşadığı şehirden pek çıkmayan veya yeniliklere açık olmayan kişiler içindir.

midnight_blue

Aynen, benim kastedtiğim aylar boyunca çıkıp macera turu yapanlardı,işim gereği veya tatillerimde de fırsat buldukça yurtdışına çıkıyorum evet,ve son yazdığın cümleye de katılıyorum.mutabıkız bence.

merve-mutluay

İçerik okunup linki hemen sevgiliye gönderilir. Aşkım bak benim genlerim böyle ondan hep.

kamurr

bende de fakirliq geni var

Başlıklar

Bilimgezgin
Görüş Bildir