Emniyet Paylaştı: İşte Saldırganın Yeni Görüntüleri

 > 
859PAYLAŞIM

İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, İstanbul Ortaköy'de bulunan gece kulübü Reina'ya saldırıyı düzenleyen faile ait fotoğrafları basın mensuplarıyla paylaştı. Saldırganın kimliğini tespit etmek için çalışmalar ise sürerken şu ana kadar 12 kişi gözaltına alındı. Öte yandan saldırgana benzeyen birinin Yalova’da görüldüğü yönündeki ihbar üzerine arama başlatıldı.

Teröristin MOBESE'ye yansıyan bu görüntüsüne ulaşılmıştı.

İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, kaçan teröristin güvenlik kameraları görüntülerinden elde ettiği bir fotoğrafı basın mensuplarıyla paylaşmıştı.

 Görüntü net olmamasına karşın saldırgana ait tek fotoğraftı.

Polis, saldırgana ait olan ve gece kulübüne ait güvenlik kameraları görüntülerinden elde ettiği iki fotoğrafı daha paylaştı

İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, izledikleri güvenlik kamera görüntülerinden saldırganın başka görüntülerine ulaştı.

Üzerinde koyu renkli mont bulunan kişi çekik gözleri, geniş elmacık kemikli yüzüyle dikkati çekiyor.

İstanbul'da 39 Kişinin Can Verdiği Terör Saldırısını IŞİD Üstlendi - onedio.com
İstanbul'da 39 Kişinin Can Verdiği Terör Saldırısını IŞİD Üstlendi - onedio.com

Yalova ve Bursa'da polis alarma geçti

Yalova’da, teröriste benzeyen bir kişinin İstanbul'dan gelen deniz otobüsünden yaya olarak indikten sonra otostop yaparak Bursa plakalı bir otomobile bindiği ihbarı yapıldı. 

Bunun üzerine polis alarma geçerken telsizden yapılan anonslarla plakası bildirilen aracın durdurularak inceleme yapılması istendi. 

Ekipler söz konusu aracın bulunması için arama başlattı.

Akşam saatlerinde saldırganın iki yeni fotoğrafı paylaşıldı

Fotoğraflar teröristin kendi görüntülerini kaydettiği bir videodan alındı. Videonun nerede ve ne zaman çekildiği henüz bilinmiyor.

Sosyal medya hesaplarına yakın takip

Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Bakanlar Kurulu sonrası yaptığı açıklamada saldırının niteliği açısından önceki terör eylemlerinden farklı olduğunu belirtti ve "Halkımız arasında ayrılık yaratmak için yapılmış bir saldırıdır. Saldırının ne eğlence merkezi ne de ibadethanede yapılmış olması fark etmez. Hayat şartlarına saldırı üzerinde milletimizi bölemezler, buna izin vermeyeceğiz." dedi.

"Parmak izi ve eşkaline ulaşıldı"

Kurtulmuş, saldırganın eşkal ve parmak izi gibi bilgilere ulaşıldığını da söyledi.

Sosyal medya paylaşımları: "Bütün yayınlar takip edilecek"

Kurtulmuş, saldırı sonrası yapılan sosyal medya paylaşımlarına ilişkin olarak ise "Provakatif olarak kullanılan tüm sosyal medya hesaplarını kontrol ediyoruz. Milleti bölmelerine, düşmanlık tohumları ekmelerine izin vermeyeceğiz. Bundan alınanlar olursa da alınmaya devam etsin" dedi ve "Bütün yayınlar takip edilecek" diye ekledi.

Beşiktaş, Kayseri ve Reina saldırıları sonrası 347 sosyal medya hesabı hakkında soruşturma başlatıldığını açıklayan hükümet sözcüsü, 92 kişi hakkında da işlem yapıldığını söyledi.

Saldırgan kapının önünde bekleyen polis ve özel güvenlik görevlilerini vurduktan sonra içeri girerek, yılbaşı kutlamalarına katılanlara rastgele ateş açmıştı.

Saldırgan daha sonra kıyafetini değiştirerek, kalabalığın arasına karışıp kaçmıştı.

39 kişi hayatını kaybetmiş, 60'tan fazla kişi de yaralanmıştı.

2017'ye Terörle Başladık! Ortaköy'deki Gece Kulübünde Terör Saldırısı: 39 Can Kaybı - onedio.com
2017'ye Terörle Başladık! Ortaköy'deki Gece Kulübünde Terör Saldırısı: 39 Can Kaybı - onedio.com

12 şüpheli gözaltında

İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü (TEM) ekipleri yaptıkları çalışmalarda yılbaşı gecesi gerçekleşen terör saldırısıyla ilgili olabileceğini değerlendirdiği 12 kişiyi gözaltına aldı.

Daha önce 'Reina saldırganı' diye sosyal medyada fotoğrafı paylaşılan Kazakistan uyruklu bir kişi şikayetçi oldu

Çeşitli haber sitelerinde, Reina'daki saldırıyı düzenleyen teröriste ait olduğu iddia edilen fotoğraflar yayınlanmış, ancak söz konusu fotoğraflardaki kişinin Kazakistan vatandaşı olduğu ortaya çıkmıştı.

Ramazan İşan, kendisinin saldırıyla bağlantısı olmadığını açıklayıp polise giderek fotoğrafını paylaşanlar hakkında şikâyetçi olmuştu.

İşan, 'asılsız haberlere itibar etmeyin' demişti.

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir