Görüş Bildir
Haberler
Emekli Maaşı Zammı Belli Oldu mu, Ne Kadar Olacak? 2022 Emekli Maaşı Kaç TL Olacak?

Emekli Maaşı Zammı Belli Oldu mu, Ne Kadar Olacak? 2022 Emekli Maaşı Kaç TL Olacak?

Türkiye’de milyonlarca emekli yeni yılda maaşlarına yapılacak zammı bekliyor. Asgari ücrete yapılan zam sonrası, emeklilerde de maaş ciddi bir zam beklentisi olmuş durumda. Son günlerde artan market fiyatları sebebiyle zor günler geçiren emekliler, maaşların yapılacak zamla birlikte biraz olsun rahatlamak istiyor. Peki, emekli maaş zammı belli oldu, ne kadar olacak? 2022 emekli maaşı ne kadar olacak? İşte emekli maaşı zammı ile ilgili tüm detaylar…

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Memur ve emekli maaşı zammı son dakika gelişmeleri merak konusu. 2022 yılında yeni asgari ücret en az 4253 TL oldu. Asgari ücrete zam gelmesinden sonra memur maaşı zammı ve emekli maaşı zammı araştırılmaya başlandı. Peki memur zammı ne kadar olacak, en düşük kaç TL? Emekli zammı ne kadar olacak?

Emeklilere Yüzde 5+7 Zam

Emeklilere Yüzde 5+7 Zam

Memurlar daha önce yapılan toplu sözleşme gereğince 2022 yılı için yüzde 5+7 ve enflasyon farkı alacaklar. Ancak son dönemdeki gelişmelerden sonra memur sendikaları Çalışma Bakanı Vedat Bilgin ile görüşerek ek bir protokol yapılmasını ve toplu sözleşme üzerinde bir zam daha verilmesini talep etmişti.

2022 Emekli Zammı Ne Kadar Olacak?

2022 Emekli Zammı Ne Kadar Olacak?

Tahminlere göre enflasyon farkı ile yıl sonu zam oranı yüzde 16'yı bulacak. Yüzde 25 civarında bir enflasyon gerçekleşirse bunun üzerine 9 puanlık tamamlama yapılabilecek.

1 - Öncelikle toplu sözleşme zammının üzerinde oluşan enflasyon farkının ödenmesi. Yani bu yıl için ilk 6 ayda yüzde 5 artı enflasyon farkı ödendikten sonra gerçekleşen enflasyona tamamlamak şeklinde bir artış yapılacak.

2- Bir diğer formüle göre ise seyyanen artış yapılarak bir sosyal destek sağlanması yönünde. Bu ödemenin de yine enflasyon ve asgari ücret ile uyumlu olması bekleniyor.

3 - Son günlerde ortaya çıkan üçüncü bir formül ise 2022 yılının temmuz ayında yapılacak olan yüzde 7'lik zammın da öne alınıp bunun üzerine iyileşme yapılması. Bu durumda ocak zammı yüzde 12 artı enflasyon farkı şeklinde gerçekleşebilecek.

2022 Emekli Maaşı Ne Kadar Olacak?

2022 Emekli Maaşı Ne Kadar Olacak?
Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2
2
0
0
0
0
0
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın