Elon Musk Türkiye'yi 'Sevdi': Tesla'dan 3. Havalimanına Enerji Depolama Tesisi Teklifi

 > 
217PAYLAŞIM

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın davetlisi olarak Türkiye'ye gelen ve sosyal medya paylaşımları ile Türkiye'nin gündeminden düşmeyen Elon Musk'ın CEO'su olduğu Tesla, 3. havalimanı için enerji depolama tesisi projesi sundu.  

Türkiye İçin Elon Musk Vakti: Cumhurbaşkanı Erdoğan, Teknoloji Dehasıyla Bir Araya Geldi - onedio.com
Türkiye İçin Elon Musk Vakti: Cumhurbaşkanı Erdoğan, Teknoloji Dehasıyla Bir Araya Geldi - onedio.com

Yeni havalimanında Tesla'nın ürettiği Powerwall kullanılacak.

Dünya gazetesinin haberine göre Tesla'nın İş Geliştirmeden Sorumlu Başkan Yardımcısı Diarmuid O'Connel tarafından İGA Havalimanı İşletmesi İcra Kurulu Üyesi Mehmet Kalyoncu'ya yeni havalimanının enerji ihtiyaçlarının karşılanması için elektrik depolama ünitesi teklifi yapıldı. Teklife göre 3. havalimanında Tesla'nın ürettiği Powerwall kullanılacak.

Teklif, Tesla'nın genel merkezinde yapıldı.

İstanbul Yeni Havalimanı (İYH), iklim değişikliği konusunda dünyanın en önemli etkinlikleri arasında yer alan Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Taraflar Konferansı’na katıldı. 

Almanya'nın Bonn şehrinde düzenlenen konferansın ardından açıklamalarda bulunan Mehmet Kalyoncu, Hassan Kalyoncu Üniversitesi Kuluçka Merkezi ile Tesla'nın merkezini ziyaret ettiklerini, teklifi ise orada aldıklarını belirtti.

'Yerli batarya teknolojisi gündeme alınmalı.'

Her şeyin yerli olduğu havalimanında batarya teknolojisinin de yerli olması gerektiğini belirten Kalyoncu, 'Yerli batarya teknolojisi de gündeme alınmalı. Bu konuda aksiyon alınması faydalı olacaktır. Biz de TESLA’dan gelen bu teklifi değerlendireceğiz' dedi.

İGA, Tesla'nın teklifini değerlendirecek.

Tesla'nın yapmış olduğu teklifi İGA'nın değerlendireceğini söyleyen Kalyoncu, havalimanı hakkında da bilgiler verdi. Havalimanında buggy yerine sürücüsüz araçların kullanacağını söyleyen Kalyoncu havalimanında yer olacak tüm ticari işletmelerin yeşil kuruluş sertifikasına sahip olacağını belirtti.

'Bir gece ansızın inebiliriz.'

Havalimanının yüzde 70'inin tamamlandığını söyleyen Kalyoncu, açılışın 29 Ekim 2018'de yapılacağını söyledi. Kalyoncu Gayrettepe yeni havalimanı metro hattının açılaşa yetişemeyeceğini ancak D-20 karayolu bağlantısının yıl sonunda tamamlanarak ilk etapta ihtiyacı karşılayacağını belirtti. 

Gazetecilerin açılışın Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın doğum gününe yetişip yetişmeyeceği sorusuna ise 'Bizim pilotlara sordum, inebileceklerini söylediler. Pistlerimiz hazır. Cumhurbaşkanımızın tabiriyle bir gece ansızın inebiliriz' yanıtını verdi.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir