Ellerimiz Kontrolcü ile Oyun Oynamak İçin Evrimleşseler Nasıl Görünürlerdi?

4PAYLAŞIM

Oyun oynamak için kullandığımız araçlar her geçen gün daha da değişip gelişirken biz oyuncuların bunlara uyum sağlayarak evrimleşmesi durumunda ellerimizin nasıl görüneceğini hiç düşünmüş müydünüz? Düşünen bir grup bilim insanı tarafından yapılan araştırmayı SlotWise'dan sizler için derledik.

Kaynak: https://www.ggrecon.com/articles/weird-g...

Bu iş için özel olarak üretilmiş kontrolcüler oyun oynamanın en rahat yollarından

Ellerimizin genel yapısı düşünülerek tasarlanmış olan bu kontrolcüler türlü boyut ve şekilde karşımıza çıkabiliyor. Her marka kendine has tasarımları ile biz oyuncuların karşısına çıkıyorlar. Biz de içlerinden bize en uygun olanı seçiyoruz.st

Peki ellerimiz kontrolcülere göre zaman içinde evrimleşse nasıl görünürdük?

Ellerimizin en temel görevi kontrolcü tutmak değil en nihayetinde. Tasarımları yıllar içinde gittikçe büyüyen, daha fazla ve farklı yerlerinde tuşa sahip olmaya başlayan kontrolcüler parmaklarımızı şekilden şekle sokmamızı istiyorlar.

Peki optimum oyun performansına erişmek için ellerimizin nasıl evrimleşmesi gerekirdi?

Online casino oyunları üzerine bir internet sitesi olan SlotWise'ın bir grup bilim insanı ile yürüttüğü çalışma bu sorunun cevabını ortaya koyuyor.

Bu araştırmaya göre gelecekte bizleri bunlar bekliyor

İşaret ve orta parmaklar arkadaki tuşlara daha rahat uzanabilmek için uzarken yüzük parmağı ise giderek küçülüyor. Adeta bir pençe halini alan el kontolcüyü sıkı sıkıya kavrayabiliyor.

Gittikçe büyümeye devam eden cihazlar karşısında buna mı dönüşeceğiz?

Gerek kontrolcüler, gerekse de oyun dünyasında pazar payını her geçen gün daha da büyüten mobil cihazlar gitgide daha da büyüyorlar. Üstüne üstlük daha da karmaşık hale gelmeye başlayan kontrol şemaları cihazların daha da çok düğmeye sahip olmasını neredeyse zorunlu kılıyor.

Tüm bu sebepler ve veriler birleşince ortaya çıkan sonu ise bu

Araştırmacılar büyüyen cihaz boyları ve basılması gereken daha fazla tuşun oyunlara olan giderek artan ilgi ile birleştiğinde ortaya böyle bir şey çıkabileceği kanaatindeler.

Oyunlarda tepki süresi çok önemli

Oyundaki tepki süresi kimi zaman tüm bir mücadeleyi bile kurtarabilecek kadar önemli oluyor. Araştırmalar normal bir oyuncunun tepki süresinin 300-500 milisaniye arasında olduğunu gösterirken profesyonel esporcularda ise bu süre 100-250 milisaniye aralığına kadar düşüyor. Bu süreler görsellerdeki gibi evrimleşmiş bir el ile çok daha aşağılara çekilebilir durumda.

Çalışmalar farklı yaş grupları arasında yürütülmüş

Fransa, Almanya, Hindistan, İtalya, Japonya, Singapur, Güney Kore, Birleşik Krallık ve Amerika Birleşik Devletleri'nde bulunan oyuncular üzerinde yapılan araştırmalara göre 18-25 yaş arası günde 6,5 saatini video oyunlarına ayırırken bu oran yaşla birlikte giderek azalıyor.

Sizce kontrolcü kullanan oyuncuların sonu böyle mi olacak?

Yorumlarda buluşalım.

İlginizi Çekebilir

31 Gün Boyunca Canlı Yayın Yaptı ve Twitch Rekorunu Kırmayı Başardı! - onedio.com
31 Gün Boyunca Canlı Yayın Yaptı ve Twitch Rekorunu Kırmayı Başardı! - onedio.com
Onedio Gaming Ailesi 2020 Yılının En İyi Oyunlarını Seçti - onedio.com
Onedio Gaming Ailesi 2020 Yılının En İyi Oyunlarını Seçti - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
srkbykts

XBOX en iyi oyun konsoludur PS4-PS5 bok. ''SAYGI DUYUN LEN CEVAP YAZMAYIN LEN BANA SAYGI DUYMAK ZORUNDASINIZ LEN ÖZGÜRÜM FİKİR BEYAN EDERİM LEN HAKKIM LEN''

okisi

ne alaka amk ben zaten çok rahat oynayabiliyorum şu an kolun heryerinede rahatça ulaşım sağlıyorum ve bence gayet ergonomik bir yapıda boş bi araştırma olmuş aq

deen-tharkuho

Hayatımda gördüğüm en saçma araştırma bilim adamları bunlara kafa yoracağına insanlık için daha yararlı şeyleri bulsun bir zahmet

Gizli Kullanıcı

O aşamaya gelmicez. Beyindeki çiplerle oynayacağımız için :D Yalnız kıçımız yassılaşarak evrimleşebilir bu durumda asdfg

Görüş Bildir