Elazığ Tarihinin En Büyük Terör Saldırısı: 5 Şehit, 217 Yaralı

 > 
680PAYLAŞIM

Elazığ Emniyet Müdürlüğü'ne bombalı araçla saldırı düzenlendi. Milli Savunma Bakanı ve Genelkurmay Başkanı ile Elazığ'a giderek incelemelerde bulunan Başbakan Binali Yıldırım, saldırıda 3 polisin şehit olduğunu, 217 kişinin de yaralandığını açıkladı. Yaralılardan 85’i polis, 60’ı sivil vatandaş. 72 yaralı ise taburcu edildi. Saldırıya ilişkin yayın yasağı getirildi... 

Son olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Elazığ'da şu an itibariyle 5 şehidimiz var" dedi.

Malatya yolu üzerindeki Çayda Çıra Kavşağı'nda bulunan Elazığ Emniyet Müdürlüğü'ne saat 09:00 civarında bomba yüklü araçla saldırı gerçekleştirildi. 

Bomba yüklü araç, Emniyet Müdürlüğü'nün hemen yanındaki otoparka giden yolda infilak ettirildi. Patlamanın çok büyük tahribat yarattığı belirtildi. 

Saldırı Elazığ tarihinin en büyük terör saldırısı olarak kayıtlara geçti. 

Olay yerinde incelemelerde bulunan ve kan ihtiyacının olmadığını söyleyen Elazığ Valisi, 3 polisin şehit olduğunu, aralarında sivillerin de bulunduğu 14'ü ağır, çok sayıda yaralı olduğunu açıkladı.

Erdoğan: 'Elazığ'da 5 şehidimiz var'

Saldırının ardından Başbakan Binali Yıldırım, Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, İçişleri Bakanı Efkan Ala, Sağlık Bakanı Recep Akdağ ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya ile Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar Elazığ'a gitti.

Başbakan Yıldırım, saldırıda 3 polisin şehit olduğunu, toplam 217 kişinin de yaralandığını açıkladı.

Son duruma ilişkin açıklama yapan Yıldırım, şu bilgileri verdi:

"Yaralılarımızın 85 tanesi polis, 60 tanesi sivil vatandaşlarımızdan oluşuyor. Yaralılar içinde durumu ağır olanların sayısı 20. Yaralılardan 72 tanesi taburcu oldu, 145 tanesi 5 hastanede tedavileri devam ediyor."

Cumhurbaşkanı Erdoğan da yaşanan terör saldırılarına ilişkin değerlendirmede bulundu. Şehit ve yaralı sayılarına ilişkin son bilgileri de paylaşan Erdoğan, "Elazığ'da şu an itibariye 5 şehidimiz var" dedi.

Yayın yasağı getirildi

Öte yandan Radyo ve Televizyon Üst Kurulu, Başbakanlığın yazısıyla, Elazığ'da düzenlenen saldırıya ilişkin geçici yayın yasağı getirildiğini duyurdu.

‘Bundan sonrasını PKK düşünsün’

Hükümet kanadından ilk açıklama Milli Savunma Bakanı Fikri Işık'tan geldi. Anadolu Ajansı Editör Masası'na açıklamalarda bulunan Işık, saldırının faili olarak PKK'yı işaret etti ve ekledi: 

"PKK'nın çok iyi bilmesi lazım ki Türkiye Cumhuriyeti, 15 Temmuz gecesinden bugün çok daha güçlüdür. Bundan sonrasını PKK düşünsün, PKK'nın yöneticileri düşünsün. Nasıl FETÖ ihanetini boşa çıkardıysak, PKK ihanetini de boşa çıkaracağız."

CHP de Elazığ'a heyet gönderdi

CHP'den yapılan açıklamada da, Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, İstanbul Milletvekili Ali Özcan ve Ankara Milletvekili Şenal Sarıhan'dan oluşan heyetin görevlendirildiği bildirildi. Heyet, terör saldırısının yaşandığı Elazığ'da incelemelerde bulunacak.

Saldırı sonrası ajanslara yansıyan görüntüler...

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir