Görüş Bildir
Haberler
Ekonomist Sönmez: 'Erdoğan Gemileri Yakmış Durumda'

Ekonomist Sönmez: 'Erdoğan Gemileri Yakmış Durumda'

Ekonomist Mustafa Sönmez, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 'Ülkemizi bunca tuzaktan, badireden nasıl çıkardıysak Allah'ın yardımı ve milletimizin desteğiyle bu ekonomik kurtuluş savaşından da zaferle çıkartacağız' açıklamasına ilişkin olarak,  'Erdoğan'ın 'kurtuluş savaşı' tiradını kimse yemiyor' dedi. 

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Gerçek Gündem'de yer alan habere göre, dolar kurundaki son durumu değerlendiren ekonomist Mustafa Sönmez, 'Bu yükselişin sınırı yok. Şu anda mevduat sahipleri, mevduatlarının yüzde 58'ini dövize bağlamış durumdalar, yüzde 42 Türk lirasında. Türk lirasında kalanlar olan biteni gördükçe dövize yöneliyolar. Bu yönelişle beraber fiyat artmaya devam ediyor. Buna aşağı baktırmak için de hükümetin elinde cephane yok. Ne Merkez Bankası bunu aşağı baskılayacak şekilde döviz satabilecek durumda, ne de insanları bundan caydıracak bir güven var.' diye konuştu.

"Fiyatta tavan yok"

"Fiyatta tavan yok"

Sönmez şunları kaydetti:

'Erdoğan 'Kurtuluş Savaşı' tiradına girdi ama kimse yemiyor. Bu telaş ve panik insanları piyasa ne olursa olsun bir an önce dövize yönlendiriyor Talep oldukça fiyat da artar. Dün nasıl 10 lirada kalmayıp 12 liraya çıktıysa akşama doğru 13 olur, yarın 14 liraya çıkabilir. Bunun hiçbir sınırı yok, taleple ve güvenle ilgili bir durum.

Dövize yöneliş sürdüğü sürece fiyatta tavan yok. Şurada durur, burada oyalanır diyemiyoruz. Olabilmesi için bu talebe cevap verecek yeterli döviz havuzunun olması lazım. Döviz kıtlığı var. Kıtlığı olan şeyin fiyatı alabildiğine gider. Bu psikolojik bir güven meselesi aynı zamanda. Hükümete güvensizliğin bir ifadesi. Bunu ancak durduracak ya da aşağı çekecek şey siyasi değişim olur. Bu hükümetin gideceğini ve daha aklı selim bir yönetimin geleceğine ikna olursa insanlar, o zaman yoğun talep durabilir ve çıkışı yavaşlayabilir.

"Asgari ücretteki artış enflasyon karşısında anlamsız kalacak"

"Asgari ücretteki artış enflasyon karşısında anlamsız kalacak"
İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

'Doların düşmesi mümkün değil. Türk lirası faizlerinin indirilmesi değil yükseltilmesi lazım. Hem de 5-10 puan birden yükseltecekler ki insanlar bu faizleri kaçırmayalım diye dövizlerini bozup Türk lirasına dönsünler. Bunu da iktidar yapmaz. Yaparsa siyaseten iflas etmiş olur. Onun için Erdoğan gemileri yakmış durumda. Aralık ayında da indirileceğinin sinyalini verdi.

'Doların çıkışı enflasyonu arttırıyor. Enflasyon karşısında insanların gelirlerini koruyabilmeleri için gelirlerinin artması lazım. Mevcut gelir olan asgari ücreti ne kadar arttıracaksınız ki enflasyonla baş etsin. İktidar asgari ücreti artıracak ama kısa sürede enflasyon öyle bir yere gelecek ki bu artış da anlamsız kalacak.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
50
39
17
12
5
5
3
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Halil Değerli

Ülke yangın yeri... .... Üç tel saçı tarıyor... .... 🤪😡😠

Halit Demir

Çok mantıklı açıklamalar.

DdmD

Size tabi ki zafer piyasanın altındaki tutarlardan çoktan toplamışsınızdır dolarları. Mahvettiniz hayatımızı ya