Görüş Bildir

Ekonomist Sönmez: 'Erdoğan Gemileri Yakmış Durumda'

Anasayfa > Gündem

Ekonomist Mustafa Sönmez, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 'Ülkemizi bunca tuzaktan, badireden nasıl çıkardıysak Allah'ın yardımı ve milletimizin desteğiyle bu ekonomik kurtuluş savaşından da zaferle çıkartacağız' açıklamasına ilişkin olarak,  'Erdoğan'ın 'kurtuluş savaşı' tiradını kimse yemiyor' dedi. 

Gerçek Gündem'de yer alan habere göre, dolar kurundaki son durumu değerlendiren ekonomist Mustafa Sönmez, 'Bu yükselişin sınırı yok. Şu anda mevduat sahipleri, mevduatlarının yüzde 58'ini dövize bağlamış durumdalar, yüzde 42 Türk lirasında. Türk lirasında kalanlar olan biteni gördükçe dövize yöneliyolar. Bu yönelişle beraber fiyat artmaya devam ediyor. Buna aşağı baktırmak için de hükümetin elinde cephane yok. Ne Merkez Bankası bunu aşağı baskılayacak şekilde döviz satabilecek durumda, ne de insanları bundan caydıracak bir güven var.' diye konuştu.

"Fiyatta tavan yok"

"Fiyatta tavan yok"

Sönmez şunları kaydetti:

'Erdoğan 'Kurtuluş Savaşı' tiradına girdi ama kimse yemiyor. Bu telaş ve panik insanları piyasa ne olursa olsun bir an önce dövize yönlendiriyor Talep oldukça fiyat da artar. Dün nasıl 10 lirada kalmayıp 12 liraya çıktıysa akşama doğru 13 olur, yarın 14 liraya çıkabilir. Bunun hiçbir sınırı yok, taleple ve güvenle ilgili bir durum.

Dövize yöneliş sürdüğü sürece fiyatta tavan yok. Şurada durur, burada oyalanır diyemiyoruz. Olabilmesi için bu talebe cevap verecek yeterli döviz havuzunun olması lazım. Döviz kıtlığı var. Kıtlığı olan şeyin fiyatı alabildiğine gider. Bu psikolojik bir güven meselesi aynı zamanda. Hükümete güvensizliğin bir ifadesi. Bunu ancak durduracak ya da aşağı çekecek şey siyasi değişim olur. Bu hükümetin gideceğini ve daha aklı selim bir yönetimin geleceğine ikna olursa insanlar, o zaman yoğun talep durabilir ve çıkışı yavaşlayabilir.

"Asgari ücretteki artış enflasyon karşısında anlamsız kalacak"

"Asgari ücretteki artış enflasyon karşısında anlamsız kalacak"

'Doların düşmesi mümkün değil. Türk lirası faizlerinin indirilmesi değil yükseltilmesi lazım. Hem de 5-10 puan birden yükseltecekler ki insanlar bu faizleri kaçırmayalım diye dövizlerini bozup Türk lirasına dönsünler. Bunu da iktidar yapmaz. Yaparsa siyaseten iflas etmiş olur. Onun için Erdoğan gemileri yakmış durumda. Aralık ayında da indirileceğinin sinyalini verdi.

'Doların çıkışı enflasyonu arttırıyor. Enflasyon karşısında insanların gelirlerini koruyabilmeleri için gelirlerinin artması lazım. Mevcut gelir olan asgari ücreti ne kadar arttıracaksınız ki enflasyonla baş etsin. İktidar asgari ücreti artıracak ama kısa sürede enflasyon öyle bir yere gelecek ki bu artış da anlamsız kalacak.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
50
39
17
12
5
5
3
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Ali Efe İnce

Yaksın. Daha beter hamleler yapsın ki gidişi kesinleşsin. Son 1 haftadan itibaren insanlar "Korkunun ecele faydası yok" mantığını benimsemeye başladı. Trol... Devamını Gör

endividualist

Yakmasın. Şuan tayyibin her yanlış hamlesi milyarlarca dolar zarara ve seçim sonrası çözüm için oturacagımız masalarda daha fazla taviz vermemizi saglayacak.... Devamını Gör

Ihsan Coskun

Ülkeyi batırıyorlar bilerek ak. Yarın erken seçim olsa yeni devlet zaten ekonomiyi kurtarayım derken bunların hepsi kaçacak. Biz gidiyorsak ülke de gitsin is... Devamını Gör

Akif Tatar

AKP'nin gidişine artık kesin gözüyle bakıyorum diyebilirim. Önemli olan erken seçim olmazsa 2023'e kadar neleri kaybedeceğimizdir. Bundan çok korkuyorum zate... Devamını Gör