Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Ege Üniversitesi'nde Turnikeli Geçiş Dönemi

 > 
149PAYLAŞIM

İzmir'de Ege Üniversitesi kampüsünde geçen şubat ayında Fırat Çakıroğlu'nun çıkan kavgada bıçaklanarak öldürülmesinin ardından, yeni eğitim öğretim yılında güvenlik açısından yeni bir döneme girildi. Kampüs girişlerine öğrenci, öğretim üyesi ve personel dışındakilerin girmesinin önlenmesi için turnike konuldu.

Türkiye'nin, en büyük üniversitelerinden birisi olan Ege Üniversitesi'nde geçen şubat ayında karşıt görüşlü öğrenciler arasında çıkan kavga sonrasında, Ülkü Ocakları okul temsilcisi, Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü 4'üncü sınıf öğrencisi Fırat Çakıroğlu hayatını kaybetmişti. Cinayetin ardından kampüs içerisindeki güvenlik zaafiyeti sık sık tartışılan konulardan olmuştu. 

Üniversite yönetimi, bu eğitim öğretim yılı öncesinde kampüsteki güvenlik önlemleri için önemli bir adım attı. Kampüs girişlerine turnike konuldu. Kartlarını özel bölümlerde okutamayan öğrenci ve öğretim elemanlarıyla personelin girişine izin verilmedi. Anca yeni kayıt yaptıranlar yada henüz kartlarını almayanlar için bir süre daha geçişlerde kolaylık sağlanacağı açıklandı. Bu arada kampüs alanına araç girişleri için de kartlı sistem devreye sokuldu.

Öğrencilerin önemli bir bölümü, geçen yıllarda yaşanan olumsuz olayların biri daha tekrar etmemesi için uygulamayı beğendiklerini ifade etti. Ancak bazı öğrenciler, turnikelerin görüntüsünü beğenmediklerini, metro istasyonlarındaki gibi turnikelerin daha iyi olacağını söyledi.

Veliler ve öğrenciler istemiş

Ege Üniversitesi'nin öğrenim yılının ilk gününde başlayan dev turnikeli geçiş sistemi tartışma yarattı. Ege Üniversitesi Genel Sekreteri Prof. Dr. Bülent Özkan, Hürriyet'e yaptığı açıklamada uygulamanın yakınma kadar memnuniyet yarattığını ve turnikelerin talep doğrultusunda yapıldığını belirtti: 

"Kendi isteğimizle yapmadık. Öğrencilerimiz ve velilerimizden gelen istek doğrultusunda turnikeler yapıldı. Güvenli bir üniversite kampüsü olması konusunda çok yoğun talep vardı. Özkan, kampüsün girilebilecek noktaları olduğunun hatırlatılması üzerine ise, "Uygulama 7 kapıda başladı. Sadece hastane ve acilin olduğu kısımda yok. Orası için de en kısa sürede önlemler alacağız. Elbette bir bütçemiz var. Bütçe dâhilinde önlemler alacağız. Dışarıdan girilmesi mümkün olmayan güvenilir bir kampüs olana kadar önlemler alınmaya devam edecek" dedi.

AA ve DHA

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir