Görüş Bildir
Haberler
Düşük Östrojen Belirtileri Nelerdir?

Düşük Östrojen Belirtileri Nelerdir?

Sunay Korkmaz
01.10.2021 - 00:38

Östrojen, kadınların sahip olduğu iki ana seks hormonundan biridir, diğeri de progesterondur. Vücutta az miktarda bulunmasına rağmen, kadın özelliklerinin gelişimini ve korunmasını destekler. Bu hormonların dengesizliği, çeşitli sağlık sorunlarına ve istenmeyen fiziksel değişikliklere yol açabilir. Peki, düşük östrojen belirtileri nelerdir? Merak edilen tüm detaylar haberimizde...

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Östrojen, kızların ergenliğe ulaştıklarında cinsel gelişiminden sorumludur, adet döngüsü sırasında ve hamileliğin başlangıcında uterus zarının büyümesini kontrol eder, kemik ve kolesterol metabolizmasında rol oynar. Düşük östrojen, çeşitli sağlık sorunlarına ve semptomlara yol açabilir. Peki, düşük östrojen belirtileri nelerdir? Bilinmesi gerekenleri haberimizde sizler için derledik...

Östrojen Hormonu Nedir?

Östrojen Hormonu Nedir?

Östrojen hem kadınlarda hem de erkeklerde bulunan doğal bir hormondur. Kadınların sahip olduğu iki ana seks hormonundan biridir, diğeri de progesterondur. Östrojenler, insan vücudundaki kadın özelliklerinin gelişimini ve korunmasını destekler.

Göğüsler, kasık ve koltuk altı kılları gibi kadınların ikincil cinsel özelliklerinin büyümesinde, gelişmesinde ve adet döngüsünün ve üreme sisteminin düzenlenmesinde önemli rol oynarlar.

Östrojen adet döngüsünü kontrol etmeye yardımcı olur ve doğurganlık için önemlidir.

Östrojenin başka işlevleri de vardır:

– Kolesterolü kontrol altında tutar

– Hem kadınlar hem de erkeklerde kemik sağlığını korur

– Beyninizi (ruh hali dahil), kemikleri, kalbi, cildi ve diğer dokuları etkiler

Adet döngüsü sırasında östrojen, embriyonun döllenmesi, implantasyonu ve beslenmesi için uygun bir ortam sağlar. Bu hormonların dengesizliği, çeşitli sağlık sorunlarına ve istenmeyen fiziksel değişikliklere yol açabilir.

Östrojen seviyeleri birçok nedenden dolayı değişir. Yumurtalıkları etkileyen veya yumurtalara zarar veren herhangi bir durum, vücuttaki östrojen seviyelerinde azalmaya neden olabilir.

Düşük östrojene sahip olmak için en önemli risk faktörü yaştır. Kadınlar yaşlandıkça ve menopoza yaklaştıkça östrojen seviyelerinin düşmesi normaldir. Aslında, östrojen seviyeleri menopoz oluşmadan birkaç yıl önce düşmeye başlar (perimenopoz).

Düşük Östrojen Belirtileri Nelerdir?

Düşük Östrojen Belirtileri Nelerdir?

Östrojen temel bir hormondur, bu nedenle etkileri oldukça geniş kapsamlı olabilir.

Düşük östrojen belirtileri aşağıdakileri içerebilir:

Sıcak basması ya da uyku sorunu

– Ruh hâlinde değişiklikler ya da karamsarlık

– Cinsel fonksiyonlarda değişiklikler ya da azalmış doğurganlık

– Değişen kolesterol seviyeleri

- Düzensiz adet dönemleri

- Kısırlık

- Ağrılı cinsel ilişki

- Kemik kaybı

- İdrar yolu enfeksiyonlarında artış

DOĞAL ÖSTROJEN KAYNAKLARI 

Kuş üzümü, kuru üzüm, keten tohumu, keten tohumu unu, susam, kurubaklagiller, tam tahıllı besinler, bezelye, kırmızı yonca otu, yulaf ve yulaf kepeği, sarımsak, kuşkonmaz, havuç, patates, pırasa, brokoli, armut, erik, kuru kayısı, şeftali, hurma, portakal, kurutulmuş erik, çilek, elma, lahana, ıspanak, tofu ve tüm soya besinleri.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın