Dünyanın Güzellikleri ile Şaşırtmasının Sınırı Olmadığını Gösteren 13 Gizemli Doğa Olayı

933PAYLAŞIM

Dünya bizi güzellikleriyle her saniye biraz daha şaşırtıyor. Fakat bunun bir sınırı olduğunu düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. Bright Side'da derlenen bu galeri, görüntüleriyle aklınızı başınızdan alacak! 👊

1. Aziz Elmo Ateşi

Genellikle fırtına zamanı, kule uçları ve direk kenarları ruhani alevlerle aydınlanır. Orta çağda Avrupalılar, bu dans eden ışıkların denizcilerin koruyucu azizi olarak bilinen Aziz Elmo tarafından bahşedilen bir hediye olduğuna inanırlardı. Efsaneye göre ise Aziz Elmo, onlar için dua edeceğine ve onlara bu şekilde ışıklarla uyarılarda bulunacağına söz vermiş.

2. Antarktik volkanının mükemmel görüntüsü

Dünyanın en büyük ve en aktif volkanlarından birinin bulunduğu yerdir Erebus Dağı. Kardan bacalarla kaplıdır ve çatlaklardan yükselen donmuş buharlar görmeniz an meselesidir.

3. Işıkların dansı

Bu büyüleyici olay güneş, ay veya şehir ışıkları, havada bulunan buz parçacıklarından yansıdığında gerçekleşiyor.

4. Finlandiya'da bulunan göllerden birinden "spagetti" şeklinde karlar

Finlandiya'da bir adam, evinin yakınında bulunan gölün üzerindeki karın spagetti şeklinde olduğunu fark etti. Bunlardan kar topları yapabileceğini de sonradan öğrendi. Bu iplik şeklindeki kar oluşumu ise kar erimeden evvel rüzgar ve su hareketleri sonucunda şekillenmiş olabilir.

5. Dans eden orman

Bu ilginç ağaçlar Rusya'da bir ormanda bulunuyor. Bilim adamları henüz bu konuda bir sonuca varamadılar. Bazıları parazitlerin sebep olduğunu düşünürken, bazıları da deniz rüzgarlarını suçluyorlar. Kıdemli kişiler ise bu yerin lanetli olduğunu düşünüyorlar.

6. İlginçli görüntüler

Bazıları, bu mavi ve kırmızı ışıklar içerisinde görünen devasa boyuttaki şeylerin uzay gemisi olduğunu düşündüler. 1989'da görüntüler kameraya alındıktan sonra bunların yıldırım benzeri bir şey olduğunu kanıtlandı.

7. Kızıl gel-git

Kızıl gel-git denilen doğal olay, suyun yüzeyinde bulunan fazla sayıdaki küçük kırmızı alglerden ötürü gerçekleşiyor. Kızıl gel-git, deniz canlıları için fazlasıyla tehlikeli bir durum. Çünkü suyun içerisindeki oksijen azalıyor, hidrojen sülfat ve amonyak artıyor. Bir grup bilim adamı da Nil Nehri'nin renginin kırmızıya döndüğü ve balıkların öldüğü, Mısır'ın ilk doğal afetinin de bununla bir ilgisi olduğunu düşünüyor.

8. Brocken hortlağı

Dağlardaysan ve gözünü güneşten başka tarafa çevirirsen, gökkuşağı halesi ile çevrelenmiş bir devin gölgesini görebilirsin bazen. Bu aslında bakan kişinin kendi gölgesidir. Işığın küçük kırılmaları gölgenin etrafındaki haleyi oluşturur. Bu doğal olay genellikle Almanya'da bulunan Brocken Dağı'nda gerçekleşiyor. Eskiden 30 Nisan Gecesi cadılarının yaptığına inanılırdı.

9. Naga ateş topları

Tayland'da bulunan Mekong Nehri'nde bazen yüksekliği 10-20 metreyi bulan ateş topları görünüyor ve kayboluyor. Genellikle ekim ayında göründükleri için, bu duruma adanan bir festival bile yapılıyor. Bilim adamları ise bunun nehirden yükselen gazın alevlenmesi olduğunu söylüyorlar. Yerliler ise bu topların nehirde yaşayan ve yarı yılan yarı insan olan Naga tarafından gönderildiğine inanıyorlar.

10. Düşen kuşlar vadisi

Hindistan'da bulunan Jatinga Vadisi'ndeki kuşlar yüzyıllardır çok alçaktan uçuyorlar. Hatta bazen yarı bilinçli bir halde yere bile düştükleri oluyor. Kuşlar yollarını genellikle güneş ve dünyanın manyetik alanı ile bulurlar. Bu davranışların sebebi, jeofiziksel anomaliler olmalı.

11. Baltık Denizi Anomalisi

Baltık Denizi'nin dibinde, UFO'ya benzeyen yabancı bir madde bulundu. Bilim adamları bu konuda henüz bir fikir birliği sağlayamadılar. Maddenin bazalt taşından olduğu gözlendi, dolayısıyla uzay gemisi değil. Buzulların erimesinin sonucu olabileceği veya 2. Dünya Savaşı'nda Nazilere ait olan bir şey olabileceği yönünde teoriler var.

12. Ölüm sarkıtı; ölümün buzlu parmağı

Bu doğa olayı, farklı tuzluluk oranlarının göründüğü kuzey denizindeki farklı soğukluk dereceleri yüzünden oluyor. Sanki aniden ortaya çıkan bir buz saçağı dibe kadar iniyor ve dokunduğu her şeyi öldürüyor gibi görünüyor. Ölüm sarkıtı ilk olarak 1974 yılında tespit edildi. Fakat varlığı 2011 yılında kanıtlandı. Bununla ilgili çekilmiş yalnızca bir video var, o da BBC tarafından şans eseri çekildi.

13. Nehirlerin üzerindeki buz daireleri

Muazzam yuvarlak şekle sahip olan ve yavaşça dönen buz daireleri, nehirlerdeki türbülent akıştan ötürü şekilleniyor. Bir parça buz dönmeye başlıyor, köşelerini etrafındaki buza bastırıyor ve mükemmel bir daire şekline bürünüyor. Bu doğa olayının şimdiye dek İskandinavya, Kuzey Amerika, Almanya, İngiltere ve Rusya'da görüldüğü bildirildi.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
lieebtman

süper. ben doğayı boşuna sevmiyorum boşuna hafta sonlarımı doğada yürüyüş ve kamp yaparak geçirmiyorum . mükemmel bir his doğada olmak herkesi yeşil bursa dağcılık kulübümüzle bir doğa yürüyüşünde görmek istiyorum davetlimsiniz . kurtulun şu iğrenç şehirlerden uzak durun 1 dakikanız dahi olsa . ( bunları neden mi yazıyorum çünkü ben doğayı seviyorum insanı hayatı hayvanları tabiatın doğal dengesini seviyorum )

hsndzcn08

harbiden VAY be ...xd

denonsrunwhenagoodmangoestowar

vay be

Görüş Bildir