Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Tarihe Tanıklık Etmiş 23 Kişiye Göre "Türk Olmak"

 > 
9.4bPAYLAŞIM

1. Albert Sorel

'Dünyada iki bilinmeyen vardır. Biri kutuplar, diğeri Türkler.'
'Türkler Asya'nın güçlü ulusudur. '

2. Alman tarihçi HAMMER

Tarih, Türkler'den çok şey öğrendi. Onların elinden çıkma öyle eserler var ki bunlar Medeniyetin birer ziynetidir.

3. Tasso - İtalyan Şair

'Türklerden bahsediyorum... Düşmanına saldırırken amansız bir kasırgaya, korkunç bir denize ve insafsız bir yıldırıma benzeyen Türk; dost yanında ve silahsız düşman karşısında bir seher yelidir, berrak bir göldür. Gönül açan bu yeli yıldırma, göz kamaştıran bu gölü coşkun bir denize çevirmek tabiatı da inciten bir gaflet olur.'

4. Albert Einstein

Türk askeri cesurdur. Anavatanını sever ve onun için gerekirse çekinmeden canını feda eder.

5. Edmondo De AMICIS

Türk'ün şevkat ve insaniyet duygusunu inkar mümkün değildir. Bu duygu insanı atalete sevkedip sefaleti artırmakla beraber, teşkilatı düzensiz bir toplumun bir derdine tek çare demektir. Türk ırkının soyluluğunu gösteren diğer duygular, yani en küçük iyiliklere karşı besledikleri minnet ve şükran duygusu, ölmüşlere karşı besledikleri minnet ve şükran duygusu, ölmüşlere karşı besledikleri minnet ve şükran duygusu ... büyük bir nezaketle yapılan konukseverlik adeti ve hayvanlara saygı alışkanlığı gibi faziletlerin inkarı da mümkün değildir.

6. Pierre Loti

Türk, asillerin asilidir. yapma olmayan, gösterişi bulunmayan bu pek yüce asalet ona tabiatın hediyesidir.

7. Towsend (İngiliz Komutan)

Savaşın zevkini almak isteyen herkes Türklerle savaşmalıdır.

8. Lady Mary Wortley Montagu

Türk kadınlarının en büyük süsü Türk oluşlarıdır. Onlar süslenmek için elmas veya zümrüt takınmıyorlar, belki üzerlerinde taşıdıkları o taşları süslemiş ve kıymetlendirmiş oluyorlar. Çünkü her Türk kadını canlı bir inci ve paha biçilmez bir pırlantadır.

9. Moltke

Silahlı milletin en canlı örneği Türklerdir. Bu diyar köylüsünün orak, katibinin kalem ve hatta kadınlarının etek tutuşunda silaha sarılmış bir pençe kıvraklığı vardır. Türk ata biner gibi oturur, keşfe yollanan asker gibi uyanık yürür.

10. THIERS

Eğer bir Türk devleti olmasaydı mutlaka yaratmak gerekirdi.

11. Lord Byron

Kılıcı insafsız bir beceriyle kullanan Türk'ün eli, yendiği insanların yarasını sarmakta da ustadır.

12. Galland (Fransız Bilgini)

Türkçeyi öğrenmek benim için büyük bir mutluluk oldu. Çünkü Türk'ü anlamak için kendisiyle mutlaka tercümansız konuşmalıdır. Tercüman, ışığı örten zevksiz bir perde oluyor.

13. Çarnayev (Rus Komutan)

Türklerin yalnız sonsuz bir cesareti değil, iradeleri sersemleştiren bir sihirbaz zekası vardır. İşte Türk, bu zekasıyla zafer kazanır, uygarlıklar yaratır ve insanlık dünyasında en şerefli hizmeti başarır. Zaten Avrupa'nın yarısını yüzyıllarca boyunduruk altına almak başka türlü mümkün olamazdı.

14. William Martin

Bütün milletler arasında en namuslu ve dostluk kurmada tereddüt edilmeyecek olan yalnızca Türklerdir. Henüz yabancı tesiri altında kalmamış olan bir köye gidecek olursanız; gerçek misafirperverliğin ne demek olduğunu orada görüp öğrenirsiniz

15. Pierre Loti

Türk'ü anlamamak için tarihe göz yummak gerekir. Haksız saldırılar ve adi iftiralar önünde Türk'ün vakur kalışı, kuşku yok ki körlerin gerçeği, eşyayı anlamadıklarını düşündüklerinden ve körlere acıdıklarındandır. Bu soylu davranış o adi iftiralara ne açık bir cevap oluyor.

16. Kayzerling

Türkler muhakkak ki, Avrupa tarihinin ve yakın Asya tarihinin bildiği en halis efendi millettir.

17. M. Ulman

'Türk gibi ölüme gülerek bakan bir eri başka hiçbir ulusta bulamazsınız. Yalnız ona iyi bir komutan gerektir. '

18. Donaldson

'Türk milleti ikibin yıldır profesyonel askerdir. Bütün Türklerin mesleği askerliktir. ' 'Dünyanın hangi ordusuna sorarsanız sorun, Türk askerinin karşısında düşünmenin hiç de kolay olmadığını veya olamayacağını size söyler.'

19. Baron Büsbek

Türk toplumunda kişisel nitelik ve değer dışında hiçbir şeye önem verilmez.

20. Decamps (Fransız ressam)

Türk'ün güzel yüzünü, kuvvetli endamını, pırıltılı kostümünü, zarif tavırlarını, kibar gülüşünü, aslanca kükreyişini fırçayla göstermek mümkündür. fakat pek güç olan, türkün özünü göstermektir. bu öz, ayışığı gibi görülür fakat gösterilemez.

21. Andreas Phitiades

Artık Türklerle savaşmam. Onlar çok cesur ve iyi insanlar.

22. Comenius (Çek Bilgini)

Türkler kahramandırlar, dostlarına zarar vermezler. Yüce Türk milleti tuttuğu eli bırakmaz, sözünden dönmez, iyi ve kötü günlerde dostundan ayrılmaz. Böyle bir ulusla el ele vermek yeryüzünde her zorluğu yenmek için sonsuz bir güç ve yetenek kazanmak demektir.

23. Sir Julien Corbet

Çanakkale'de başarılı olamadık. Nasıl başarılı olurduk ki? Zira Türkler yuvasına girilmiş aslanların hiddetiyle, cüret ve cesaret kahramanlığı ile savaşıyorlardı. Böyle bir millet görmedim.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
oguz-kagan1

Müslüman bir Türk olmaktan her zaman gurur duydum duymaya da devam edeceğim...Eskiden Osmanlıyı millet zannederlermiş oysa Osmanlı da Türk'tü. Ümmetçiliğe gelince; İslamı en iyi yaşayan millet Türklerdir. Araplar kucağında ve yatarak Kur'an-ı Kerim okurlar fakat asla bir Türk'e bu şekilde kutsal kitabını okutamazsın. Saygı vardır, edep vardır... Arap milliyetçiliği yapanların halini dünyada acı ile görüyoruz. ''Kişi kavmini sevmekle suçlanamaz'' (Hadis-i Şerif)

Gizli Kullanıcı

Tasso yu takdir ettim ama Einstein biraz aceleye getirmiş sanki hemen övüyümde gitsinler der gibi hiç yakıştıramadım Albert

perihanorhan

Birilerini suçlamayı bırakıp, eskisi gibi olamamamızın sebebinin kendimiz olduğunu fark etsek zaten şimdiye eskisi gibi şanlı bir millet olurduk.

turaberdibaltok

o değilde abdülhamid akdeniz ne koymuşlar lan sana arkadaşların sözleriyle daha bi cahil sırıttın gözüme.

Gizli Kullanıcı

Bi karikatür var "Bitirdiniz beni orospu çocukları." diye, o hesap. Türklük mü bıraktılar millette. Yozlaşa yozlaşa ne idüğü belirsiz insanlara döndük. Söylenenler atalarımız için gurur verici ama şu dönemimiz için konuşsalar torunlarımız utanırlardı.

Görüş Bildir