Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dünyanın En Büyük Kariyer Sitesine Göre Bu Meslek Sahipleri Hiç Aç Kalmayacak! (Bazıları Oldukça Şaşırtıcı)

-

Makineler gelip işlerimizi elimizden alacaklar. Ama hepsini değil. 

Bazı meslekler var ki, yapay zeka ne kadar gelişirse gelişsin insan yaratıcılığına ihtiyaç duyulduğu noktalarda tıkanıyor.

Aşçılar

Robotlar tıpkı aşçılar gibi mekanik mutfak işlerini yapabiliyorlar, ama iş tıpkı bir şef gibi bu mekanik becerileri yaratıcılığa dönüştürmeye gelince ellerinden fazla bir şey gelmiyor.

Reklamcılık, iletişim ve tasarım alanlarında çalışanlar

Makineler eleştirel düşünme, heyecan verici yeni fikirler üretme ve bunları geliştirme konusunda pek iyi değiller ve uzun bir süre de olamayacaklar gibi görünüyorlar. Yani hayatını tasarlayarak, yeni fikirler bularak kazanan insanlar derin bir nefes olabilir.

Sağlık çalışanları

Aslında sağlık sektörü yapay zekanın yabancı olduğu bir alan değil. Bazı sistemler isabetli teşhisler konmasına yardımcı oluyor. Aynı şekilde bazı cerrahi müdahaleleri yapacak robotlar dahi geliştirilmekte. 

Fakat iş hemşirelik gibi teknik bilginin yanında iletişim, samimiyet, empati gibi insanı faktörlerin ağır bastığı alanlara gelince robot dostlarımız yetersiz kalıyor.

Eğitimciler

Araştırmalar bir şeyi uzaktan, hazır algoritmalarla öğrenmektense gerçek bir bireyden öğrenmenin çok daha verimli olduğunu ortaya koyuyor. Ülkemizde istihdam oranları düşük de olsa dünyanın geri kalanında, örneğin İngiltere’de eğitimcilere duyulan ihtiyaç geçtiğimiz yıldan bu yana %5 oranında artmış durumda. İşiniz birilerine bir şeyler öğretmekse rahat olabilirsiniz.

Siber güvenlik uzmanları

Araştırmalara göre hızla yükselen meslek dallarından biri de siber güvenlik uzmanlığı. Firmaların gerekli özelliklere sahip aday bulmakta zorlandığı bu alanda robotlar yakın bir zamanda bir şeyler yapabilecek gibi görünmüyorlar.

İnsan kaynakları uzmanları

İsminden anlaşılmıyor mu? Bir iş için doğru kişiyi bulmak artık büyük ölçüde verilerle beslenebilir hale gelse de, yine de insanın gözü ve algısı uzun bir süre vazgeçilmez olacak.

Lojistik yöneticileri

Kuryeler yakın bir zamanda onların yerini alacak drone’larda tarihe karışabilir. Fakat iş lojistik yönetimine ve planlamasına geldiği vakit halen insanlardan başka çözüm yok.

Veri bilimcisi

Başlıkta bahsettiğimiz kariyer sitesi Indeed’in verilerine göre İngiltere’de veri bilimcisine duyulan ihtiyaç geçtiğimiz yıl bir önceki yıla oranla %54 oranında artmış. Yalnızca talep olarak düşünmemek gerekiyor tabii. Makinelerin yine makineler için gerekli algoritmaları yazıp onları harekete geçirmesi yakın bir zamanda mümkün olmayacak gibi.

Geçici çalışanlar

Batıda “gig ekonomisi” olarak bilinen geçişi çalışan sektörü, Uber şoförlüğü gibi bağımlılığın az olduğu, pratik ve hızlı iş kollarını tanımlıyor. Bu tarz iş kollarının otomasyona oldukça yakın olduğu söylense de, çalışanların sahip olması gereken duygusal özellikler robotlarda pek bulunmuyor.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
kemal-baltaci

50 yıla kalmaz tüm bu işleri robotlar yapar

hiddentaehyungie

hedefim yazılım mühendisliği,sanırım ilk aç kalan ben olacağım

domalt-trump

Her şeyi robotların yaptığı bir dünyada el işiyle yapılanlar her zaman daha değerli ve albenili olacaktır. Misal robotun yaptığı seramik kupa 1 dolarsa senin elde yaptığın 50 dolar olacak. Her zaman eskiye ve el işçiliğine özenen bir kitle oldu ve her zaman olacak.

domalt-trump

Ayrıca robotların tüm üretim ve hizmet kollarını ele geçirmesi önümüzdeki en az 100 yıl mümkün değil. Bugün bile dünyada bırakın teknolojiyi bir yudum suya, bir dilim ekmeğe erişimi olmayan yüz milyonlarca insan var. Ve maalesef öyle devam edecek. Yukarıda ki anlatılanlar en fazla bir kaç ülke için mevzu bahis olur. Mesela TR için olmaz.

hiddentaehyungie

mantıklı

aerialz

berber kuaför nerede len?

ashirogi-muto

Tıpa yeni girdim, hangi içeriğe baksam doktorların geleceği yok. Anatomi ağzıma tükürüyor zaten, azıcık kalan motivasyonumu da siz yiyorsunuz :(

Görüş Bildir